×
Hyrja
Profili

Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

Universi, pas 5 miliardë vitesh do të mbarojë…

· 3 · 643

  • Postime: 27104
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 17-10-2010, 20:27:44
Universi nuk është i përjetshëm dhe zgjerimi i tij është i destinuar të ketë një fund.

Por kur do të vijë fundi i botës?

Kësaj pyetjeje i japin një përgjigje disa hipoteza, që mbështeten mbi spekullime teorike.

Fundi i universit mund të vijë pas pesë miliardë vjetësh....

Këtë hipotezë e kanë ngritur katër fizikantë të njohur të universiteteve prestigjoze Berkeley në shtetin Massachusetts, Instituti i Teknologjisë (Mit) dhe universiteti japonez i Tokios.

Fizikantët e kanë përshkruar hipotezën e tyre edhe në internet.

Kushdo që është i interesuar mbi këtë hipotezë mund ta lexojë atë në sitin shkencor në internet arXiv.

Massachusetts, 17 tetor, NOA
ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
#1 ne: 18-10-2010, 01:00:19
Ooo... po si do ja bejme deri atehere?... :D

  • Postime: 275
  • Gjinia: Mashkull
alfeko sukaraku
#2 ne: 18-10-2010, 01:09:48
une propozoj te vrasim veten qe te mos ja arrijm asaj dite :)
 

Si eshte formuar Universi?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 18:47:31
nga M A X
Sa i vjeter eshte Universi?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:19:20
nga M A X
Si lindi Universi: A janë në një mendje, Bibla dhe shkenca?

Nisur nga M A XRubrika Teologjia

Postimi i fundit 11-01-2020, 13:12:54
nga Passion
Si është formuar universi?

Nisur nga M A XRubrika Astronomi

Postimi i fundit 01-10-2011, 23:20:41
nga M A X
Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja...

Nisur nga M A XRubrika Diapazon

Postimi i fundit 28-02-2011, 13:56:28
nga M A X