Shqiptaria - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.

Berni
02-10-2010, 16:15:49

Udhëtim në Divjakën e blerimit të përjetshëm

Po shkojmë në qytetin e lashtë, aty ku mendohet  se kodrat deri në afërsi të Tërbufit kanë qenë të banuara qysh prej lashtësise nga fisi i njohur Ilir i Taulantëve dhe me vonë nga shqiptarët e hershëm.

Berni
26-09-2010, 11:37:55

Dumreja - Belshi & Dragoti

Liqenet e Belshit vezullojnë nën diellin e shtatorit. Ndër ara dallohen siluetat e fshatarëve që punojnë tokën. Nga larg, ato duken si figura të vogla lozonjare, por një Zot e di se sa lodhje mbajnë mbi vete shpinat e tyre të kërrusura. Gradishta është pika më e lartë e Belshit. Në këto anë ka n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2010, 16:08:07

Çezmet shekullore në Elbasan, drejt shkatërrimit

Burimi më i vjetër i Ujit në Elbasan konsiderohet Burimi i Mansit, pranë stacionit antik të Via Egna tias me një histori mbi 2 000-vjeçare. Ujësjellësi i Elbasanit mendohet të jetë ndërtuar rreth 1700 vjet më parë kur edhe daton ndërtimi i kalasë. Çdo rrugicë ka trashëguar me shekuj çezmet, form...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-09-2010, 00:21:56

Borshi – një det me histori dhe kroje zanash…

Po të themi se e njohim Borshin, me siguri kemi parasysh atë hapësirën e pamatë blu që të shfaqet para syve në të djathtën e xhamit të makinës, sapo ke kaluar edhe kthesën e fundit të Qeparoit. Por ta njohësh shumë mirë Borshin, duhet sigurisht më shumë se kaq.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2010, 01:46:35

Kalaja e Krujës, vatër artizanati dhe suveniresh

Entela Xheraj500 vjet më parë, Kalaja e Krujës u pushtua nga turqit, 500 vjet më pas, porta e saj u “pushtua” nga tregtarët vendas. Janë një numër i madh tregtarësh, të cilët vitet e fundit kanë zgjedhur portën hyrëse të kalasë për të tregtuar mallrat e tyre. Të shtyrë nga numri i madh i turistë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-08-2010, 16:00:30

Plazhet sekrete të Karaburunit

Karaburuni është gadishulli më i madh që ndodhet në territorin e Shqipërisë. I shtrirë në pjesën jug-perëndimore të vendit ai ndodhet midis gjirit të Vlorës dhe detit Jon.

Berni
24-08-2010, 15:42:39

Saranda, qyteti mes kaltërsisë

Udhëtimi ynë i kësaj radhe ndalet në një nga vendet më të populluara të rivierës shqiptare: Sarandë. Qyteti ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht Agioi Saranta, 40 shenjtorët.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-08-2010, 15:54:14

Orikum: Në portin e jahteve, ku valëviten flamurë nga e gjithë bota

-Reportazh- H.Koçi-"Kemi mbërritur nga Greqia dhe pasi të qëndrojmë një javë, do të lundrojmë drejt Malit të Zi", thotë Mauricio, një 65 vjeçar nga Viçensa (Itali), teksa shëtit me bashkëshorten dhe me qenin e vogël në rrugicat brenda territorit të portit të jahteve në Orikum, 20 km në jug të Vl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-08-2010, 15:51:22

Sarandë: Prodhimet bujqësore ne mbështetje te turizmit bregdetar

Telnis SkuqiDikur ishte një kooperativiste e thjeshtë, ndërsa sot Evangjelia Lluci, 45 vjeç nga fshati Çukë shet produktet bujqësore rreth 400 metra larg "Urës së Gajdarit", 3 km larg Sarandës.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-08-2010, 15:49:03

Në Himarë këto ditë gushti fliten të gjitha gjuhet e Ballkanit

Në një ditë gushti qyteti i Himarës të krijon ndjesinë e relaksit dhe të qetësisë, ku njerëzit përpiqen të shijojnë maksimalisht gjithçka që ofron bregdeti i pasur dhe vetë ky mjedis i këndshëm. "Pushimet mbarojnë shpejt prandaj nuk i ndahemi plazhit deri vonë në mbrëmje", thotë Emili, një 48 vj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-08-2010, 01:08:03

