Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

· 1 · 519

  • Postime: 28056
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-07-2011, 00:56:54
Fizikantët presin që thërrmuesi më i madh në botë i atomeve të gjej së shpejti të shumë kërkuarën grimcë e "Zotit".

Grimca teorike e quajtur Bozoni i Higsit parashikohet të zbulohet nese ekziston me të vërtet apo jo në fund të vitit 2010, sipas fizikantëve francezë.

Rolf Heuer, drejtor i laboratorit europian mbi fizikën e grimcave në Gjenevë, ka parashikuar se deri në fund të vitit tjetër do të marrim një përgjigje mbi ekzistencën e grimcës së shumë kërkuar.

Nëse kjo grimcë ekziston i jep shumë përgjigje fizikës kuantike dhe unifikon mekanikën kuantike me fizikën klasike, duke i dhënë një përgjigje ekzistences së universit sipas teorisë së Big Bang.

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit