Uji dhe efektet e padiskutueshme - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Uji dhe efektet e padiskutueshme

Uji dhe efektet e padiskutueshme

· 1 · 706

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-07-2010, 15:50:16
Duhet të studioni ose të punoni deri vonë dhe kërkoni të jeni në formë? Doni të humbni në peshë? Zgjidhja është pirja e një gote uji.

Kështu thotë një studim i publikuar në "Hypertension", duke shpjeguar se uji ka shumë veti të mira, përvecse të heqë etjen.

David Robertson, farmaceolog dhe neurolog në Vanderbilt University i Nashville, në Tennessee, zbuloi 10 vjet më parë se uji ka një efekt që mban presionin e gjakut në normë.

Motivi se përse uji rrit presionin, sipas disa shkencëtarëve të tjerë amerikanë është për faktin se lëngu i jetës që përfundon në stomak redukton përqendrimin e kripërave që janë prezente, aktivizion sistemin simpatik dhe rrit presionin e gjakut për të raportuar përqendrimin e kripërave në normë, përmes aktivizimit të një proteine të quajtur Trpv4. Top Channel

Temat e fundit