Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim - Shkenca

×
Hyrja
Profili

Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim

Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim

· 5 · 1576

  • Postime: 27103
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-08-2012, 19:33:18
Në vitin 2045, truri njerëzor duket se do të bëhet i pavdekshëm. E kjo falë idesë së një manjati rus, mjaft vizionar, i cili shpreson të jetë në gjendje për të ofruar një mendje “avatare”, e cila do na funksionojë edhe pasi të vdesim.

Kjo është “çmenduria” më e fundit që mbërrin nga bota e teknologjisë, e cila nëse realizohet, do të përbëjë patjetër edhe shpikjen më revolucionare të saj.Rusi në fjalë mësohet se është Itskov, i cili renditet nga Forbes përvit, në listën e njerëzve më të pasur në planet.

Ai ka paraqitur tashmë në media, planin e tij për të hequr kufizimet fizike të mendjes njerëzore dhe instalimit në të, pas vdekjes, të një avatari të vetë-vetëdijshëm.

#1 ne: 01-08-2012, 19:54:45
Po dal un vullnetar per ket projekt.

  • Postime: 12743

#2 ne: 01-08-2012, 22:51:54
projekt leshi...pordh syfyri

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-09-2012, 18:38:25
Puna eshte te mos futemi ne te thella, kjo bote eshte nje perralle qe i gjen rrenjet e saj ne fantazi. Sigurisht qe pas daljes nga Orbita e madhe e Olimpit dhe pasi ti largohemi zjrrit dhurate nga Hyji, nje diktator i pameshirshem, kjo bote do rritet dhe zhvillohet deri ne arritjen e perjetesise se qenies mbizoteruese. Por a ishte shkenca dhe dituria, e gjithe kjo, vetem nje loje kompromisi qeniesh?

  • Postime: 12743

#4 ne: 03-09-2012, 00:04:09
i thone 33 vjet ...i thone edhe njehere kaq

thua do jete e mundur te behet? Sme vjen hic per po

Temat e fundit