Bashkimi Kombëtar - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bashkimi dhe Çështja Kombëtare Shqiptare

M A X
08-12-2010, 12:32:49

Kurti: "Kosovë sovrane e bashkim"

Top Show, i zhvendosur në Prishtinë në kuadër të serisë së emisioneve me debatet parazgjedhore të politikës së Kosovës, mbajti takimin e parë ku i ftuar ishte lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.Fillimisht Kurti bëri një përshkrim të rrugës së tij në politikën e kosovare, që nga dalja ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 16:12:07

Frika greke për Shqipërinë

Në disa dokumente sekrete, të cilat nuk qëndruan online më shume se disa orë për shkak të mbylljes së Wikileaks, dilnin në dritë të tjera informacione për Shqipërine dhe Kosovën.Nje mesazh i dhjetorit 2006, i referohet shqetesimeve te shprehura nga këshilltari diplomatik i ish- presidentit Zhak ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shkambi
26-11-2010, 15:08:45

Demokracia dmth te sundoj ligji ku te gjithe qytetaret jetoj brenda rregullave..

Derisa gjithe qytetaret e botes moderne i kontribojne sundimit te ligjit politikane ne Kosove e Shqiperi i kontribojne sundimit te ligjit te forces i cili sigurisht se ne Somali dhe Tanzanidhe aty ku sundojn luant eshte i domesdoshem mirpo rasti i fundit i Deputetes e Albana mendoj se ajo esht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-11-2010, 16:09:35

Kurti: Vetëvendosja synon bashkimin Kosovë-Shqipëri

Edhe kur të marrë pushtet, Albin Kurti premton të mbetet i njëjti. Njeriu që nuk pranonte sistemin, bashkë me “Vetëvendosjen”, lëvizje të cilën e drejton, ka vendosur t’i hyjë garës për t’u vënë në krye të shtetit, duke garuar në zgjedhjet e 12 dhjetorit, por ka thënë se nuk po shkon në instituc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
25-09-2010, 21:05:55

Sali Berisha të përgjigjet për masakrën e Tivarit

Pak histori Maskra e Tivarit ka ndodhur ne prill te viit 1945 në Tivar të Malit të zi, ku nga forcat ushtarake serbomalazeze u vranë rreth 4000 shqiptarë të Kosovës (nuk kam mundur të gjej shifër të saktë). Mijëra shqiptarë të Kosovës u mobilizuan detyrimisht kinse për të luftuar nazizmin gjerma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
23-09-2010, 20:15:16

“Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar - nga Abdyl Frasheri

“Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia”(Shënim i Lirisë. Me kënaqësi të madhe po botojmë këtu poshtë një letër me shume rëndësi drejtuar redaksisë së gazetës MONITEUR UNIVERSEL, të Parisit., botuar në atë gazete në maj 18...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dardan1
17-09-2010, 20:35:09

Dardania dhe Flamuri

Shqiptarët në Kosovë janë të pakënaqur si me emrin poashtu edhe me flamurin e imponuar nga jashtë. Duhet patjetër që këto gjëra të imponuara të ndërrohen me ato që i takojnë: me emrin DARDANI dhe flamurin kuq e zi.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-09-2010, 14:42:33

Kurti: Jo negociata me Serbinë, bashkim me Shqipërinë

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, ka kundërshtuar ashpër bisedimet e paralajmëruara në mes Kosovës dhe Serbisë dhe sipas tij pas vendimit të GJND-së dhe Rezolutës së OKB-së, liderët e kosovës duhet të debatojnë me Tiranën për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Ai tha se parulla “Jo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
14-09-2010, 20:43:33

Ushtritë e shteteve fqinje dhe ajo shqiptare

Shkruan: Besnik HysaUshtria greke- e themeluar më 1828. Anëtare e NATO-s nga viti 1952. Në kuadër të BE-së paraqet shpenzuesin më të madh ushtarak të parave, Në dekadën e fundit ka harxhuar për çështje ushtarake 50 miliard euro. Kriza ekonomike që ka përfshirë kohëve të fundit shtetin grek është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
29-08-2010, 22:25:09

Shqipëri-Kosovë, aleanca shqiptare që nuk po ndodh

E ardhmja nuk është e parathënë të shihet. E shkuara është themeli i parashikimit të së ardhmes dhe historia është fjala kyçe. Marrëdhënia dypalëshe shqiptaro-kosovare duhet ta kalojë cakun e dashamirësisë vllazërore për t’u ndërfutur në realitetin e pragmatizmit.Rrjedha llogjike e sjelljes së f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-08-2010, 20:09:06

