×
Hyrja
Profili

Trojet Shqiptare dhe Shqiptaret

InfoZ
ne: 01-06-2020, 22:34:42
Ikin 227 mijë persona, Shqipëria dhe Kosova me eksodin më të lartë në rajon

Shqiptaria

Nga viti 2013 deri në vitin 2018, nga trojet shqiptare janë larguar 227 mijë persona, duke vendosur një rekord në krahasim me të gjitha vendet e tjera të Ballkanit. Eurostat ka publikuar të dhënat e migracionit neto (difrenca mes personave që ikin dhe atyre që vijnë) për vendet kandidate. Nga Sh...

Odise-Gremo.jpg
albinalban
ne: 07-05-2020, 14:43:57
Albin Kurti eshte shpresa e Kosoves, po shpresa e Shqiperise kush eshte?

Shqiptaria

Kush mund ta thote se cila eshte ajo figure qe jep shprese se mund ta nxjerre Shqiperine nga kriza dhe ta coje ate perpara. Nese Kosova ka Albin Kurtin qe duket se eshte ky njeri, po Shqiperia a e ka nje Albin?

M A X
ne: 30-04-2020, 17:37:30
"Strategjia e shqiptarevet"

Shqiptaria

Dallimi midis kombit dhe atdheut qëndron, mes tjerash, edhe në shtrirjen e tyre.Kombi ka shtrirje më të madhe se atdheu, sepse ai përhapet, derdhet, edhe jashtë atdheut. Kjo ka ekzistuar thuajse në të gjitha kohët, por në shekujt e fundit, sidomos në sh XX e XXI, kjo e vërtetë ka ardhur duke u p...

M A X
ne: 11-07-2019, 22:03:26
Në fund të shekullit, popullsia e Shqiperisë do zbresë në 1 milionë

Shqiptaria

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore. Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shq...
M A X
ne: 08-04-2019, 18:50:20
Holanda: Nuk ka shans që shqiptarët të marrin azil

Shqiptaria

Holanda ‘fik shpresat’: Nuk ka shans që shqiptarët të marrin azilMinistri holandez, Mark Harbers, në një konferencë për shtyp ka folur për fenomenin e emigracionit të paligjshëm.Ai ka thëne se bashkëpunimi me autoritetet shqiptare për këtë problem deri më tani ka qenë i frytshëm, ndërsa paralajm...Pergjigje nga: Monique, steriotipi B
Shqipëria po plaket


Pergjigje nga: ***Valeza***, toni69
Jasharajte

Berni
ne: 18-07-2012, 08:38:36
Zona më mikpritëse në Shqipëri, Labëria

Shqiptaria

Në dimrin e 1997-s ai i propozoi Drejtorit të Përgjithshëm të asaj kohe në TVSH, Edi Mazit, që të realizonte emisionin “Hapësirë e blertë”.Në shkurtin e 1998-s, u transmetua emisioni i pare. “Ishte historia e një burri, i cili po mbillte pemë në kopështin e tij, ndërkohë që njerëzit e tjerë po...

erlehta
ne: 02-05-2012, 01:02:15
Sauk dhe Yzberisht

Shqiptaria

Sauk dhe Yzberisht, fshatrat që u bënë metropolLiqeni Artificial bën dallimin se matanë tij vijon Sauku, fshat i Tiranës, por që banorët e tij dëshirojnë që më mirë të quhet lagje e Tiranës. “Tirana dhe Sauku janë bashkuar edhe pse disa rrugë nuk janë përfunduar, por së shpejti do të përfundojnë...

erlehta
ne: 02-05-2012, 00:59:15
Lazarat

Shqiptaria

Lazarat, fshati më i përfolur në ShqipëriLazarati i përligj të gjitha legjendat urbane që qarkullojnë për të! Por sot nuk do të flasim për bimën narkotike që e ka bërë të përflitet dhe në Amsterdamin e hashashit të legalizuar, mbi të gjitha Lazarati është thjesht një fshat. Hyrja nuk është e leh...

erlehta
ne: 02-05-2012, 00:56:16
Frakull

Shqiptaria

Frakull, fshati që s’do t’i afrohet qytetitFrakulla, fshat i rrethit të Fierit, është i përhapur përgjatë një kodre.Aty mikpritja të bën shumë përshtypje. Të gjithë të hapin dyert dhe të ftojnë brenda. Në këtë fshat jetohet mirë dhe zhvillimi i tij ka ardhur si pasojë e emigracionit, por edhe ...


