Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim

Viti 2045, një rus do na e vërë trurin në punë edhe pasi të vdesim

· 5 · 1868

  • Postime: 27101
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-08-2012, 19:33:18
Në vitin 2045, truri njerëzor duket se do të bëhet i pavdekshëm. E kjo falë idesë së një manjati rus, mjaft vizionar, i cili shpreson të jetë në gjendje për të ofruar një mendje “avatare”, e cila do na funksionojë edhe pasi të vdesim.

Kjo është “çmenduria” më e fundit që mbërrin nga bota e teknologjisë, e cila nëse realizohet, do të përbëjë patjetër edhe shpikjen më revolucionare të saj.Rusi në fjalë mësohet se është Itskov, i cili renditet nga Forbes përvit, në listën e njerëzve më të pasur në planet.

Ai ka paraqitur tashmë në media, planin e tij për të hequr kufizimet fizike të mendjes njerëzore dhe instalimit në të, pas vdekjes, të një avatari të vetë-vetëdijshëm.

#1 ne: 01-08-2012, 19:54:45
Po dal un vullnetar per ket projekt.

  • Postime: 12726
  • Karma: +31/-8

#2 ne: 01-08-2012, 22:51:54
projekt leshi...pordh syfyri

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-09-2012, 18:38:25
Puna eshte te mos futemi ne te thella, kjo bote eshte nje perralle qe i gjen rrenjet e saj ne fantazi. Sigurisht qe pas daljes nga Orbita e madhe e Olimpit dhe pasi ti largohemi zjrrit dhurate nga Hyji, nje diktator i pameshirshem, kjo bote do rritet dhe zhvillohet deri ne arritjen e perjetesise se qenies mbizoteruese. Por a ishte shkenca dhe dituria, e gjithe kjo, vetem nje loje kompromisi qeniesh?

  • Postime: 12726
  • Karma: +31/-8

#4 ne: 03-09-2012, 00:04:09
i thone 33 vjet ...i thone edhe njehere kaq

thua do jete e mundur te behet? Sme vjen hic per po

Temat e fundit