Të rejat që priten në të ardhmen e afërt - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Të rejat që priten në të ardhmen e afërt

Të rejat që priten në të ardhmen e afërt

· 1 · 838

  • Postime: 28193
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 20-12-2011, 22:41:28
Leximi i mendimit, prodhimi autonom i energjisë së banesës, tërheqja e parave nga bankomati me anë të leximit të retinës ose komandës zanore, duken ide të marra nga ndonjë film fantastiko-shkencor por që mund të bëhen pjesë e të përditshmes tonë brenda pak vjetëve. Ky është parashikimi që bën IBM me “5 në 5”, studimi vjetor mbi të rejat që mund të na ndryshojnë jetën vitet e ardhshme.

Kërkimi në fjalë bazohet në analizat e ecurisë së tregjeve dhe në atë se çfarë është duke u përpunuar në laboratorët e kolosëve informatikë. Për 2017 na presin jo pak surpriza fillojnë me leximin e mendimit, afër aplikimit material falë kufjeve speciale që interpretojnë aktivitetin cerebral dhe e transformojnë në komanda për pc, smartphone, etj.

E veçantë dhe ideja se do të mund të prodhojmë vetë energjinë për banesën tonë falë një aparati në gjendje të kapë energjinë kinetike dhe nxehtësinë e prodhuar nga aktiviteti ynë e duke e transformuar atë ne energji elektrike.

Mundësia që ti themi lamtumirë password-eve e të identifikohemi nëpërmjet leximit të retinës ose të dhënave të tjera biometrike, ADN në vend të kodeve.

Është viti i gjashtë që IBM vijon në përpunimin e këtij kërkimi dhe publikon rezultatet e tij, me njëfarë suksesi duhet thënë. Edhe pse në disa raste siç ishte ai i parashikimit të 2006 për një internet në 3D që doli i pavërtetë, në shumicën e rasteve studimi mbi parashikimet e të rejave teknologjike në pesë vitet e ardhshme i kryer nga kompania amerikane ka rezultuar i suksesshëm.

(ar.si/BalkanWeb)

Temat e fundit