Bashkimi Kombëtar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bashkimi dhe Çështja Kombëtare Shqiptare

Pergjigje nga: 1dhe1.com, Bar Bari, Rust

Shqipëri-Kosovë, çfarë ndodh pas pavarësisë

1dhe1
14-03-2021, 01:15:56
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, arbias, albermiri

AKSH "Armata Kombëtare Shqiptare"

1dhe1
14-03-2021, 00:36:02
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com

Urime 28 nentori dita e Pavarsis

1dhe1
14-03-2021, 00:30:59
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: omega, olti

Albin Kurti

Ωμέγα
12-05-2020, 13:34:00
...Screenshot_20200512-133016.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Zeni, tuna, +ERELA+

Media greke: Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, i pashmangshëm

*
Zeni
13-02-2020, 15:32:39
👍🙏
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-11-2019, 16:28:01

28 nëntori, Vetëvendosje njofton marshim për bashkim kombëtar në Tiranë

Këtë 28 nëntor,Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë do të organizojë një marshim për bashkim të Shqipërisë dhe Kosovës. Përmes një njoftimi, VV thotë se marshimi do të nisë nga monumenti i Skënderbeut drejt shtatores së Adem Jasharit. 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Alban
11-04-2019, 10:30:34

Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Lufta e UÇK-së, lufta e Koshares është lufta e shqiptarëve për bashkim. Dëshmorët e kësaj beteje ranë për lirinë dhe të ardhmen e gjeneratave. Kjo tokë, Kosova do të jetë përjetë e mot e shqiptarëve.Kështu tha sot kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në shënimin e 20-vjeto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
08-06-2012, 09:21:29

Rojet e Kombit

Nga Ilirjan SHEHURojet e kombit përbëjnë një kastë më vehte. Qëllimi egzistencial i këtyre doganierëve është vëzhgimi dhe kontrolli i ideve. Si skifterë, ata shpenzojnë jetët e tyre duke vëzhguar e kontrolluar. Shpesh ide me letra të rregullta, por ndryshe nga të tyret paraqit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2012, 22:29:50

Ismail Qemali: Pa Kosovë e Çamëri, s'ka qetësi në Ballkan

-Zbardhet letra e vitit 1918Kjo letër e Ismail Qemali dërguar Dhimitër Balës, shpalos idetë dhe shqetësimet e plakut të urtë të Vlorës për rrezikun që i kanosej Shqipërisë së kohës nga të tëra anët. Aty flet me detaje se si duhet menduar për bashkimin e Çamërisë e Kosovës me Shqipërinë dhe përpj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shqiperianatyrale
25-12-2011, 08:23:54

SHQIPERIA NATYRALE

Platforma e Shqiperise Natyrale eshte hartuar ne perputhje me realitetin e ri rajonal dhe nderkombetar, ne perputhje me realitetin e ri te kombit shqiptar, i cili sot jeton ne dy shtet e gjysem,Shqiperi, Kosove, Maqedoni plus disa pakica kombetare ne Mal te Zi dhe Lugine te Presheves dhe ne Dias...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Gjumashi, dreamm, Xhuli*

Flamuri Kombëtar Shqiptar - Forma e duhur

Gjumashi
24-12-2011, 00:59:34
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 01:11:38

Drejt Kosovës, kjo ëndrra e Ismail Qemalit

Vlorë, AK tubim, Spahiu: Flamuri drejt Kosovës, kjo ëndrra e Ismail QemalitQindra aktivistë të Alanca Kuq e Zi mësynë sot në rrugët e Vlorës. Kreshnik Spahiu tha se nga sot do të realizohet ëndrra e vërtetë e Ismail Qemalit, rrugëtimi i flamurit drejt Kosovës. “Në këta 99 vjet ndryshuan territor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 14:26:06

Rruga e bashkimit

Berisha, Thaçi, Jahjaga dhe Engel përurojnë autostradën "Ibrahim Rrugova" Rruga e bashkimit Me prerjen simbolike të shiritit, nga krerët më të lartë të shtetit shqiptar dhe atij kosovar u hapën dje, për qarkullim 38 kilometrat e para të autostradës Vërmicë-Merdare, pjesë e arter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-09-2011, 12:00:26

