Tërmeti në Japoni ka dobësuar forcën e gravitetit - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tërmeti në Japoni ka dobësuar forcën e gravitetit

Tërmeti në Japoni ka dobësuar forcën e gravitetit

· 1 · 661

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-10-2011, 10:52:44
Tërmeti në Japoni në mars ishte shumë i fortë, aq i fort sa duket se ka dobësuar forcën e gravitetit. Analizat satelitore tregojnë se forca e pazakontë e tërmetit ka influencuar fushën gravitacionale në zonën që rrethon Japoninë.

Shpërndarja e pabarabartë e masës së tokës do të thotë se graviteti ka forcë të ndryshme në vende të ndryshme. Tërmeti ishte aq i fort sa holloi koren tokësore përreth Japonisë.

Studiuesit gjetën se tërmeti Tohoku-Oki, zvogëloi fushën gravitacionale me një mesatare prej dy militon gal, duke holluar koren tokësore. Në krahasim, forca gravitacionale që tërheq në sipërfaqen e tokës është, mesatarisht, 980 gal. (gal është shkurtimi i Galileu, është një mas nxitimi; një gal është e barabit me një centimetër për sekondë në katror.)

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit