×
Hyrja
Profili

Stuhia diellore rrezikon kaosin në tokë. NASA paralajmëron

Stuhia diellore rrezikon kaosin në tokë. NASA paralajmëron

· 1 · 556

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 08-06-2011, 15:27:17
Një stuhi diellore e pazakontë, e cila është vëzhguar në një observator hapësinor të martën, mund të shkaktojë ndërprerje në komunikim dhe energjinë elektrike në tokë gjatë ditëve në vijim. Kështu kanë paralajmëruar zyrtarët e NASA-s, që kanë vëzhguar fenomenin.Shpërthimi i fuqishëm pritet të shkaktojë një aktivitet gjeomagnetik. Zyrtarët e NASA-s thonë se për fat të mirë stuhia nuk kishte drejtimin nga toka, çka do e bënte situatën më dramatike.
 

Çka është stuhia?

Nisur nga BerniRubrika Gjeografia Fizike

Postimi i fundit 30-03-2011, 00:13:44
nga Berni