Gradeci, fshati i nënës së Skenderbeut

Fshati shtrihet rreze malit Shar perpara ka fushen e pjellshme te pollogut sipas disa statistikave ne atarin(rethin) e ketij fshati perfshihet pjesa me e madhe e fushes se pollogut i cili kufizohet ne jug me f.Sanakos ne perendim memalet e sharit ne veri me f.Pirok e ne lindje eshte fush, kufizo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2010, 17:01:17

Pse duhet të pushohet në Shqipëri

Përveç autostradës moderne që të dërgon në bregdet për 3 orë prej kufirit me Kosovën, është “shija” shqiptare e bregdetit që i fton të gjithë për pushime atje.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-08-2010, 22:40:35

Manastiri i Ardenicës…Ku shqiptarët piskasin në vend të lutjes

Shkruan : Ben AndoniKapela e Shën Triadhës gjendet në pjesën verilindore të manastirit të Ardenicës. Aty ka qenë jetë e mot. Të paktën, kështu thonë. Specialistët e monumenteve e llogarisin atë të krijuar që nga kohët pagane, kur njerëzit këtu i dedikoheshin kultit të Artemidës. Me kalimin e koh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-08-2010, 22:34:16

Prizreni - Qytet i trashëgimisë kulturore

I vendosur rrëzë maleve të Sharrit,(që janë shpallur “park nacional”), në të dy brigjet e Lumbardhit dhe në kryqëzimin e rrugëve të rëndësishme tregtare mes lindjes dhe perëndimit, qyteti i Prizrenit, gjatë historisë ishte i njohur si qendër e rëndësishme kulturore, ekonomike e diplomatike.[img ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-08-2010, 16:20:17

Një udhëtim nëpër Elbasanin e minareve

Shkruan : Ben AndoniFaiku, shtriq këmbët i qetë. Një plak, me sy të kaltëreme, e ndjek përbri duke pritur se çdo t’i kumtojë. Të dy bisedojnë mbase rreth disa suresh kuranore, por plaku duket se e dëgjon me shumë vështirësi. Hepon kokën shpesh.

Berni
12-08-2010, 01:22:19

Në Durrës kanë ardhur turistë nga 102 vende të botës

Asnjë nga kompanitë e mëdha evropiane nuk e shmang më Durrësin nga itineraret ballkanike.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-08-2010, 01:20:11

Elbasan, histori dhe turizëm në Gjinarin malor

Një emigrant së bashku me familjen e tij ka gjetur një mënyrë origjinale për të përfunduar pushimet në atdhe; malësitë e Gjinarit të Elbasanit. Luan Hajrulla, 45 vjeç, së bashku me familjen tij, ka ardhur në Elbasan nga mesi i muajit korrik. Ata prej më shumë se 15 vjetësh jetojnë në Itali. Kanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-08-2010, 17:22:46

Himarë: Pushuesit të kënaqur me detin dhe pastertin, të pakënaqur me çmimet

HIMARË - Ndryshe nga vitet e kaluara, kur pushimet e verës i kalonte në Greqi, këtë vit mësuesi gjirokastrit Dhimitër Qiqi zgjodhi Himarën për ta kaluar pushimet së bashku me familjen e tij. Ai thotë se gjatë qëndrimit 10-ditor është befasuar nga pastërtia, kthjelltësia e detit dhe nga mbipopull...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: titi labi

Qytetarët dhe katundarët..!.

Nore
01-08-2010, 23:21:34
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2010, 19:25:08

Plazhi i Gjeneralit, perla e bregdetit te kavajës

Ai ishte një gjeneral italian i Luftës së Dytë botërore, i cili kishte ardhur në Shqipëri në fillim të viteve 40, kur Italia pushtoi Shqipërinë. Gjatë ekspeditave në zonën e Kavajës pikërisht në fshtin Bardhor – ku edhe sot ndodhet një nga burgjet e shtetit shqiptar - ai ndeshi në një gji të mre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2010, 13:17:17

Në Mirditë, aty ku Mali i Shenjtë bekon sofrën e madhe

Humbet në mjegullinën e kohës Oroshi, një krahinë ku korpusi i maleve është ende kryeneç, ashtu siç ka qenë shekuj me radhë. Perceptimi për këtë krahinë të Mirditës vjen dhe ikën duke lënë në kujtesë atë vragë malli e dhimbjeje, por që ngjiz në shpirt atë himn flakërues, pa të cilin njeriu humbe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2010, 13:14:11

Një shëtitje me një pogradecare “pe vërteti”

