Tërmeti, Japonia u zhvendos 4 metra - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tërmeti, Japonia u zhvendos 4 metra

Tërmeti, Japonia u zhvendos 4 metra

· 1 · 612

  • Postime: 27909
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-03-2011, 10:18:09
Shkencëtarët kanë ribërë llogaritë për fuqinë dhe pasojat e tërmetit të Japonise. Vendi-ishull është zhvendour jo 1.5 metra sic u tha në fillim, por plot katër metra nga pozicioni i mëparshëm.

Ndërsa aksi i planetit tonë ka lëvizur me 16.5 centimetra, duke shtuar shpejtësinë e rrotullimit të tij, por efekti në gjatësinë e ditës është i pallogaritshëm.

Të dhënat e gati 1200 stacioneve monitoruese të përmbledhura nga rrjeti GeoNet, tregojnë se lëkundjet katastrofike të tokës kanë shkaktuar një zhvendojse masive. Për insitutin gjeologjik britanik kjo nuk është dicka e pazakontë pas një tërmeti kaq të fuqishëm. Tërmeti me të gjitha gjasat, lëvizi edhe aksin e tokës me rreth 16 cm cka e bën planetin të rrotullohet rreth vetes më shpejt. Shkurtimi i ditës që vjen si pasojë e një ndryshimi të tillë është i papërfillshëm, 1.8 të miliontat e një sekondi.

Agjencia meterologjike e Japonisë propozoi rishikimin e magnitudës së tërmetit të së premtes prej 9 ballësh. Kjo do ta bënte tërmetin e 5 më të madh që nga fillimi i regjistrimeve, por agjencitë e tjera nuk janë përgjigjur.

Një ekspert britanik shpjegon se tërmeti ndodhi përgjatë dy pllakave tektonike, asaj të Paqësorit në Lindje dhe asaj që shumë gjeologë e shohin si zgjatim të pllakës amerikano-veriore në Perëndim. Pllaka e Paqësorit po lëviz drejt Perëndimit pikërisht poshtë Japonisë. Përplasja mes pllakave i dha një goditje fundit të detit që zhvendosi sasi gjigante uji duke prodhuar dallgën shkatërrimtare 10 metër të lartë dhe mesa duket edhe një zhvendosje të Japonisë. /top channel

Temat e fundit