Kombi Shqiptar, komuniteti etnik dhe pakicat kombetare. - Bashkimi Kombëtar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kombi Shqiptar, komuniteti etnik dhe pakicat kombetare.

Kombi Shqiptar, komuniteti etnik dhe pakicat kombetare.

· 2 · 6266

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 09-06-2007, 19:34:31
Ne asnje vend te Botes dhe ne asnje legjislacion nderkombetar "diasporat" nuk jane konsideruar minoritete, por emerohen si Komunitete.
Shembulli me tipik eshte SHBA, komb i cili perbehet nga komunitete me prejardhje te ndryshme.
Statusi i minoritetit jepet vetem ne ato raste kur brenda kufijve te nje shteti, per arsye te ndryshme, eshte perfshire nje pjese e viseve etnike te shtetit fqinje bashke me banoret autoktone.

Sot tek ne po spekulohet shume me ceshtjen e ashtuquajtur "pakica kombetare".
Madje shume here eshte deklaruar qe Shqiperia eshte vendi i pakicave kombetare, ku permenden evgjitet, ciganet, vllehet  madje dhe camet.
Ne shtypin e kohes jane shfaqur, dhe per fat te keq, vazhdojne te shfaqen idete per shperberjen e kombit shqiptar

Pse???

Po behen madje dhe perpjekje per te manipuluar opinoinin nderkombetar

I ashtuquajturi"minoriteti grek" ne Shqiperi, nuk eshte gje tjeter vec nje komunitet vllehesh te greqizuar. Ne shkrime te ndryshme thuhet se gjuha e tyre i perket dialektit te Tesalise.
Keta "minoritare" nuk kane pasur kurre lidhje tokesore me viset etnike qe ata pretendojne se i perkasin, dmth Greqise.

Persa i perket evgjiteve, ata e kane humbur prej kohesh gjuhen sepse etnikisht kane qene te perzier dhe kane pasur gjuhe te ndryshme aziatike qe erdhen ne Shqiperi ne shek XIV-XV

Romet, apo ciganet e kane ruajtur mire gjuhen, doket apo zakonet e tyre. Kudo romet quhen bashkesi ose komunitet por jo "minoritet"

Kombi Iliro-shqiptar eshte i gjalle, e kurre nuk shuhet, do apo nuk do greku e serbi. Mikpritja dhe bujaria e cdo vatre shqiptare, vellazerimi i tyre kane bere te mundur integrimin e e ketyre komuniteteve...e kjo nuk do te thote qe kombi yne po shuhet. Jo kurrsesi!

  • Postime: 287
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 12-01-2009, 18:31:13
Interesant shkrimi, megjithse pak i hershëm prapë problemet e parashtruara janë të dukshme, sepse dhe politika shqiptare pothuajse nuk ka ndryshuar në mbrojteje të interesave kombëtare, gjithmonë në pritje të ndonjë cope të majme për trashje të ndënjurash.

Këtyre politikave "integruese" shumë mirë mund tu mbyllet sqepi me të njëjtën monedhë, duke kërkuar të drejta minoritare dhe për 2 milion shqiptarët në Greqi, 1 milion në Itali e në vendet e tjera.

Temat e fundit