×
Hyrja
Profili

Bashkimi dhe Çështja Kombëtare Shqiptare

Pergjigje nga: omega, olti
Albin Kurti
M A X
ne: 10-11-2019, 16:28:01
28 nëntori, Vetëvendosje njofton marshim për bashkim kombëtar në Tiranë

Bashkimi Kombëtar

Këtë 28 nëntor,Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë do të organizojë një marshim për bashkim të Shqipërisë dhe Kosovës. Përmes një njoftimi, VV thotë se marshimi do të nisë nga monumenti i Skënderbeut drejt shtatores së Adem Jasharit. 


Alban
ne: 11-04-2019, 10:30:34
Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Bashkimi Kombëtar

Lufta e UÇK-së, lufta e Koshares është lufta e shqiptarëve për bashkim. Dëshmorët e kësaj beteje ranë për lirinë dhe të ardhmen e gjeneratave. Kjo tokë, Kosova do të jetë përjetë e mot e shqiptarëve.Kështu tha sot kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në shënimin e 20-vjeto...


Oqeani
ne: 08-06-2012, 09:21:29
Rojet e Kombit

Bashkimi Kombëtar

Nga Ilirjan SHEHURojet e kombit përbëjnë një kastë më vehte. Qëllimi egzistencial i këtyre doganierëve është vëzhgimi dhe kontrolli i ideve. Si skifterë, ata shpenzojnë jetët e tyre duke vëzhguar e kontrolluar. Shpesh ide me letra të rregullta, por ndryshe nga të tyret paraqit...M A X
ne: 22-01-2012, 22:29:50
Ismail Qemali: Pa Kosovë e Çamëri, s'ka qetësi në Ballkan

Bashkimi Kombëtar

-Zbardhet letra e vitit 1918Kjo letër e Ismail Qemali dërguar Dhimitër Balës, shpalos idetë dhe shqetësimet e plakut të urtë të Vlorës për rrezikun që i kanosej Shqipërisë së kohës nga të tëra anët. Aty flet me detaje se si duhet menduar për bashkimin e Çamërisë e Kosovës me Shqipërinë dhe përpj...

*
shqiperianatyrale
ne: 25-12-2011, 08:23:54
SHQIPERIA NATYRALE

Bashkimi Kombëtar

Platforma e Shqiperise Natyrale eshte hartuar ne perputhje me realitetin e ri rajonal dhe nderkombetar, ne perputhje me realitetin e ri te kombit shqiptar, i cili sot jeton ne dy shtet e gjysem,Shqiperi, Kosove, Maqedoni plus disa pakica kombetare ne Mal te Zi dhe Lugine te Presheves dhe ne Dias...

Pergjigje nga: Gjumashi, dreamm, Xhuli*
Flamuri Kombëtar Shqiptar

M A X
ne: 27-11-2011, 01:11:38
Drejt Kosovës, kjo ëndrra e Ismail Qemalit

Bashkimi Kombëtar

Vlorë, AK tubim, Spahiu: Flamuri drejt Kosovës, kjo ëndrra e Ismail QemalitQindra aktivistë të Alanca Kuq e Zi mësynë sot në rrugët e Vlorës. Kreshnik Spahiu tha se nga sot do të realizohet ëndrra e vërtetë e Ismail Qemalit, rrugëtimi i flamurit drejt Kosovës. “Në këta 99 vjet ndryshuan territor...

M A X
ne: 14-11-2011, 14:26:06
Rruga e bashkimit

Bashkimi Kombëtar

Berisha, Thaçi, Jahjaga dhe Engel përurojnë autostradën "Ibrahim Rrugova" Rruga e bashkimit Me prerjen simbolike të shiritit, nga krerët më të lartë të shtetit shqiptar dhe atij kosovar u hapën dje, për qarkullim 38 kilometrat e para të autostradës Vërmicë-Merdare, pjesë e arter...

M A X
ne: 29-09-2011, 12:00:26
Një paraqitje e shkurtër e antishqiptarizmit

Bashkimi Kombëtar

Celo Hoxha
Tipologjia e shqiptarit proamerikan, nga më i lashti, Koli Kristofori, te më i freskëti, Artur Zheji, ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Vendin e pafajësisë e ka zënë egërsisht, të përdorim një term të butë: banaliteti.Koli Kristofori ka qenë emigr...

M A X
ne: 25-09-2011, 18:26:43
Kombi dhe bashkimi kombëtar i shqiptarëve

Bashkimi Kombëtar

Enis Sulstarova
Në prag të 100-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së kombit shqiptar, që fatkeqësisht shënon edhe po kaq vjet të copëtimit të Shqipërisë në disa shtete ballkanike, çështja kombëtare shqiptare konsiderohet e mbyllur. Jo vetëm nga faktori ndërk...


