Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen

Shkencëtarja shqiptare shpik kompjuterin që lexon mendjen

· 4 · 4251

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 03-06-2013, 12:48:00
Shqiptarja që jeton në Kanada ka mundur të bëj një shpikje mjaft të veçantë, ajo ka shpikur kompjuterin që të lexon mendjen.

Sipas kërkueses kryesore, Lorina Naci, interpretimi i mendimit njerëzor përmes analizimit të aktivitetit të trurit – pa u bazuar te të folurit apo veprimet – është një nga kufijtë më provokativë dhe sfidues të neuroshkencës moderne.
 

Në mënyrë specifike, pacientët që janë tërësisht të vetëdijshëm dhe të zgjuar, por gjithsesi, për shkak të dëmtimeve në tru, të paaftë për të treguar reagim në sjellje, ekspozojnë limitet e sistemit neuromuskular si dhe nevojën për forma alternative komunikimi.

/alb-observer.com/

 • Postime: 12286
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 03-06-2013, 12:58:02
Shpikja me e mire per njerezimin qe do beje qe dhe vellai te vritet me vellain :d
« Editimi i fundit: 25-02-2019, 14:33:25 nga M A X »

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#2 ne: 03-06-2013, 13:42:08
 :P

do na dilkan ordhiqet ne shesh pse s'thua LOL

 • Postime: 87
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-09-2013, 14:09:11
:P

do na dilkan ordhiqet ne shesh pse s'thua LOL

Rri larg prej atij kompjuteri...  LOL

Temat e fundit