Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: ness uno
« ne: 16-12-2013, 14:37:13 »

vullkanet jane  gje shume e bukur se me  duket sikur disinfektojne mire token  per te krijuar qenie te reja.... hmmmmm: cmu kujtua nje film i vjeter  me shperthimin e vezuvit qe perfshiu mbreterine e pompeit ....  :)
Postuar nga: ciarli
« ne: 14-10-2013, 18:08:45 »

zoti enderron te jete femer, dmth natyrisht drejt persosmerise edhe pse eshte mashkull me organ shume te vogel ngaqe nuk e perdor
Postuar nga: Mishel...............
« ne: 14-10-2013, 00:01:04 »

Zoti qenka femer???? LOL
Postuar nga: ciarli
« ne: 12-10-2013, 18:40:52 »

cfere foto! ose eshte zoti duke u prishur me gishta, qe do na cfarose ne ate gjendje
Postuar nga: Mishel...............
« ne: 01-06-2012, 13:25:07 »

Jooooo....Na lini te jetojme
Postuar nga: AMOR
« ne: 31-05-2012, 22:10:55 »

Postuar nga: whitesnake
« ne: 31-05-2012, 22:04:30 »

Qeka nje artikull shume interesant, dhe me endje kam lexuar gjysmen deri tashi, dhe gjysmen tjeter do ta lexoj neser :P
Postuar nga: erionmuca
« ne: 31-05-2012, 21:12:32 »

Edhe pak , edhe pak ... EDHE PAK ..

YESSSSSSSSSSSSSSSSS SS !
Postuar nga: Berni
« ne: 31-05-2012, 19:19:27 »

Shpërthimi i një “supervullkani”, një fenomen natyror në gjendje që të shfarrosë qytetërimin nga faqja e planetit, është një ngjarje që ndodh shumë më shpesh nga sa mendohet.

Ndërsa një meteor si ai që besohet se i dha fund jetës së dinosaurve godet planetin mesatarisht një herë në 70 mijë vjet, vullkane gjigante ndodhin një herë në disa mijëra vjet, por një shpërthim i tillë mund të formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojnë studimet e reja.

Lajmi i keq për të gjithë është se shkencëtarët besojnë se një vullkan tejet i fuqishëm është duke u formuar nën parkun kombëtar të “Yelloëstone” në SHBA.

Nëse parashikimet dalin të vërteta, dy të tretat e SHBA-së do të mbuloheshin nga pluhuri dhe do të bëheshin të pabanueshme, ndërsa epoka e akullnajave do të rikthehej si pasojë e ftohjes drastike që do të shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, që do të pengojnë dritën e diellit.

Në të shkuarën, shkencëtarët besonin se grumbullimi i magmës dhe formimi i presionit për shpërthimin e saj kërkonte 100-200 mijë vite për t’u formuar.

Megjithatë, studimet e reja tregojnë se koha e nevojshme për shpërthimin mund të jetë shumë e shkurtër nga sa besohej dhe që prej vitit 2004, një masë llave po rritet me shpejtësi rekord dhjetë kilometra nën tokën e “Yelloëstone”.

Lajmi i ka ridhënë jetë teorive se fundi i botës është i afërt, midis të cilave edhe teorive se ai mund të ndodhë në 21 dhjetor 2012, sipas një date të dhënë nga një kalendar i fiseve antike maja për fundin e qytetërimit dhe i portretizuar në film në një prej veprave më të suksesshme të Hollivudit (filmi “2012”).

TCH