Thirreni Dardani - Bashkimi Kombëtar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thirreni Dardani

Thirreni Dardani

· 12 · 3345

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 22-05-2008, 19:36:34
Te nderuar bashkatdhetare kudo qe jeni!
 
Me keqardhe po ve re se edhe pse kane kaluar disa muaj nga shpallja e pavaresise, akoma shteti i ri quhet me emertimin serb Kosove.DUHET TE QUHET ME EMRIN ILIRO-SHQIPTAR:REPUBLIKA E DARDANISE.Parlament i nuk e ndryshon dot tani kete,per aresyet qe tashme dihen.Por shtypi i perditshem,gazetat,revistat dhe televizionet duhet te NISIN TE PERDORIN FJALEN DARDANI ne vend te fjales serbe Kosove.Kjo arrihet duke nisur nje levizje per kete gje.Dhe kjo gje eshte shume e lehte sot.Vetem duhet ti kushtoni 2 minuta nga koha juaj.Vetem 2 minuta pune!
HAPI I PARE,niseni kete mesazh tek te gjithe pronaret,kryeredaktoret dhe redaktoret e gazetave, revistave dhe televizioneve tuaja te preferuara.
HAPI I DYTE,niseni kete mesazh tek te gjithe te njohurit tuaj ne menyre qe edhe ata ta nisin tek te njohurit e tyre.
Pasi te beni kete gje jam i sigurte se do te ndiheni krenare qe po merrni pjese ne nje levizje qytetare dhe mbarekombetare te quajtur 'THIRRENI DARDANI'.
Mos harroni se kete gje mund ta bejne vetem shqiptaret dhe te mos presim qe te na i bejne te tjeret.
PAS SHPALLJES SE PAVARESISE SE DARDANISE NE 17 SHKURT 2008,TANI KA ARDHUR KOHA E DESERBIZIMIT TE SAJ.
 
Ju ftoj te gjitheve te merrni pjese aktive ne kete levizje mbarekombetare!
 
Pershendetje vllazerore,
Mirel Sharxhi
Boston,SHBA
contact:mirelsharxhi@hotmail.com

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 23-05-2008, 00:54:04
Me pelqeu ky propozim Berni,e qe natyrish do tejem nga te paret qedo ta bej,pasi une jam reformator.Por nje gje me le ne dileme.Pak eshte e rendesishme se si e njohim ne veten tone eshte me erendesishme si na njohin ato ne.Bota tashme i referohet WORLD FACT BOOK.Aty e ke nje shkrim,lexojeni dhe diskutojeni si mund te reagohet per ate qe eshte shkruar aty.Kjo eshte me e rendesishme.Une prisja nje debat kur e solla shkrimin aty por interesnt asnje diskutim per temen.Pra te diskutohet shkaku i deformimit historik,si duhet te jete historia e vertete dhe
si duhet te behet replika.Qendrimi oportunist i forumit mu duk enigmatik.Ndoshta dikush dhe shkruan por i hiqet tema,dyshoj sepse ketu ekziston nje berthame qe krijon bariere per nje qellim te caktuar.Qofsha i gabuar.

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#2 ne: 16-11-2008, 18:51:02
Të nderuar bashkatdhetare kudo qe jeni!
 
Me keqardhe po ve re se edhe pse kanë kaluar disa muaj nga shpallja e pavarësisë, akoma shteti i ri quhet me emertimin serb Kosovë.DUHET TE QUHET ME EMRIN ILIRO-SHQIPTAR:REPUBLIKA E DARDANISE.Parlament i nuk e ndryshon dot tani këtë,për aresyet qe tashmë dihen.Por shtypi i perditshem,gazetat,revistat dhe televizionet duhet te NISIN TE PERDORIN FJALEN DARDANI në vend te fjalës serbe Kosovë.Kjo arrihet duke nisur një levizje për këtë gjë.Dhe kjo gjë është shumë e lehtë sot.Vetëm duhet ti kushtoni 2 minuta nga koha juaj.Vetëm 2 minuta pune!
HAPI I PARE,niseni këtë mesazh tek të gjithë pronaret,kryeredaktoret dhe redaktoret e gazetave, revistave dhe televizioneve tuaja te preferuara.
HAPI I DYTE,niseni këtë mesazh tek të gjithë te njohurit tuaj ne mënyrë qe edhe ata ta nisin tek të njohurit e tyre.
Pasi te bëni këtë gjë jam i sigurtë se do të ndiheni krenare qe po merrni pjesë ne një levizje qytetare dhe mbarekombetare te quajtur 'THIRRENI DARDANI'.
Mos harroni se këtë gjë mund ta bëjnë vetëm shqiptarët dhe të mos presim qe te na i bëjnë te tjerët.
PAS SHPALLJES SE PAVARESISE SE DARDANISE NE 17 SHKURT 2008,TANI KA ARDHUR KOHA E DESERBIZIMIT TE SAJ.
 
