×

Lajme nga shkenca

Lajme nga shkenca

· 2 · 132

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 02-02-2020, 20:44:26
Lajme dhe artikuj interesant nga fusha e shkencesh. Te rejat e fundit nga shkenca.
 
« Editimi i fundit: 17-05-2020, 23:44:03 nga InfoZ »

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 30-04-2020, 23:55:49
 

Një vorbull e fuqishme polare që e ka mbajtur të hapur vrimën e ozonit për afro një muaj, më në fund është mbyllur, raportojnë mediat ndërkombëtare. Pasi qëndroi mbi Antarktik për afro një muaj, vrima më e madhe e ozonit që ndonjëherë është detektuar në Polin e Veriut, më në fund është mbyllur, kanë bërë të ditur hulumtuesit e CAMS.

Në një postim të bërë më 23 prill nga CAMS, thuhet se “Precendenti i vitit 2020, vrima e ozonit në Hemisferën Veriore më në fund mori fund”, transmeton Telegrafi. Vrima në shtresën e ozonit – një pjesë e atmosferës së Tokës që mbron planetin tonë nga rrezatimi i dëmshëm i rrezeve ultravjollcë – fillimisht u hap në Antarktik në fund të marsit, ku erërat e pazakonta mbërthyen ajrin e ftohtë në Polin e Veriut për disa javë me rresht. Këto erëra të njohura si vorbulla polare, kanë krijuar një kafaz në formë rrethi me ajër të ftohtë, që qoi në formimin e reve mbi këtë rajon.

Këto re të përzierja me ndotje të shkaktuar nga njeriu siç është chlorine dhe bromine, bën që vrima me madhësi sa tri Grenlanda të hapet në atmosferë. Derisa vrima të mëdha të ozonit hapen çdo vjeshtë në Polin e Jugut, kushtet që lejojnë këto vrima të formohen në Hemisferën Veriore janë shumë më të rralla, kanë njoftuar hulumtuesit nga ESA. Vrima e ozonit u hap këtë vit në Antarktik, për shkak se ajri i ftohtë ishte përqendruar në këtë zonë më gjatë sesa që ndodh zakonisht. /Telegrafi/
 

bota islame lajme

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:07:38
nga InfoZ
lajme nga maqedonia

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 22:50:09
nga InfoZ
lajme nga bota

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 20:47:17
nga InfoZ
lajme flesh nga shqiperia

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 19:57:56
nga InfoZ
Bujqësia Shqiptare - Lajme dhe Informacione

Nisur nga M A XRubrika Leku

Postimi i fundit 11-05-2020, 14:20:59
nga M A X