×
Hyrja
Profili

Zbulimet më të bujshme të vitit 2009

Zbulimet më të bujshme të vitit 2009

· 1 · 1356

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 08-12-2009, 13:51:29
    National Geographic publikon 10 zbulimet më të mëdha të bëra këtë vit nga shkencëtarët. Sipas gjigantit National Goegraphic, këto zbulime kanë rrëzuar disa teza të fuqishme duke tjetërsuar pohimet shkencore.



Peshku i Paqësorit me kokën e tejdukshme i parë i gjallë për herë të parë këtë vit dhe fotografuar.



Shkencëtarët pohojnë se kjo është forma më e re e cuditshme e reve e zbuluar kohët e fundit.



Një lloj i rrallë zogu i quajtur “Extinct” është zbuluar në Filipine. U fotografua për herë të parë e më pas u shit për një market si ushqim tryeze.



Gjetja e anijes fantazmë që shfaqej e zhdukej duke krijuar dhe mitin e saj.



Gjenden mbetje e një skeleti të një anakonde e konsideruar më e madhja që besohet se ka jetuar 60 milionë vjet më parë në Tokë. Thuhet se ishte më i gjatë se një autobus.



Skleleti më i vjetër i një shimpazeje që i ngjan shumë njeriut. Sipas shkencëtarëve ky zbulim do të rishkruajë historinë e zbulimit të gjënezës së njeriut.



Gjaprërinjtë më gjigandë të kapur në USA nga shkencëtarët amerikanë.



Sipas një studimi mbi një kafke 2 500 vjecare që i përket një njeriu të Amerikës së Veriut zbulohet se krijesat e atëhershme shkonin tek denstisti për dhëmbët. Pasi ato ishin te stolisur.



Peshkaqeni 13 metra i gjatë u kap më 30 mars nga peshkatarë të qytetit të Donsol. Kosniderohet si peshkaqeni më i madh i kapur ndonjëherë.

Burimi: Balkanweb