Kurti për Euronews: Do votoja pro bashkimit Kosovë – Shqipëri - Bashkimi Kombëtar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Kurti për Euronews: Do votoja pro bashkimit Kosovë – Shqipëri

   Kurti për Euronews: Do votoja pro bashkimit Kosovë – Shqipëri

  · 2 · 687

  • Postime: 28630
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 16-02-2021, 23:24:22

  Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti thotë se në rast se do të mbahej një referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, ai do të votonte “pro”. Në një intervistë për Euronews, Kurti tha se e mbështet ende idenë e bashkimit kombëtar.

  “Ne ende nuk kemi ligj për referendumin në Kosovë, por dy referendume ndërmjet shtetit tonë dhe Shqipërisë do ta zgjidhnin një gjë të tillë. Sapo të forcohej shteti i Kosovës. Pasi të arrijmë ta bëjmë këtë në mënyrë paqësore dhe demokratike. Mendoj se do të votoja pro. Po”, – deklaroi Kurti.

  Ai foli edhe për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi, për të cilin ka thënë se do kërkojë reciprocitet.

  “Jam gati të përfshihem në një dialog ku ka përfitime, por mendoj se nuk është e pranueshme për askënd në Kosovë, natyrisht duke përfshirë edhe mua që të përfshihem në një dialog ku supozohet se do të kompensojmë shtetin e Serbisë për humbjen e këtij shteti gjatë kohës së Millosheviçit. Serbia kreu gjenocid në Kosovë”, – deklaroi i pari i VV-së.

  Kurti ka kundërshtuar mundësinë e furnizimit të Kosovës me vaksina anti-Covid nga Kina dhe Rusia, duke argumentuar se orientimi i Kosovës çdoherë ka qenë Perëndimi. ©LAPSI.al

  • Postime: 275
  • Karma: +0/-0

  #1 ne: 14-03-2021, 00:45:53

  Temat e fundit