Testi i ADN-së “low cost” - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Testi i ADN-së “low cost”

Testi i ADN-së “low cost”

· 1 · 716

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-01-2012, 14:43:19
SHBA, vjen testi i ADN-së “low cost”

Një tjetër risi ka ardhur në shkencën mjekësore. Shoqëria amerikane Life Technologies ka nxjerrë një makinë që lexon në më pak se 24 orë 3 miliardë gjenet që përbëjnë ADN-në e një individi vetëm për 1 mijë dollarë.

Makina “Ion Proton” ka përmasat e një printeri dhe një kosto prej 149 mijë dollarësh, një objekt tërësisht i përshtatshëm për një spital të madh.

Gjithashtu, ajo është një shpikje premtuese për zhvillimin e terapive, por ngre probleme etike pasi mund të favorizojë aksesin tek sigurimet dhe tek punëdhënësit, përvecse të dhënave personale të ADN-së. /top channel

Temat e fundit