Të lexosh mendjen njerëzore, tani është e mundur - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Të lexosh mendjen njerëzore, tani është e mundur

Të lexosh mendjen njerëzore, tani është e mundur

· 1 · 603

  • Postime: 28025
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-09-2010, 17:10:07
Të njohësh mendjen njerëzore dhe të përkthesh sinjalet celebrale në fjalë, falë sensorëve të vendosur në sipërfaqen e trurit, është ëndrra e çdo shkencëtari.

Një ëndërr që mund të bëhet realitet falë një skuadre të Universitetit të Utahut, të udhëhequr nga bio-inxhinieri Bradley Greger, që ka krijuar një sistem, që i jep mundësinë pacientëve të prekur nga sëmundje që pengojnë të folurin, të komunikojnë më lehtësisht.

Shkencëtaret kanë mbërritur në zbulimin e rëndësishëm falë një eksperimenti mbi një pacient epileptik të cilit i ishin vendosur mikroelektroda në zonat e trurit përgjegjëse për të folurin. TCH

Temat e fundit