×

Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen

· 4 · 3176

Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen

· 4 · 3176

 • Postime: 18290
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 03-06-2013, 12:48:00
Shqiptarja që jeton në Kanada ka mundur të bëj një shpikje mjaft të veçantë, ajo ka shpikur kompjuterin që të lexon mendjen.

Sipas kërkueses kryesore, Lorina Naci, interpretimi i mendimit njerëzor përmes analizimit të aktivitetit të trurit – pa u bazuar te të folurit apo veprimet – është një nga kufijtë më provokativë dhe sfidues të neuroshkencës moderne.
 

Në mënyrë specifike, pacientët që janë tërësisht të vetëdijshëm dhe të zgjuar, por gjithsesi, për shkak të dëmtimeve në tru, të paaftë për të treguar reagim në sjellje, ekspozojnë limitet e sistemit neuromuskular si dhe nevojën për forma alternative komunikimi.

/alb-observer.com/
 • M'pelqe x 1
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#1 ne: 03-06-2013, 12:58:02
Shpikja me e mire per njerezimin qe do beje qe dhe vellai te vritet me vellain :d
« Editimi i fundit: 25-02-2019, 14:33:25 nga M A X »
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 12738
Mishel...............
#2 ne: 03-06-2013, 13:42:08
 :P

do na dilkan ordhiqet ne shesh pse s'thua LOL
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 88
 • Gjinia: Mashkull
KleantR
#3 ne: 09-09-2013, 14:09:11
:P

do na dilkan ordhiqet ne shesh pse s'thua LOL

Rri larg prej atij kompjuteri...  LOL
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super