×
Hyrja
Profili

Super teleskop për të gjurmuar UFO-t

Super teleskop për të gjurmuar UFO-t

· 2 · 509

  • Postime: 691
  • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
ne: 03-10-2011, 17:13:13
Ky do jetë syri më i madh dhe më i fuqishëm në qiell. Bëhet fjalë për teleskopin “European Extremely Large Telescope”. Ndërtimi i tij do bëhet i mundur falë një fondi prej 3.5 milion paund nga Këshilli Britanik për aftësi Shkencore dhe Teknologjike.

Teleskopi do të vendoset në Atacama, Kili dhe do të zërë një hapësirë sa një stadium futbolli. Ai është 10 herë më i madh se teleskopi aktual më i madh në botë.

Me anë të tij astronomët shpresojnë të zbulojnë se si është ndërtuar galaksia para 14 miliard vitesh si dhe të vihen në gjurmim të alienëve nëse vërtet ekzistojnë.

Gjithashtu pritet të zbulohen sekretet e errësirës dhe energjisë së zezë për të kuptuar pak sa lidhur me forcën e hapësirës.

Shpresohet që sistemi të vihet në punë në vitin 2020. /albeu.com/

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 04-10-2011, 10:02:26
Një teleskop për të zbuluar jashtëtokësorët

Agjensia Hapësinore Europiane ka nisur zbatimin e planeve për ndërtimin e teleskopit më të madh ndonjëherë, i cili do të hedhë më shumë dritë rreth misterit së ekzistencës së formave të tjera të jetës në univers.

I quajtur në mënyrë të thjeshtë, “Teleskopi Extra Large”, ai është i pajisur me një xham zmadhues sa gjysma e një fushe futbolli dhe me një sistem novator me rreze infra të kuqe.

Pajisja do të instalohet në shkretëtirën e Atakamës, në Kili, e ndodhur në një lartësi prej 4 500 metrash dhe shumë e favorshme për vëzhgime hapësinore, duke qenë se në 350 ditë nga 365 gjatë një viti, qielli është tërësisht pa re për shkak të kushteve të veçanta meteorologjike të zonës.

Telekskopi pritet të zbulojë më shumë edhe rreth mikrogrimcave, duke dhënë një ndihmesë në kuptimin më të mirë të procesit të evolucionit. Sipas drejtuesve të projektit, ky teleskop do të jetë 15 herë më i fuqishëm se ai “Hubble”, i cili i vendosur në një satelit në vitin 1990, dha një ndihmesë të jashtëzakonshme në njohjen më të mirë të sistemit tonë diellor dhe të sistemeve më të afërta me Tokën. /top channel
 

Super Thënie të Mënçura

Nisur nga M A XRubrika Mediat Sociale

Postimi i fundit 19-03-2020, 12:33:30
nga M A X
Super Bowl LIV

Nisur nga ΩμέγαRubrika Sporti

Postimi i fundit 03-02-2020, 11:28:08
nga Ωμέγα
(Super)Orgazma - Kulmi i kënaqësisë

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 29-09-2019, 22:10:11
nga M A X
Meshkuj super-seksi 🔥 (foto)

Nisur nga lookingRubrika E Bukura

Postimi i fundit 14-04-2020, 10:05:22
nga guest38856
Kryhet hapi i parë drejt mjeteve hapësinore super të shpejta

Nisur nga M A XRubrika Teknologji Moderne

Postimi i fundit 28-05-2019, 16:06:49
nga M A X