Berni
ne: 12-03-2012, 13:28:31
Maqedoni, Organizata Kristiane djeg flamurin shqiptar

Shqiptaria

Organizata e njohur si “Organizata Kristiane” (Hristianska Organizacija) ka shfaqur publikisht një video duke djegur flamurin shqiptar, shoqëruar me thirrje raciste antishqiptare. www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sGXRhb7JxXE Videoja e publikuar nxjerr në sfond persona të maskuar që nën p

Berni
ne: 06-03-2012, 13:18:25
Durrësi, dikur kryeqyteti shqiptar

Shqiptaria

Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Qyteti ka mbi 200.000 banorë dhe njëherësh është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durrësit. Është një nga qytetet më të lashtë dhe më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Durrësi është i vendosur në bregdetin qendror shqiptar, rreth 33 kilo...


M A X
ne: 22-01-2012, 23:57:40
Shtatë zonat më të bukura në Tiranë

Shqiptaria

Magdalena AllaEdhe zonat më të bukura të Tiranës. Pas shkrimit të para pak ditëve më parë tek ‘Shekulli’ mbi zonat më të shëmtuara në Tiranë, disa arkitektë bëjnë një tjetër përzgjedhje për vendet më të bukura. Në të cilat sa herë kalojmë, sa herë i kundrojmë, ndiejmë kënaqësi e krenari që jemi ...

M A X
ne: 22-01-2012, 22:30:52
Kisha e Shën Marisë në Zvërnec, në rrezik

Shqiptaria

Njëra prej kolonave të ekzonarteksit, ose parasallës në Kishën e Shën Marisë që ndodhet në ishullin e Zvërnecit, 10 km në perëndim të qytetit të Vlorës, pjesë e kompleksit të manastirit me të njëjtin emër, rrezikon të shembet.Specialistët të monumenteve të kulturës ngrejnë këtë shqetësim, ndërko...

M A X
ne: 26-12-2011, 23:25:12
SOS Saranda

Shqiptaria

Ka qenë perla e bregdetit shqiptar, qyteti ku natyra kishte derdhur pa kursim, bukurinë dhe hijeshinë e saj, por sot është kthyer në një qytet të shpërfytyruar, me ndërtimet gjithmonë e më të larta që po ngrihen në qendër të qytetit dhe betonin që po i merr frymën. Saranda e sotme dergjet e masa...

M A X
ne: 25-12-2011, 22:43:55
ELBASANI - 163 vjet më parë

Shqiptaria

Ditar i poetit dhe piktorit anglez, Edward Lear (1812-1888) mbajtur gjatë udhëtimit nëpër Shqipëri në shtator të vitit 1848ELBASANI/163 vjet më parë24 shtator 1848. Rreth orës tetë arritëm në Strugë, një fshat piktoresk jo shumë larg burimit të lumit Drin dhe ngaqë të gjitha gratë këtu (me atë t...

M A X
ne: 23-12-2011, 15:57:21
By pass-i Fierit

Shqiptaria

Qeveria miratoi sot vendimin për ratifikimin e marrëveshjes së huasë mes Shqipërisë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për financimin e by pass-ve të rrugës së Fierit dhe të Vlorës, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.Vendimi për ratifikimin e marrëveshjes pritet të shkojë së...

M A X
ne: 29-11-2011, 00:28:46
99-vjetori i pavarësisë, festime në Vlorë

Shqiptaria

99-vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë është përkujtuar në qytetin e Vlorës me disa ceremoni të organizuara nga bashkia e qytetit. Në këtë qytet, etërit e shtetit të ri shqiptar nënshkruan deklaratën dhe më pas me një ceremoni domethënëse për kombin shqiptar u ngrit flamuri. Ne nder ...

Berni
ne: 27-11-2011, 21:10:10
Elbasani, qyteti i personaliteteve të shquara dhe historisë kombëtare

Shqiptaria

Traditë-vleraPersonalitete të kulturës shqiptareElbasani është ndoshta nga të rrallët që ka nxjerrë shumë figura të shquara, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në kulturën, shkencën dhe historinë shqiptare. Ja disa prej tyre: Konstandin Kristoforidhi (Shtëpia e rilindësi...