Në anë të liqenit magjik“Djema zgjohuni shpejt. Ai po de...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2010, 10:02:47

Dite te kaltra ne Bregdetin e Jonit

Ne zbritje Qafa e Llogorase eshte me e lehte por jo me pak e rrezikshme nga kthesat e shumta dhe pjerresia, teksa i zbret malit ne drejtim te Himares. Rruga eshte e shtruar dhe komode, por sidoqofte levizim ngadale. Jo per faj te mjegulles qe kish veshur pishat ne qafen e malit, por nga trafiku ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

prof.lulzim
31-07-2010, 14:44:16

TË MOS ANASHKALOJMË DHE NËNVLERËSOJMË ATA QË SOLLËN LIRINË

Te mos anashkalojme apo nenvleresojme ata qe sollen lirine TË MOS ANASHKALOJMË DHE NËNVLERËSOJMË ATA QË SOLLËN LIRINË Nga LULZIM Z. HAMIDI Duhet të kemi parasysh se,do individë e kanë të dhënë nga zoti që në një moment të caktuar të bëjnë vepra të mëdha.Dikush nuk e ka atë privilegjion,por askus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-07-2010, 16:30:05

Elbasani, Qyteti që e ndërtoi i biri Sulltanit

Cili ishte njeriu që e themeloi qytetin e Elbasanit? A ishte ai një njeri i zakonshëm?1 Me një popullsi prej 100 000 banorësh, sot ai është një nga qytetet më të mëdha dhe më të rëndësishme të Shqipërisë. I shtrirë në fushën me të njëjtin emër, në “qendër’’ të hapësirës shqiptare, Elbasani është...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-07-2010, 21:20:49

ZHDUKJA E KAFSHËVE NE QARKUN E ELBASANIT

Flet për “Telegraf”, gjahtari elbasanas, Kol Binjaku: “Persona me leje dhe pa leje vërshojnë maleve”Pyje, pa banorë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-07-2010, 21:15:59

TROTUARET e DURRËSIT

Makinat parkojnë, ku të munden. “Të jesh autor apo viktimë aksidenti”? Kjo është pikëpyetja e shoferëve në Durrës!Zihen rrugët me mjete rrethanore, për të parkuar duhet miku.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-07-2010, 20:49:05

Ciceroni dhe Vasiliqia

Jo shumë larg nga Himara gjendet një kala e cila të kthen në kohë. Është kjo kalaja e Vasiliqisë, që Ali Pashë Tepelena e ndërtoi për të 200 vjet më parë. Përveç historisë që mund ta dëgjoni, do ta takoni edhe një njëri të mirë e ai është ciceroni.

Berni
25-07-2010, 04:06:34

Një ditë në Muzeun Historik të Shkodrës

Në këtë muze ruhen pasuri me vlera të rralla arkeologjike, etnografike, arkivore e bibliotekareAfër qendrës së Shkodrës, në "shpinë" të godinës së Radios lokale dhe rrugës që të çon për në stadiumin "Loro Boriçi", gjendet Muzeu Historik, ku ruhen pasuri me vlera të rralla arkeol...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-07-2010, 15:05:12

Shpëtim Idrizi, Ja rrugët e zgjidhjes për çështjen çame

Intervista/ Flet kryetari i Partisë për Drejtësi dhe UnitetKryetari i Partisë për Drejtësi dhe Unitet (PDU) në Shqipëri, Shpëtim Idrizi në intervistën për agjencinë e lajmeve ”INA” flet për misionin e këtij subjekti politik shqiptar, rikthimin në axhendën ndërkombëtare të çështj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-07-2010, 15:45:27

“Rozafa”, dashuri me pëllumba

Eshtë aziatik dhe kujton se hyrja në portën kryesore të kalasë është fundi i kalvarit të tij. Duket se është fillimi. “Nuk kam gja me Ju”, ma kthen i këndshëm bashkëatdhetari, që e shikon ndërkohë qyqarin e tejdetrave, mos i zhvasë ndonjë monedhë. Bash lek. I lë vetëm në diskursin e tyre me gjes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-07-2010, 15:18:13

Kruja turistike, mes shenjtërisë, historisë dhe lavdisë

Pas kishim lënë guroret, këto dinosaur të egër të natyrës, shpërthimet tronditëse të dinamitit, pluhurin e zhultë që ngrihej si tym djegiesh, duke i dhënë peizazhit parajsor krutan një hije të përzishme.Skëndërbeu, ka "shkruar" në Krujë simfoninë e pavdekshme të lirisë si mbrojtësi i qyt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-07-2010, 00:25:40

