×
Hyrja
Profili

Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

Thërrmuesi i atomeve në kërkim të grimcës fillestare

· 1 · 370

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 26-07-2011, 00:56:54
Fizikantët presin që thërrmuesi më i madh në botë i atomeve të gjej së shpejti të shumë kërkuarën grimcë e "Zotit".

Grimca teorike e quajtur Bozoni i Higsit parashikohet të zbulohet nese ekziston me të vërtet apo jo në fund të vitit 2010, sipas fizikantëve francezë.

Rolf Heuer, drejtor i laboratorit europian mbi fizikën e grimcave në Gjenevë, ka parashikuar se deri në fund të vitit tjetër do të marrim një përgjigje mbi ekzistencën e grimcës së shumë kërkuar.

Nëse kjo grimcë ekziston i jep shumë përgjigje fizikës kuantike dhe unifikon mekanikën kuantike me fizikën klasike, duke i dhënë një përgjigje ekzistences së universit sipas teorisë së Big Bang.

(a.h/BalkanWeb)