Virgin prezanton avionin e hapesires - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Virgin prezanton avionin e hapesires

Virgin prezanton avionin e hapesires

· 2 · 660

  • Postime: 28192
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-12-2009, 10:49:04
Richard Branson ka kaluar cdo kufi tokesor, duke kerkuar tashme te pushtoje edhe hapesiren.

Pronari i kompanise Virgin ka zbuluar “Kavalierin e Bardhe”, shuttle-n qe pritet te coje turiste ne lartesi ekstreme. Anija-avion eshte prezantuar sot ne shkreteriren kaliforniane te Mojaves nga personaliteti i aereonautikes Burt Rutan.

Ne vitin 1986 ishte ai qe dizenjoi avionin qe mund te beje nje xhiro te plote rreth botes pa asnje ndalese. Anija kozmike Virgin mund te transportoje ne hapesire 6 persona dhe cmimi i nje bilete do te jete 200 mije dollare. “Kavalieri i Bardhe” perbehet nga dy pjese qe lidhen ne qender ku njera prej tyre do te shkeputet ne lartesine 18 km. Ne kete pike shpejtesia do arrije 310 km ne 10 sekonda.

Udhetimi i pare do te kryhet pas 18 muajsh pasi duhet ende kohe per te perfeksionuar detajet e sigurise. I pari qe do hipe ne udhetimin e cmendur eshte pikerisht pronari i Virgin, Mr. Branson dhe familja e tij. Pas tyre do jete radha e pasagjereve te thjeshte, te cilet duhet te derdhin shumen e majme per te siguruar nje udhetim qe nuk do ta harrojne per gjithe jeten.

Top Channel

  • Postime: 12364
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-12-2009, 11:12:07
woow du dhe une udhetim me ket avion  :P

Temat e fundit