Shtetësia e përbashkët forcon shqiptarët

Nga Valon KurtishiNë vitet e para të Shqipërisë demokratike, presidenti i atëhershëm z. Sali Berisha shpalosi një ide interesante e cila u kundërshtua menjëherë dhe në unison nga shovinizmat ballkanikë: Shtetësi shqiptare për gjithë shqiptarët etnikë në rajon.Kjo i shërbente në atë kohë sa zgjim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-07-2010, 22:59:05

BE ndahet per Kosoven!

Kosova është kryefjala e axhendës së Këshillit të Ministrave të Jashtëm Europianë. Pas shpalljes së mendimit nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë se deklarata e pavarësisë së Prishtinës nuk shkel të drejtën ndërkombetare dhe qendrimit të pandryshuar të Beogradit për të mos njohur shtetin e ri,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-07-2010, 15:45:42

Zhvillimet gjeopolitike dhe perspektiva e “problemit çam”

Problemi çam, tashmë nuk është problem i komunitetit prej 300 000 banorësh të kësaj krahine të Shqipërisë së Poshtme, që sot jetojnë brenda territorit të shtetit amë, të cilën literatura historike e quan si “Shqipëria Londineze”. Ai tashmë duhet të quhet problemi kryesor i politikës së jashtme t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-06-2010, 23:28:23

Në vitin 2013 shqiptarët në një shtet?

“Lista e Shqipërisë Natyrale” është organizatë jopartiake, e cila do të mbledhë rreth vetes shqiptarët e të gjitha opsioneve politike nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe trevat e tjera.Udhëheqësi i saj është politologu Koço Danaj, i cili ka kumtuar se kjo listë do të marrë pjesë në zgjedhjet e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2010, 16:33:49

Albin Kurti: Si do ta bashkojmë Kosovën me Shqipërinë

Drejtuesi i lëvizjes “Vetëvendosje”, tashmë pjesë e skenës politike të Kosovës, flet për “standard” në lidhje me arrestimin e tij.Berisha dhe Rama “po shpenzojnë shumë kohë dhe energji në beteja të imëta të brendshme me njëri-tjetrin”, për drejtuesin e lëvizjes “Vetëvendosje”, z...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-06-2010, 01:54:30

Në Prizren demonstratë, të mos ndryshohet logoja

Në Prizren u mbajt sot demonstrata e Lëvizjes VETËVENDOSJE! me moton “Për identitet dhe dinjitet kombëtar”.Kjo demonstratë u mbajt për ta kundërshtuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese për ndryshimin e emblemës komunale të Prizrenit, në të cilën paraqitet Shtëpia e Lidhjes së Prizrenit. Demonstrat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-05-2010, 17:20:50

Autonomi për Mitrovicën (?!)

Nënkryetari i grupit Socialdemokrat në Parlamentin Evropian, Johannes Swoboda, sugjeron se një lloj autonomie për serbët e veriut në kuadër të Kosovës do të mund të ishte një zgjidhje praktike për këtë pjesë.“Veriu i Kosovës luan një rol të madh dhe mendoj se, meqë situata është e paqëndrueshme,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 13:39:28

Fronti për Bashkim, memorandum për çështjen çame

Fronti për Bashkim, memorandum për çështjen çameHIMARE - Fronti Për Bashkim Kombëtar, me anëtarë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, përgatit një memorandum për çështjen çame dhe respektimin e minoritetit shqiptar që ndodhet në kufijtë aktuale të Greqisë. Të mbledhur në Himarë, dhjet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-04-2010, 18:12:13

Kosovë, harrohen veteranët e luftës

Dikur ishte i rreshtuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa tani në rreshtin e shumëkërkuesve të hekurishteve për të siguruar mbijetesën.Veteranin e luftës së UÇK-sëky profesion e ka ndjekur tani e 20 vjet, ai me këtë profesion mban familjen e tij. Në atë kohë shpresonte se do t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
05-04-2010, 22:21:35

Kur kontributi përdoret si mbulesë për paudhësitë

Një ditë po shikoja një film,prodhim i viteve të tetëdhjeta, që tregonte se si komunistët e atëhershëm, me shumë mund e sakrifica,duke u përballur me armikun e jashtëm e të brendshëm, arritën ta çlironin vendin.Ky film i kinostudios, i prodhuar rreth katërdhjet vite pas çlirimit u rikujtonte shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-03-2010, 08:46:31

Bashkimi kombëtar na bën faktor stabiliteti rajonal

Shqiptarët kanë qenë gjithmonë faktor stabiliteti në Ballkan, por jo për arsyet që artikulon politika e Tiranës dhe e Prishtinës. Roli stabilizues nuk ka qenë pasojë e një mentaliteti politik paqësor, por i rrethanave të caktuara historike, të cilat nuk u kanë mundësuar kurrë shqiptarëve të kenë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: landiii, h75

Shteti i marrë peng

*
landiii
05-03-2010, 23:48:52
thnxxx.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, shejtania, h75

Integrimi ndërshqiptar, punë e Sizifit!

*
ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
10-02-2010, 22:19:42
Shqiptare kudo qe jeni: Ndihmoni Sizifin!!!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
08-02-2010, 13:41:51

A ndahet kombi ynë sa herë shembet dheu në Kalimash?

Në Republikën e Shqipërisë (e jo në Shqipëri) dhe në atë të Kosovës, mungon politika legale që mbështet idenë e bashkimit kombëtar. Edhe atëherë kur flitet për këtë, kjo është e mbështjellë më shumë me elemente partiake, sesa kombëtare.Cila është çështja në këtë kohë të hyrjeve në organizata mbi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2010, 17:02:43

Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Neve na morren tokat tona shqiptare padrejtesisht. Fuqite e medha me interesat e tyre te shumta ben qe tokat shqiptare te coptoheshin, perkatesisht tu jepeshin shteteve fqinje. Duke pasur ne nje toke me reliev te mir gjeografik, syte e armikut nuk u ndalen se shikuari tokat tona, prandaj ia arri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2010, 16:58:35

Shqipëria e Kosova, një? Përse jo?!

Ideja e krijimit të një identiteti kosovar, të ndryshëm nga ai shqiptar në përgjithësi, dhe si rrjedhojë, ideja e një shteti kosovar, të ndryshëm nga ai shqiptar, ka dështuar, tashmë 10 vjet pas largimit të regjimit serb nga Kosova.“Shqipni etnike, kurrgja tjetër!”. “Një komb, një kombëtare!”. K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-01-2010, 13:04:31

Kombi shqiptar në Evropë

Kombi shqiptar në EvropëJAKUP KRASNIQI  Shumë kombe në Evropë, por edhe në Ballkan, lehtas mund të lidhen me përcaktimin fetar, që në të shumtën i përkasin një besimi fetar. Kjo sigurisht që nuk mund të thuhet për kombin shqiptar, i cili edhe në këtë rast është sui generis, sep...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
29-12-2009, 19:05:09

Mbi Camerine dhe ceshtjen came

Profesor Niko Stillo është çam ortodoks që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Petagogji dhe Ekonomi. Ka "mb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

h75
12-12-2009, 17:46:48

Të të sfidoj pleshti

Po të ishte shteti një organizëm i gjallë, atëherë njeriu në krahasim me shtetin ose me tërësinë do të kishte madhësinë e një pleshti.Nuk e them këtë për të ofenduar njerëzit apo veten,por për treguar fuqinë e shtetit apo shoqërisë së organizuar.Dhe kur një njeri sfidon shtetin, është pak a shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2009, 15:06:13

Bashkimi kombëtar ka nisur

Saimir LleshiRrëmuja që përcolli dalja e të ashtuquajturës Enciklopedia Maqedonase çoi në paraqitje idesh nga më të ndryshme. E kjo enciklopedi për fatin e keq të maqedonasve nuk bëri tjetër vetëm se krijoi procesin rioshet, duke trazuar kësisoj ndjenjën e atdhetarisë tek shqiptarët.E kjo ndjenj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 12:27:20

“Çmendina” maqedonase dhe shqiptarët

Gjatë këtyre ditëve ka patur boll prononcime lidhur me të ashtuquajturën enciklopedi maqedonase. Bie, fjala paçavurja enciklopedike të digjet para Akademisë së Shkencave, apo që shqiptarët të djegin flamurin maqedonas etj. Përtej këtyre deklaratave të dhëna në momentin dhe kohën e duhur, ka plot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe