×
Hyrja
Profili

Shkencëtarët: Jeta në tokë erdhi nga asteroidet

Shkencëtarët: Jeta në tokë erdhi nga asteroidet

· 2 · 756

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 11-10-2010, 19:48:59
Akull uji dhe molekula organike që janë baza e jetës, janë gjetur në një asteroid, të quajtur Cybele. Rezultatet u raportuan në mbledhjen e shkencëtarëve astronomë në Pasadena, ku ata thanë se jeta në Tokë duhet të ketë “mbirë“ nga “fara” e hedhur nga asteroidet. Në prill të këtij viti shkencëtarët gjetën akull dhe molekula organike në një tjetër asteroid, të quajtur 24 Themis.

Të dy këto asteroide janë gjetur në zonën ndërmjet Marsit dhe Jupiterit. “Zbulimi sugjeron se ky rajon i sistemit tonë diellor ka më shumë akull uji nga sa mendonim, - thotë profesor Humberto Campins, astronom në Universitetin e Floridës Qendrore, që drejtoi grupin kërkimor. - Kjo mbështet teorinë që asteroidet kanë goditur Tokën dhe kanë sjellë në të ujë dhe blloqet e nevojshme për ndërtimin e jetës dhe evolucionin e saj këtu”.
Asteroidi Cybele është më i madh se 24 Themis, me një diametër prej 180 miljesh. Themis ka një diametër prej 124 miljesh.

Gazeta Standard

  • Postime: 29
  • Gjinia: Mashkull
lphalo
#1 ne: 11-10-2010, 21:38:44
shume e mundshme