Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë

Shpërthimi i fuqishëm kozmik goditi Tokën në Mesjetë

· 1 · 2417

  • Postime: 27101
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2013, 12:05:28
Një shpërthim i fuqishëm kozmik i rrezeve gama, i njohur si shpërthimi më i fortë në univers, mund të ketë goditur Tokën në shekullin e tetë.

Sipas BBC, shkencëtarët kanë gjetur prova se planeti ynë është goditur nga një seri rrezatimesh në atë periudhë, por ka debat se çfarë lloj ngjarje kozmike mund ta ketë shkaktuar.

Tani një studim sugjeron se kjo ka ardhur si rezultat i bashkimit të dy vrimave të zeza ose dy yjeve neutron në galaksinë tonë.

Përplasja mund të ketë prodhuar një sasi gjigande energjie.

Shkencëtarët kanë gjetur ndotje radioaktive në Japoni dhe Antarktidë, në formën e izotopeve që krijohen vetëm në hapësirë.

Duke bërë një përllogaritje të akullit dhe rrathëve të pemëve është arritur në përfundimin se ngjarja ka ndodhur rreth viteve 774 dhe 775 të erës sonë.

Shpërthimet e rrezeve gama janë shumë të rralla. Ato ndodhin njëherë në 10 mijë vite për galaksi.

Temat e fundit