×
Hyrja
Profili

Shkenca afron pranverën me një ditë

Shkenca afron pranverën me një ditë

· 1 · 484

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 17-03-2011, 00:37:03
Ndonëse në Shqipëri “Dita e Verës” festohet që në datën 14 mars, realisht pranvera hyn një javë më vonë, në datën 21.

Megjithatë, kjo nuk do të ndodhë sivjet, pasi shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se stina e rigjenerimit të natyrës do të nisë një ditë përpara normales.

Ekuinoksi i pranverës hyn atëherë kur dita bëhet pak më e gjatë se nata, diçka që zakonisht qëllon të ndodhë në datën 21 mars.

Këtë herë, si rrjedhojë e një koinçidence astronomike, dita do të jetë disa sekonda më e gjatë në hemisferën e veriut duke nisur që nga data 20.

Një zbulim i tillë i shkencëtarëve do të thotë se për vitin 2011, hyrja e çdo stine do të vijë një ditë përpara datës së besuar zyrtarisht. /top channel
 

Lajme nga shkenca

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 30-04-2020, 23:55:49
nga M A X
Deri ku mund të arrijë shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Shkenca

Postimi i fundit 06-10-2019, 22:36:37
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
J. P. Moreland: Shkenca jep prova për ekzistencën e Perëndisë

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 17-06-2019, 11:20:15
nga M A X
8 misteret e universit që shkenca nuk i zgjidh dot

Nisur nga ergisiRubrika Astronomi

Postimi i fundit 26-01-2013, 18:42:32
nga ergisi