M A X
ne: 26-07-2011, 01:33:48
Maqedoni, shqiptarët: Duam nënshtetësi nga Tirana zyrare

Bashkimi Kombëtar

Shqiptarët në Maqedoni kërkojnë që Tirana zyrtare të mundësojë përfitimin e nënshtetësisë shqiptare për të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve të shtetit shqiptar. Mediat bëjnë me dije se partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk dëshirojnë të diskutojnë mbi këtë çështje, edhe pse dekla...

M A X
ne: 22-07-2011, 10:29:58
Tifozët e Shkëndijes mbështesin nismën ‘Një komb, një pasaportë’

Bashkimi Kombëtar

Nisma e “Aleancës Kuqezi” ka mbërritur edhe në shkallët e stadiumit “Filipi i II-të” në Shkup.Një ditë më parë është luajtur ndeshja mes ekipeve të Shkëndijës së Tetovës dhe Partizanit të Beogradit, e vlefshme për Ligën e Kampionëve, ndeshjë të cilët tifozët shqiptarë e kanë shfytëzuar për të pr...

M A X
ne: 11-07-2011, 12:53:12
Bashkimi ekonomik i shqiptarëve

Bashkimi Kombëtar

Nga Muhamer PajazitiShqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës ka kohë që bashkëpunojnë në fushën e kulturës, pak a shumë në arsim, dhe në disa fusha tjera,mirëpo sikur mungon bashkëpunimi në dimensioni ekonomik si domosdoshmëri e kohës e cila do të rriste peshën e shqiptarëve në marrëdhëniet ndërkom...

M A X
ne: 10-07-2011, 14:27:22
Bashkëpunimi ndërshqiptar, si të institucionalizohet

Bashkimi Kombëtar

ARBËN XHAFERRIHistoria e njerëzimit dëshmon se vetiniciativa është njëri nga faktorët kryesorë për suksesin e popujve në procesin e mbijetesës, prodhimit të vlerave, ngritjes së mirëqenies dhe progresit të tyre të vazhdueshëm. Populli shqiptar një kohë të gjatë pati vështirësi që të mbrohet nga ...

M A X
ne: 10-07-2011, 09:19:12
Pacolli: Unifikim ekonomik për shqiptarët në Ballkan

Bashkimi Kombëtar

Ish president i kosoves Behgjet Pacolli ka ritheksuar edhe nje here idene e tij mbi nje unifikim te mundshem ekonomik midis shqiperise, kosoves dhe vendeve te tjera te ballkanit ku jetojne shqiptare. gjate forumit te perbashket akademiko-politik te zhvilluar ne tirane me intelektuale studiues dh...

M A X
ne: 02-07-2011, 19:22:08
“Një komb, një pasaportë”

Bashkimi Kombëtar

Pas nismës qytetare për kundërshtimin e regjistrimit të popullsisë mbi baza etnie e fetare, Aleanca Kuq e Zi do të nisë aksionin politik "...

M A X
ne: 15-06-2011, 15:29:43
Bashkimi i shqiptarëve dhe më pas i territoreve

Bashkimi Kombëtar

Çfarë përbën rasti i kombit shqiptar dhe territoreve të tij në marrëdhëniet ndërkombëtare? -Kombi shqiptar është një rast unikal në kontinentin europian. Shqipëria aktuale, është i vetmi shtet në Europë që përgjatë gjithë vijës kufitare tokësore ka vetveten. Ky absurd fillon që nga Hani i Hotit ...

M A X
ne: 09-06-2011, 00:31:42
Kombi i papërfytyrueshëm kosovar

Bashkimi Kombëtar

Nga Gëzim Selaci
Është e habitshme prirja e njeriut për të ngritur çështje të cilat nuk ekzistojnë dhe nuk janë të nevojshme. Një nga çështjet e këtilla në diskutimet publike në vend është pyetja nëse duhet formuar ‘kombin kosovar’, si domosdoshmëri për sukse...

M A X
ne: 16-05-2011, 23:54:43
Krasniqi: Ideali im - bashkimi kombëtar

Bashkimi Kombëtar

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, në një ligjëratë të mbajtur përpara studentëve, tha të hënën se e sheh pavarësinë e Kosovës si një fitore të madhe për brezin e tij, por që duhet fuqizuar për fitore të reja. “Ideali im ka qenë çlirimi dhe bashkimi i trojeve të pushtu...


M A X
ne: 04-05-2011, 01:24:05
Albin Kurti: Disapora, rol kyç për bashkimin kombëtar

Bashkimi Kombëtar

Gradualisht figura e tij po ngrihet në skenën e figurave më me peshë të kombit shqiptar. Ishte një student i rezistencës së ngjarjeve të më hershme, me një vizion, largpamësinësferën politike. Ishte një njeri i sakrificës, iburgosjes së disahershme dhe qëndrushëmerisë stoike dhe besnikëris...

M A X
ne: 23-03-2011, 12:13:12
Pacolli: Task Force për unifikimin me Shqipërinë

Bashkimi Kombëtar

Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka hedhur idene e krijimit te nje Task Force, perbere nga akademike per për unifikimin e një numri elementesh në bashkëpunimin midis Shqipërisë dhe Kosovës.“Ne duhet të unifikojmë kornizën ligjore, faturat, terminologjinë dhe çdo gjë që na shërben”, tha Paco...

