Si vlersohet puna shkencore - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si vlersohet puna shkencore

Si vlersohet puna shkencore

· 1 · 625

  • Postime: 259
  • Karma: +0/-0

ne: 24-07-2011, 16:19:38
Si vlersohet puna shkencore
 

Valmir Krasniqi, Instituti për kërkime shkencore ILIRIAS
 
Në shumicen e Universiteteve perendimore, vlersimet e punës shkencore i nënshtrohen kritereve të ndryshme.
Kriteri fundamental është niveli i revistës ku është botuar punimi shkencor.
Si vlersohet niveli i revistave shkencore?
Kriter për vlersimin e nivelit të një reviste shkencore është Impakt faktori.
 
Qësht Impakt faktori?
 
 
Impakt faktori, është një masë e pasqyruar nga numri mesatar i citimeve të artikujve të botuar në revista shkencore dhe shkencave sociale.Impakt faktori është përdorur shpesh si një prov për rëndësinë relative të një punimi në fushën e tij. Revista me impakt faktorë më të lartë konsiderohen të jenë më të rëndësishme se sa ato revista me impakte të ulëta. Impakt faktori është hartuar nga Eugene Garfield, themeluesi i Institutit për Informacionin Shkencore (ISI), tani pjesë e Thomson Reuters. Impakt faktori është llogaritje vjetore për ato revista që janë të futura në Raportet Thomson Reuters Journal Citation.
Impakt faktori i një reviste është numri mesatar i citimëve të marra në letër të botuar në atë revistë gjatë dy viteve të mëparshme. Për shembull, nëse një revistë e ka impakt faktorin 3 në vitin 2008, atëherë punimet shkencore të revistës të botuar në vitin 2006 dhe 2007 kanë marrë 3 citime mesatarisht në vitin 2008.Impakt faktori pë vitin 2008 i një reviste do të llogaritet si më poshtë:
A= numri i terë artikujve të botuar në 2006 dhe 2007nga revista indeksuar gjatë vitit 2008.
B= numri i përgjithshëm i "artikujve citues" të publikuar nga kjo revistë në vitin 2006 dhe 2007.
Impakt faktori 2008= A/B
(Impakt faktori për vitin 2008 për një revistë nuk mund të llogaritet deri sa të gjitha punimet e 2008 janë përpunuar nga agjencia e indeksimit.)
Revistat të reja, të cilat janë të indeksuar nga numri i tyre i parë, do të marrin një impakt faktor pas dy vite pasi të indeksohen, në këtë rast, citimet e vitit të parë dhe numri i artikujve të botuar në vitet para indeksimit janë të njohura me vleren zero./ministryofmath/

Temat e fundit