Si është zbuluar hapësira? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si është zbuluar hapësira?

Si është zbuluar hapësira?

· 1 · 926

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-04-2011, 01:48:29
Gjithësia e ka tërhequr kurdoherë njeriun. Qysh nga lashtësia, të gjitha qytetërimet i kanë pasur yjet pika referimi, atyre u drejtoheshin për t’u orientuar dhe për t’u dhënë përgjigje pyetjeve që u lindnin.Por studimi i mirëfilltë i hapësirës kishte nisur qysh në shekullin XVII me shpikjen e teleskopit: pak nga pak, njohuritë astronomike u bënë më të sakta dhe hodhën bazat për zbulimet e ardhshme. Gara për pushtimin e hapësirës ka shënuar dhe lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë botërore të këtyre gjashtëdhjetë viteve të fundit.

Për një kohë të gjatë të dy fuqitë e mëdha ekonomike e ushtarake, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik kanë financuar projekte hapësinore, nëpërmjet të cilave është dëshmuar epërsia teknologjike. Sateliti i parë artificial, “Sputnik 1”, u lëshua në hapësirë nga rusët në tetor të vitit 1957, peshonte diçka më pak se 85 kilogramë dhe transportonte aparatura radioje dhe instrumente shkencore.

Katër vite më pas, Juri Gagarin u zgjodh për të përshkruar orbitën rreth tokës me anijen “Vostok”, duke u bërë kështu i pari njeri që fluturoi në hapësirë. Shëtitja e parë në truallin e Hënës u transmetua drejtpërdrejt nga televizioni më 21 korrik 1959.

Ai që shkeli i pari në truallin hënor, ishte astronauti amerikan, Neil Armstrong, i cili, së bashku me dy shokët e tij, Majkëll Kollins dhe Eduin Aldrin, eksploroi dhe fotografoi sipërfaqen e satelitit dhe mblodhi gurë për t’i analizuar në Tokë.

“Hapi i madh” i hedhur nga Armstrongu u pasua nga shumë ekspedita të tjera të amerikanëve dhe rusëve, veçanërisht në vitet e fundit interesi i inxhinierëve hapësinorë është kthyer për kah studimi i planetëve të sistemit diellor, si dhe nga ndërtimi i një stacioni të përhershëm në orbitë.

Temat e fundit