×
Hyrja
Profili

Zbulohet mutacioni gjenetik që favorizon kancerin

Zbulohet mutacioni gjenetik që favorizon kancerin

· 1 · 466

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 26-11-2011, 10:41:23
Zbulohet ndryshimi gjenetik që të bën të vullnetshëm ndaj formave të ndryshme të kancerit.

Kërkuesit e universitetit të New South Wales dhe Western Australia kanë studiuar tre gjenerata të një familjeje anëtarët e së cilës janë prekur nga sëmundja vdekjeprurëse në moshë të vogël.

Anëtarë të ndryshëm kishin një etiketë gjenetike që çaktivizon genin antikancer MLH1.

Shkencëtarët kanë zbuluar një ndryshim pranë genit që tërheq këtë etiketë dhe ndryshimi në ADN i kalon gjeneratës pasardhëse. /ipko.net