Ju ftoj te gjithëve të merrni pjesë aktive ne këtë levizje mbarekombetare!
 
Përshëndetje vllazerore,
Mirel Sharxhi
Boston,SHBA
contact:mirelsharxhi@hotmail.com


Kosova nuk quhet me emertim serb...emertimi "dardania" eshte me e dyshimt se "kosova".Sepse (Dar)e rudhur-(Danija)emer i vjeter femre,serbe. Pra Dania e rudhur
Emertimi Kos-ova ka kuptimin fusha e koses.
Une te tille e di.

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 17-11-2008, 21:58:45
...
Jemi DARDAN prandaj edhe duhet të quhet DARDANI.

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#4 ne: 19-11-2008, 00:53:53
Jemi DARDAN prandaj edhe duhet të quhet DARDANI.Flm Dardan,ama edhe kjo karte eshte e dyshimte,kete nuk e kane bere shqiptaret...dhe mos ma sille si argument.Une,siq e thashe me larte "me e dyshimte eshte emertimi Dardan se kosove" edhe pas kesaj mbetem me bindje te tille.

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#5 ne: 19-11-2008, 00:55:56
Jemi DARDAN prandaj edhe duhet të quhet DARDANI.


Jemi shqiptare dhe duhet te quhet Shqiperi

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 22-11-2008, 22:49:19
Jemi shqiptare dhe duhet te quhet Shqipëri
Kuptohet pasi që Dardania ëhtë e banuar me Shqiptar (mbi 95%).
Dardania është pjesa veriore e Shqipërisë.P.S Dallimi i vetëm është se dikur Dardania ishte më e madhe, e tani është zvogëluar bukur shumë hmmmmm:

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 23-11-2008, 20:42:09
Jemi shqiptare dhe duhet te quhet Shqipëri


Nuk mund te jem me tepër dakord (kerkoj ndjesë për citimin).
Desha vetëm te shtoj se Dardania (nga ilirishtja darda-dardhe, është padyshim emër i vetmi qe duhet t`i mbetet Kosoves se sotme.

Thuhet bile se është e mundshme qe dardanët dhe trojanet te kenë qenë një fis i përfshirë me dy emra te ndryshëm (kerkoj ndjesë qe dola nga tema).

Patjetër se e përkrah këtë iniciative dhe hapi i parë i imi do të jetë qe "te fus ne vesh" te unionit (shqiptaro-daneze) Miqesia këtë, këtu ne Danimarke.

Përshëndetje.

 • Postime: 30
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 25-11-2008, 23:38:18
Jemi shqiptare dhe duhet te quhet Shqipëri

deshmoret u betuan te quhet shqiperi ,,po ja qe hajnat e lane  ne gjyse,tani le te quhet edhe ban ki mun LOL

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#9 ne: 26-11-2008, 13:25:47
dëshmorët u betuan te quhet Shqipëri ,,po ja qe hajnat e lane  ne gjyse,tani le të quhet edhe ban ki mun LOL


C'ti bëjmë...ama do të vie koha kur KOSOVA do quhet Shqipëri,e jo siç kanë dëshirë diaspordha ta quajne d.....

ps.t'pres sonte per Q..

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 27-11-2008, 00:14:01
Uroj e shpresoj qe herdokurdo te quhet Shqiperi edhe juridikisht. Jemi shqiptare pra. Nuk quhen popujt me emer  te qyteteve apo fiseve.
Une jetoj jashte Kosoves dhe kur me pysin se cilit popull i takoj, them qe jam shqiptare........se shqiptare jam.

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#11 ne: 27-11-2008, 03:37:55
Uroj e shpresoj qe herdokurdo te quhet Shqipëri edhe juridikisht. Jemi shqiptare pra. Nuk quhen popujt me emër  te qyteteve apo fiseve.
Unë jetoj jashtë Kosoves dhe kur me pysin se cilit popull i takoj, them qe jam shqiptare........se shqiptare jam.


Patjeter edhe kjo do vie nje DITE...e ti leme keto 'dardane' 'kosovar'maqedone...e ta quajme veten Shqiptare e te pergjigjemi pa menduar se nga jemi.
 :perqafim

Temat e fundit