×
Hyrja
Profili

Zbulohet antitrupi universal i gripit

Zbulohet antitrupi universal i gripit

· 1 · 575

  • Postime: 7065
  • Gjinia: Femer
erlehta
ne: 02-07-2010, 02:17:04
Gjendet në trupin e njeriut antitrupi universal që arrin te mposhtë të gjithë viruset e gripit në qarkullim, madje edhe ata më të frikshmit.

Studimi është udhëhequr nga shkencëtari Yoshihiro Kawaoka i Univetsitetit Wisconsin-Madison.

Antitrupi natyror i testuar tek minjtë rëzulton premtues në luftën kundër gripit dhe mund të jetë shumë i vlefshëm për shoqëritë farmaceutike të cilat mund të prodhojnë ilace pasi sot në qarkullim ka shumë pak të tilla që mund të eleminojnë gripin nga trupi i njeriut. TCH