Një paraqitje e shkurtër e antishqiptarizmit

Celo Hoxha
Tipologjia e shqiptarit proamerikan, nga më i lashti, Koli Kristofori, te më i freskëti, Artur Zheji, ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Vendin e pafajësisë e ka zënë egërsisht, të përdorim një term të butë: banaliteti.Koli Kristofori ka qenë emigranti i parë shqiptar në Ame...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2011, 18:26:43

Kombi dhe bashkimi kombëtar i shqiptarëve

Enis Sulstarova
Në prag të 100-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së kombit shqiptar, që fatkeqësisht shënon edhe po kaq vjet të copëtimit të Shqipërisë në disa shtete ballkanike, çështja kombëtare shqiptare konsiderohet e mbyllur. Jo vetëm nga faktori ndërkombëtar, por edhe nga polit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 01:33:48

Maqedoni, shqiptarët: Duam nënshtetësi nga Tirana zyrare

Shqiptarët në Maqedoni kërkojnë që Tirana zyrtare të mundësojë përfitimin e nënshtetësisë shqiptare për të gjithë shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve të shtetit shqiptar. Mediat bëjnë me dije se partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk dëshirojnë të diskutojnë mbi këtë çështje, edhe pse dekla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 10:29:58

Tifozët e Shkëndijes mbështesin nismën ‘Një komb, një pasaportë’

Nisma e “Aleancës Kuqezi” ka mbërritur edhe në shkallët e stadiumit “Filipi i II-të” në Shkup.Një ditë më parë është luajtur ndeshja mes ekipeve të Shkëndijës së Tetovës dhe Partizanit të Beogradit, e vlefshme për Ligën e Kampionëve, ndeshjë të cilët tifozët shqiptarë e kanë shfytëzuar për të pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2011, 12:53:12

Bashkimi ekonomik i shqiptarëve

Nga Muhamer PajazitiShqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës ka kohë që bashkëpunojnë në fushën e kulturës, pak a shumë në arsim, dhe në disa fusha tjera,mirëpo sikur mungon bashkëpunimi në dimensioni ekonomik si domosdoshmëri e kohës e cila do të rriste peshën e shqiptarëve në marrëdhëniet ndërkom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-07-2011, 14:27:22

Bashkëpunimi ndërshqiptar, si të institucionalizohet

ARBËN XHAFERRIHistoria e njerëzimit dëshmon se vetiniciativa është njëri nga faktorët kryesorë për suksesin e popujve në procesin e mbijetesës, prodhimit të vlerave, ngritjes së mirëqenies dhe progresit të tyre të vazhdueshëm. Populli shqiptar një kohë të gjatë pati vështirësi që të mbrohet nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-07-2011, 09:19:12

Pacolli: Unifikim ekonomik për shqiptarët në Ballkan

Ish president i kosoves Behgjet Pacolli ka ritheksuar edhe nje here idene e tij mbi nje unifikim te mundshem ekonomik midis shqiperise, kosoves dhe vendeve te tjera te ballkanit ku jetojne shqiptare. gjate forumit te perbashket akademiko-politik te zhvilluar ne tirane me intelektuale studiues dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 19:22:08

“Një komb, një pasaportë”

Pas nismës qytetare për kundërshtimin e regjistrimit të popullsisë mbi baza etnie e fetare, Aleanca Kuq e Zi do të nisë aksionin politik "Një komb, një pasaportë".Kreu i Aleancës Kuq e Zi,

M A X
15-06-2011, 15:29:43

Bashkimi i shqiptarëve dhe më pas i territoreve

Çfarë përbën rasti i kombit shqiptar dhe territoreve të tij në marrëdhëniet ndërkombëtare? -Kombi shqiptar është një rast unikal në kontinentin europian. Shqipëria aktuale, është i vetmi shtet në Europë që përgjatë gjithë vijës kufitare tokësore ka vetveten. Ky absurd fillon që nga Hani i Hotit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-06-2011, 00:31:42

Kombi i papërfytyrueshëm kosovar

Nga Gëzim Selaci
Është e habitshme prirja e njeriut për të ngritur çështje të cilat nuk ekzistojnë dhe nuk janë të nevojshme. Një nga çështjet e këtilla në diskutimet publike në vend është pyetja nëse duhet formuar ‘kombin kosovar’, si domosdoshmëri për suksesin e shtetit të Kosovës.Du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 23:54:43

