Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë… - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

· 3 · 702

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-10-2010, 20:27:44
Universi nuk është i përjetshëm dhe zgjerimi i tij është i destinuar të ketë një fund.

Por kur do të vijë fundi i botës?

Kësaj pyetjeje i japin një përgjigje disa hipoteza, që mbështeten mbi spekullime teorike.

Fundi i universit mund të vijë pas pesë miliardë vjetësh....

Këtë hipotezë e kanë ngritur katër fizikantë të njohur të universiteteve prestigjoze Berkeley në shtetin Massachusetts, Instituti i Teknologjisë (Mit) dhe universiteti japonez i Tokios.

Fizikantët e kanë përshkruar hipotezën e tyre edhe në internet.

Kushdo që është i interesuar mbi këtë hipotezë mund ta lexojë atë në sitin shkencor në internet arXiv.

Massachusetts, 17 tetor, NOA

#1 ne: 18-10-2010, 01:00:19
Ooo... po si do ja bejme deri atehere?... :D

  • Postime: 275
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 18-10-2010, 01:09:48
une propozoj te vrasim veten qe te mos ja arrijm asaj dite :)

Temat e fundit