M A X
ne: 25-11-2011, 16:31:01
99 vjet nga ngritja e flamurit në Tiranë

Shqiptaria

99 vjet nga ngritja e flamurit në TiranëFlamuri i Pavarësisë u ngrit për herë të parë në Tiranë, mbas 500 vjet sundimi otoman, në datën 26 nëntor 1912. Flamuri u ngrit në sheshin përpara Bibliotekës Kombëtare nga patriotët tiranas Abdi Toptani, Muhamer Pazari, Ibrahim Agalliu, Shefqet Ndroqi.Tir...

M A X
ne: 25-11-2011, 00:22:54
Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne

Shqiptaria

Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderneKalaja e Beratit, një ndër qendrat muzeale më të vjetra në vend dhe e vizitueshme nga turistët, i është nënshtruar zbatimit të një projekti të financuar nga KE për rikonstruksionin e sistemit të ujësjellës-kanalizimeve, rrjetit elektrik dh...


M A X
ne: 23-10-2011, 19:49:06
Elbasan, fusha e plehrave “helmon” Shkumbinin

Shqiptaria

Elbasan, fusha e plehrave “helmon” ShkumbininELBASAN Arrin kulmin ndotja nga fusha e plehrave në Elbasan. E cilësuar aktualisht si “bomba ekologjike” më e rrezikshme në vend, ajo vazhdon të jetë në gjendje kritike. Matjet tregojnë se tashmë në rrezik është jo vetëm ajri por edhe...


M A X
ne: 12-09-2011, 23:30:09
Bovilla, ku pinë ujë bashkë tiranasit dhe dhitë

Shqiptaria

Nga Ben AndoniMarrë nga Revista MAPO
Rezervuari i Bovillës është pak kilometra nga Tirana në një nga peizazhet më të bukura natyrore, ku Tirana ndahet me Krujën. Kushdo mund të shkojë... të lahet. Të kryejë nevojat personale dhe... të largohet i qetë. Ndërsa ...

Berni
ne: 12-09-2011, 08:49:15
Kolonja, historia dhe kontributi i spikatur i krahinës në Rilindjen Kombetare

Shqiptaria

Prof. As. Dr. Genc LUARASISa lë Fushën e Korçës dhe del në Qafë të Qarrit, përpara, në të majtë të shpaloset gjiganti, Mali i Gramozit, që në vitet e tranzicionit u kthye në Murin e Berlinit të shqiptarëve për në Greqi, me një ndryshim nga muri i vërtetë gjerman, se ky yni kishte shtigje, të vës...

M A X
ne: 09-09-2011, 10:54:39
Greqi, mediat: Shqiptarët po na marrin heronjtë

Shqiptaria

Greqi, mediat: Shqiptarët po na marrin heronjtë
Nga: ANILA JOLE
Grekët mbeten të shqetësuar për mënyrën sesi shqiptarët e shkruajnë historinë. Në vigjilje të vitit të ri shkollor, mediat greke rikthehen të kritikojnë tekstet shkollore që përdoren në Shqipëri, ...

Berni
ne: 06-09-2011, 10:30:38
Kepi Rodonit atje ku Skenderbeu, clodhte kockat dhe shpirtin pas betejave....

Shqiptaria

Fuoristrada katërcilindërshe, me galopin e një kali të ndrojtur që i ka zënë gozhda në mish, hidhet sa andej-këtej në monopatin shkëmbor të Kepit të Rodonit. Vapa e gushtit, për shkak të detit në të dy anët e gadishullit të vogël nuk ndihet. Ndoshta nuk ndihet edhe nga emocionet, pasi po hyjmë n...

Berni
ne: 24-08-2011, 10:13:22
Ishulli i Sardës, një perlë turistike me vlera historike e arkeologjike

Shqiptaria

Jo shumë larg qytetit të Shkodrës, kufi me Liqenin e Vaut të Dejës, gjendet ishulli i Sardës, një nga perlat turistike që për vlerat e jashtëzakonshme, historike, arkeologjike e biologjike, po lakmohet gjithnjë e më shumë nga turistët. Për të mbërritur në Sardë, nëse nisesh nga qendra e qytetit ...

Berni
ne: 24-08-2011, 09:44:19
Një udhëtim në madhështinë e Alpeve shqiptare

Shqiptaria

Nga Thethi, një ndër vendet më të veçanta të Alpeve të veriut, në Jug, aty ku shtrihet madhërishëm "Syri i kaltër". Nga vizitat në parqet kombëtare, te formacionet mbi strukturat pritëse të zonave malore. Nga akomodimi dhe kuzhina shqiptare te zbavitja dhe mundësitë e argëtimit përmes sportit. S...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board