Krasniqi: Ideali im - bashkimi kombëtar

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, në një ligjëratë të mbajtur përpara studentëve, tha të hënën se e sheh pavarësinë e Kosovës si një fitore të madhe për brezin e tij, por që duhet fuqizuar për fitore të reja. “Ideali im ka qenë çlirimi dhe bashkimi i trojeve të pushtu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2011, 01:24:05

Albin Kurti: Disapora, rol kyç për bashkimin kombëtar

Gradualisht figura e tij po ngrihet në skenën e figurave më me peshë të kombit shqiptar. Ishte një student i rezistencës së ngjarjeve të më hershme, me një vizion, largpamësinësferën politike. Ishte një njeri i sakrificës, iburgosjes së disahershme dhe qëndrushëmerisë stoike dhe besnikëris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 12:13:12

Pacolli: Task Force për unifikimin me Shqipërinë

Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka hedhur idene e krijimit te nje Task Force, perbere nga akademike per për unifikimin e një numri elementesh në bashkëpunimin midis Shqipërisë dhe Kosovës.“Ne duhet të unifikojmë kornizën ligjore, faturat, terminologjinë dhe çdo gjë që na shërben”, tha Paco...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2011, 14:01:03

Pacolli: Bashkimi të nisë me hapësirën e përbashkët ekonomike

Për Presidentin e ri të Kosovës, Behgjet Pacolli, Shqipëria dhe Kosova duhet të nisin nga ekonomia, pastaj vijnë realitetet e tjera. Në një intervistë ekskluzive për “Panorama”, Kreu i Shtetit kosovar flet për profilin e tij njerëzor, akuzat e shtypit ndaj tij dhe për marrëdhëniet e Kosovës me S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 13:01:08

Andartët e kohëve moderne

Përpara gati një jave, një andart i kohëve moderne i quajtur Panajot Barka, sulmoi për të disatën herë shqiptarët nga ekrani më i madh televiziv i vendit, me një zhargon që ka mëse njëzet vjet që e përdor. Rishtas përdhosi simbolet e vjetra e të reja të shqiptarëve, duke provokuar nervat njerëzv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 11:56:56

Lëvizja VETËVENDOSJE! - betohet me flamurin kombëtar

Ne u betuam mbi flamurin kuq e zi Ne sot u betuam mbi flamurin kuq e zi. Lëvizja VETËVENDOSJE, në përputhje me programin e vet politik, nuk i njeh simbolet e imponuara, të cilat nuk i janë nënshtruar verifikimit nga populli. Synimi ynë po ashtu është që nëpërmjet punës e angazhimit tonë brenda d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-02-2011, 14:33:29

Traktet greke. Statistikat greke të vitit 1913 shpërndahen në fshatrat e jugut

Ndezja e debatit të konvertimeve nga shqiptarë në grekë të bëra në jugun e Shqipërisë me vendime gjyqësore, ka bërë që këto ditë të dalë e të rivihet në qarkullim një libërth i gati 100 viteve më parë.Ai u ofrohet shqiptarëve, sidomos banorëve të fshatrave ortodoksë të një radhe fshatrash të jug...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-02-2011, 00:29:25

Rivalitet i egër serbo-grek

Tashmë ngjarjet e 21 janarit dihen nga të gjithë. Me qindra politikanë, analistë, gazetarë kanë folur këto 10 ditë. Një pjesë pro qeverisë, një pjesë pro opozitës. Janë hedhur në tregun e opinionit publik të gjitha: puç i opozitës, puç i qeverisë, faji i njërës apo i tjetrës. Situatë e tensionua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-01-2011, 11:41:12

Idrizi: Raporti, i fabrikuar nga Rusia

Deputeti shqiptar, Shpëtim Idrizi gjatë fjalës së tij në Asamblenë Parlamentare të KiE ka hedhur poshtë raportin e Dick Marty mbi trafikimin e organeve.Duke e cilësuar raportin si një regji ruse, Idrizi ka ftuar senatorin zviceran që të publikojë dëshmitë e tij.“Sot është një tjetër raport, i in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe