×
Hyrja
Profili

Uji dhe efektet e padiskutueshme

Uji dhe efektet e padiskutueshme

· 1 · 655

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 23-07-2010, 15:50:16
Duhet të studioni ose të punoni deri vonë dhe kërkoni të jeni në formë? Doni të humbni në peshë? Zgjidhja është pirja e një gote uji.

Kështu thotë një studim i publikuar në "Hypertension", duke shpjeguar se uji ka shumë veti të mira, përvecse të heqë etjen.

David Robertson, farmaceolog dhe neurolog në Vanderbilt University i Nashville, në Tennessee, zbuloi 10 vjet më parë se uji ka një efekt që mban presionin e gjakut në normë.

Motivi se përse uji rrit presionin, sipas disa shkencëtarëve të tjerë amerikanë është për faktin se lëngu i jetës që përfundon në stomak redukton përqendrimin e kripërave që janë prezente, aktivizion sistemin simpatik dhe rrit presionin e gjakut për të raportuar përqendrimin e kripërave në normë, përmes aktivizimit të një proteine të quajtur Trpv4. Top Channel
 

Agjërimi me intervale të çrregullta - Çfarë është, efektet, si ta praktikoni

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 10-04-2020, 10:08:47
nga M A X
Efektet pozitive të konkurrencës

Nisur nga M A XRubrika Leku

Postimi i fundit 14-10-2019, 10:51:18
nga M A X
Efektet mahnitëse të agjërimit në organizëm

Nisur nga V@GαβθηDRubrika Forumi Islam

Postimi i fundit 29-06-2013, 14:50:53
nga V@GαβθηD
Efektet e çajit nga tufa e misrit

Nisur nga ßåßy ღRubrika Tryeza

Postimi i fundit 26-03-2019, 20:20:21
nga erlehta
Efektet anësore të ilaçeve

Nisur nga erlehtaRubrika Jeta

Postimi i fundit 07-05-2012, 22:44:14
nga erlehta