Udhëtimi në kohë - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Udhëtimi në kohë

Udhëtimi në kohë

· 2 · 681

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-08-2011, 15:32:22
A mund të udhëtojmë në kohë? Sipas teorisë së dy matematikanëve rusë dhe mundësive që ofron Qendra Evropiane për Kërkimet Bërthamore (CERN) në Gjenevë, ekzistojnë të gjitha kushtet.
Udhëtimi në kohë, më afër se kurrë

A mund të udhëtojmë në kohë? Sipas teorisë së dy matematikanëve rusë dhe mundësive që ofron Qendra Evropiane për Kërkimet Bërthamore (CERN) në Gjenevë, ekzistojnë të gjitha kushtet. Dy matematikanë rusë kanë sugjeruar se thërrmuesi gjigant i atomeve në CERN, Qendra Evropiane për Kërkimet Nukleare, pranë Gjenevës, është në gjendje të krijojë kushtet për të udhëtuar prapa dhe përpara në kohë.

Në thelb, Irina Aref'eva dhe Igor Voloviç besojnë se pajisja e ndërtuar në CERN, është në gjendje të krijojë "vrima krimbi" të vogla në hapësirë, të cilat mund të lejojnë disa forma të limituara udhëtimi në kohë. Në rast se rezulton e vërtetë, ngjarja do të shënojë rastin e parë në historinë njerëzore kur është mundur të krijohet makina e kohës.

Në rast se kthimi prapa në kohë është i mundur, teorikisht do të jetë i mundur vetëm kthimi në çastin kur është krijuar makina, që do të thotë se udhëtuesit kohorë të së ardhmes do të kenë mundësi të na vizitojnë. Siç sugjeron artikulli i revistës "New Scientist", ky vit mund të bëhet viti zero për udhëtarët e kohës.

Sa serioze është teza?

Artikulli i "New Scientist" nënvizon se udhëtimi në kohë përmbledh shumë probleme praktike dhe paradokse teorike. "Pavarësisht, ekziston një mundësi e vogël që ne të shohim vizitorë nga e ardhmja gjatë vitit që do të pasojë", shkruhet në artikull.

Duhet thënë se vetëm pak shkencëtarë e pranojnë idenë se pajisja në fjalë do të krijojë ato kushte, të cilat mendohet se janë të nevojshme për të udhëtuar në kohë. Pajisja është projektuar për të shqyrtuar forcat misterioze që ekzistojnë në nivel grimcash subatomike dhe me ta bërë këtë do të jetë në gjendje t'u japë përgjigje shumë pyetjeve, siç është natyra e vërtetë e gravitetit.

Pajisja nuk është dizenjuar si makinë për të udhëtuar në kohë. Megjithatë, nëse aksidentalisht kthehet në makinë kohe, do të funksionojë vetëm në nivel subatomik, kështu që nuk do të kemi shans të dëgjojmë histori si ato që tregohen nëpër filma, ku njerëzit barten përpara e prapa në kohë.

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-08-2011, 15:37:09
Citim
Time travel is the concept of moving between different points in time in a manner analogous to moving between different points in space, either sending objects (or in some cases just information) backwards in time to some moment before the present, or sending objects forward from the present to the future without the need to experience the intervening period (at least not at the normal rate).
Although time travel has been a common plot device in fiction since the 19th century, and one-way travel into the future is arguably possible, given the phenomenon of time dilation based on velocity in the theory of special relativity (exemplified by the twin paradox), as well as gravitational time dilation in the theory of general relativity, it is currently unknown whether the laws of physics would allow backwards time travel.
Any technological device, whether fictional or hypothetical, that is used to achieve time travel is commonly known as a time machine.
Some interpretations of time travel also suggest that an attempt to travel backwards in time might take one to a parallel universe whose history would begin to diverge from the traveler's original history after the moment the traveler arrived in the past. Wikipedia

http://www.zeriyt.com/udhetimi-ne-kohe-me-uren-e-ajnshtajnit-t59527.0.html
http://www.zeriyt.com/udhetimi-ne-kohe-enderr-apo-realitet-i-larget-t66811.0.html
http://www.zeriyt.com/wormholes-vrimat-e-krimbit-stargate-t17388.0.html
http://www.zeriyt.com/dhjete-teorite-me-te-cmendura-shkencore-t66748.0.html
http://www.zeriyt.com/shkencetaret-ne-prag-te-nje-eksperimenti-qe-do-te-thelloje-njohjen-per-universi-t42850.0.html
http://www.zeriyt.com/celular-qe-ne-1928-apo-udhetim-ne-kohe-t73924.0.html

Temat e fundit