M A X
ne: 21-03-2011, 14:01:03
Pacolli: Bashkimi të nisë me hapësirën e përbashkët ekonomike

Bashkimi Kombëtar

Për Presidentin e ri të Kosovës, Behgjet Pacolli, Shqipëria dhe Kosova duhet të nisin nga ekonomia, pastaj vijnë realitetet e tjera. Në një intervistë ekskluzive për “Panorama”, Kreu i Shtetit kosovar flet për profilin e tij njerëzor, akuzat e shtypit ndaj tij dhe për marrëdhëniet e Kosovës me S...
M A X
ne: 22-02-2011, 13:01:08
Andartët e kohëve moderne

Bashkimi Kombëtar

Përpara gati një jave, një andart i kohëve moderne i quajtur Panajot Barka, sulmoi për të disatën herë shqiptarët nga ekrani më i madh televiziv i vendit, me një zhargon që ka mëse njëzet vjet që e përdor. Rishtas përdhosi simbolet e vjetra e të reja të shqiptarëve, duke provokuar nervat njerëzv...

M A X
ne: 22-02-2011, 11:56:56
Lëvizja VETËVENDOSJE! - betohet me flamurin kombëtar

Bashkimi Kombëtar

Ne u betuam mbi flamurin kuq e zi Ne sot u betuam mbi flamurin kuq e zi. Lëvizja VETËVENDOSJE, në përputhje me programin e vet politik, nuk i njeh simbolet e imponuara, të cilat nuk i janë nënshtruar verifikimit nga populli. Synimi ynë po ashtu është që nëpërmjet punës e angazhimit tonë brenda d...

M A X
ne: 18-02-2011, 14:33:29
Traktet greke. Statistikat greke të vitit 1913 shpërndahen në fshatrat e jugut

Bashkimi Kombëtar

Ndezja e debatit të konvertimeve nga shqiptarë në grekë të bëra në jugun e Shqipërisë me vendime gjyqësore, ka bërë që këto ditë të dalë e të rivihet në qarkullim një libërth i gati 100 viteve më parë.Ai u ofrohet shqiptarëve, sidomos banorëve të fshatrave ortodoksë të një radhe fshatrash të jug...


Berni
ne: 02-02-2011, 00:29:25
Rivalitet i egër serbo-grek

Bashkimi Kombëtar

Tashmë ngjarjet e 21 janarit dihen nga të gjithë. Me qindra politikanë, analistë, gazetarë kanë folur këto 10 ditë. Një pjesë pro qeverisë, një pjesë pro opozitës. Janë hedhur në tregun e opinionit publik të gjitha: puç i opozitës, puç i qeverisë, faji i njërës apo i tjetrës. Situatë e tensionua...

M A X
ne: 25-01-2011, 11:41:12
Idrizi: Raporti, i fabrikuar nga Rusia

Bashkimi Kombëtar

Deputeti shqiptar, Shpëtim Idrizi gjatë fjalës së tij në Asamblenë Parlamentare të KiE ka hedhur poshtë raportin e Dick Marty mbi trafikimin e organeve.Duke e cilësuar raportin si një regji ruse, Idrizi ka ftuar senatorin zviceran që të publikojë dëshmitë e tij.“Sot është një tjetër raport, i in...

M A X
ne: 08-12-2010, 12:32:49
Kurti: "Kosovë sovrane e bashkim"

Bashkimi Kombëtar

Top Show, i zhvendosur në Prishtinë në kuadër të serisë së emisioneve me debatet parazgjedhore të politikës së Kosovës, mbajti takimin e parë ku i ftuar ishte lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.Fillimisht Kurti bëri një përshkrim të rrugës së tij në politikën e kosovare, që nga dalja ng...M A X
ne: 03-12-2010, 16:12:07
Frika greke për Shqipërinë

Bashkimi Kombëtar

Në disa dokumente sekrete, të cilat nuk qëndruan online më shume se disa orë për shkak të mbylljes së Wikileaks, dilnin në dritë të tjera informacione për Shqipërine dhe Kosovën.Nje mesazh i dhjetorit 2006, i referohet shqetesimeve te shprehura nga këshilltari diplomatik i ish- presidentit Zhak ...

*
shkambi
ne: 26-11-2010, 15:08:45
Demokracia dmth te sundoj ligji ku te gjithe qytetaret jetoj brenda rregullave..

Bashkimi Kombëtar

Derisa gjithe qytetaret e botes moderne i kontribojne sundimit te ligjit politikane ne Kosove e Shqiperi i kontribojne sundimit te ligjit te forces i cili sigurisht se ne Somali dhe Tanzanidhe aty ku sundojn luant eshte i domesdoshem mirpo rasti i fundit i Deputetes e Albana mendoj se ajo esht...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board