Zbulojeni ju, përpara të tjerëve

"Në Shqipëri nuk duhet shkuar rastësisht. Ky vend i vogël, që po hapet për turizmin, meriton një interesim pak më të madh për historinë e tij, përpara se të nisesh për ta zbuluar", shkruan e përditshmja lioneze "Le Progres" në faqen e saj të internetit lidhur me vendin tonë. E vendosur buzë Adri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-07-2010, 00:18:04

Saranda – gërshetimi i modernes dhe antikës

Kurrë nuk e kisha menduar të shkoja në Shqipëri. Kush do ta bënte pas shkrimeve jo shumë pozitive të Paul Theroux. Ideja ime ishte vetëm një javë me diell në Korfuz. Por Korfuzi nuk është se më ngjiti shumë, kështu pas dy ditësh dola nga hoteli dhe u nisa për në port.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-07-2010, 00:26:21

Himarë, rruga e re shton pushuesit në Dhromadhes

Plazhi i Dhromadhes në Dhërmi u mbush si asnjëherë në të dielën e dytë e korrikut nga pushues më të shumtë se kurrë më parë. Ndërtimi i rrugës, që përfundoi pak ditë më parë është shkaku që kjo pjesë e bregdetit të frekuentohet në këtë masë. "Pak ditë më parë përfundoi rruga me gjatësi 4-5 km që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-07-2010, 00:24:17

Fundjava në Velipojë, rekord pushuesish

Zona e territorit të plazhit në kufi me Malin e Zi pret në fundjave rreth 100 mijë pushues
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-07-2010, 17:05:31

Një rrëfim për Shkodrën...

Me një mobilim të rëndë, që vitet ia çorën pak nga pak. Aty mblidheshin shkodranët dhe ata që donin të preknin Shkodrën. Të huajt, diplomatë, ushtarakë, intelektualë, qytetarë...miq. Tek-tuk dhe malcuerë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2010, 10:04:31

O malet e Shqipërisë…

Gjatë rrugës dhe në qytete vizitorit do t’i bjerë në sy se tërë tabelat e njoftimeve janë të shkruara në alfabet latin. Shqipja, pasardhëse e ilirishtes, i përket një dege të veçantë të familjes së gjuhëve indo-europiane.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-07-2010, 17:10:51

Saranda: Qyteti qe ka projektuar mbaresine e turizmit elitar

Saranda i plotëson të gjitha kushtet për të pasur një turizëm elitar, pa përjashtuar atë masiv. "Ky qytet duket sikur është ngritur nga një gjumë letargjik dhe është gati për t'u zbuluar", thotë Lepuri, teksa i referohet shkrimit të gazetës amerikane "The Time", të publikuar disa vite më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-07-2010, 15:36:38

Voskopoja – Sikstina e Ballkanit

Fshati i vogël i Shqipërisë së Juglindjes, Voskopoja, dikur qyteti më i rëndësishëm i Ballkanit, prej vitesh është vënë në qendër të vëmendjes së strukturave ndërkombëtare të trashëgimisë, sidomos për pasurinë kulturore të pesë kishave dhe një manastiri, për veprat madhështore të artit dhe të pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-07-2010, 15:04:35

Kanioni i Tiranës, pasuria natyrore e njohur pak nga turistët

Ndër "të vetmet shpëtime" të të rinjve në fundjavë janë shpesh kafet rutinë "të ish-Bllokut", një vajtje zhurmuese deri në Durrësin e mbipopulluar, apo ndonjë pishinë me ujë të vakët, që nuk i dihet se kur është ndërruar për herë të fundit.

Berni
06-07-2010, 01:24:02

Mali i Dajtit mbledh të apasionuarit e turizmit malor

Zona e Dajtit përfshinë një numër të konsiderueshëm monumentesh kulture që u përkasin periudhave të ndryshme
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 16:09:39

Çmimet dhe vendet më të frekuentuara në Durrës

Jeta në plazh, mes diellit, rërës, lokaleve dhe diskove. Ku mund të shkoni në ditët e nxehta të verës.Bregdeti i Durrësit ka hyrë tashmë në ditët e tij më të bukura, jeta në plazh ka nisur të ketë gjallëri, kjo pasi vilat, pallatet dhe objektet e tjera me qera thuajse janë mbushur me turistë nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe