Shqiptaria - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.

Berni
05-07-2010, 16:07:15

Tespiet e Isa Boletinit

Reportazh/ Në një nga familjet fierake për 80 vjet janë ruajtur një nga reliket e rralla të luftëtarit Isa Boletini

Berni
05-07-2010, 14:46:41

Vlorë, investime për plazhin e Nartës

Plazhi i Nartës është ndër më të bukurit e bregdetit të Vlorës. Dy javë më parë zona u përfshi nga aksionet e ndërtimorëve, të cilët shembën 15 restorante, bare dhe ndërtime të ndryshme pa leje. Tashmë zona duket se po rilind.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 14:43:34

Shiroka, ndër më të preferuarat për këtë sezon veror

Në periferinë perëndimore të qytetit më të madh verior, Shkodrës, ndodhet lagjja turistike e Shirokës, e cila jeton buzë liqenit më të madh në Ballkan, në kufi me Malin e Zi.Uji i pastër i liqenit, ajri i freskët e me vlera kurative, gatimet tradicionale dhe çmimet tepër të favorshme, kanë bërë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2010, 15:38:58

Një ditë për Çamërinë

A mund të bëhet më paqësore një protestë se sa me këngë? I tillë ishte marshimi i rreth 5000 çamëve drejt Kllogjerit të Xarës, e pastaj përballë kodrave dhe në pikëtakimin e kufirit shqiptar me atë grek, në Qafë Botë.Ishte marshimi i pestë përkujtimor që komuniteti çam organizoi dje në përkujtim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2010, 15:27:04

35 % e zonës së plazhit në Durrës do të jetë publik

Nisma falë deputetit të Partisë Demokratike, Eduart Halimi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2010, 09:24:52

Reportazh nga bregdeti i Kavajës dhe plazhet e tij

Pergjate gjithe gjatesise se bregdetit shtrihen fshatra te shumte, emrat e te cileve i kane dhene emrat edhe segmenteve te caktuara te plazhit. Keshtu, njeri pas tjetrit, shtrihen plazhi i Golemit, i Karpenit, ai i Bagose, plazhi i Spillese dhe i Grethit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-06-2010, 16:05:23

Reportazh nga Pogradeci, Liqeni i Ohrit

Pogradeci sot kishte veshur petkun e festës. Mijëra qytetarë pogradecarë dhe mysafirë nga Ohri dhe Struga kishin ardhur në Pogradec për festën e liqenit. Çdo 21 qershor është caktuar nga tre qytetet e Pogradecit –Ohrit – Strugës të festohet dita e liqenit dhe njëherazi edhe të çelet sezoni turis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-06-2010, 15:55:53

Berati, "Qyteti i dritareve" në një enciklopedi

Berati u përket qyteteve të rrallë ku jeta fillon qysh në lashtësinë e thellë dhe vazhdon pa u ndërprerë deri më sot. Dëshmitë arkeologjike tregojnë se në shek. VII-VI P.Kr, në Berat është zhvilluar një vendbanim paraqytetar, me punishtet e tij të qeramikës dhe me një jetë shoqërore të diferencu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-06-2010, 00:29:01

Ushtria serbe kërkon spiunë që dinë të flasin shqip

Ushtria serbe kërkon spiunë që dinë të flasin shqip. Kështu shkruan e përdtshmja “Koha ditore”, në Websajtin e saj, duke iu referuar një njoftimi të publikuar në gazetën serbe “Kurir”.Sipas kësaj të fundit, Ministria serbe e Mbrojtjes ka shpallur një konkurs për pranimin e punonjësve në Agjencin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 00:57:31

Serbët, fyerje dhe dhunë ndaj shqiptarëve

“Duhet të vriten të gjithë shqiptarët që të mos ekzistojnë. Kosova është Serbi dhe do të mbetet pjesë e shtetit serb”.Me këto thirrje rreth 1500 serbë përkujtuan betejën e Gazimestanit me një miting në Vidovan.I pranishëm në këtë miting ishte edhe peshkopi Amfilohije Radovic, i cili ka bërë thir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 22:19:34

Berat, nis restaurimi e banesave karakteristike

Përfshirja e qytetit të Beratit në listën e trashëgimisë kulturore të UNESKO-s, ka rikthyer shpresat tek qytetarët që jetojnë në lagjet muzeale për zhvillimin e turizmit kulturor dhe historik.Rritja e numrit të vizitorëve nga viti në vit, ka bërë që pronarët e banesave në lagjet "Mangalem", "Gor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-06-2010, 21:53:10

Poliçani, potenciale të mëdha për zhvillimin e turizmit natyror

Reportazh / Banorët po përpiqen të ngrenë infrastrukturë hotelerieGJIROKASTËR - Dikur, rreth 400 vjet më parë, në fshatin Poliçan, 40 kilometra në juglindje të qytetit të Gjirokastrës, numëroheshin 700 familje me 3 mijë banorë. Ndërsa sot, pas katër shekujsh, jetojnë vetëm 60 fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-06-2010, 12:10:46

Në Gjirokastër, me Ruzhdiun, muzeun dhe pa Kadarenë

Është i vështirë Muzeu i Gjirokastrës, i ftohtë, nuk mbaron gjithçka vetëm me takimin e parëMund të jetë ndër ditët e rralla që Ruzhdiu kapardiset në karrige, që ndez aq shpesh cigare dhe e hedh plot kënaqësi përtej gardhit të tij prej guri. Pa pyetur se ku shkon bishti... por me siguri nuk rrok...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-06-2010, 23:56:47

“Baywatch” edhe në Durrës

Në mesin e viteve ’90 një serial televiziv shenjoi më shumë se gjithçka tjetër botëkuptimin shqiptar rreth plazhit, “Baywatch”.Disa djem që vetëm veshjen kanë të ngjashme me personazhet e famshëm të serialit televiziv, nuk janë aktorë dhe plazhi ku ata zhvillojnë misionin e tyre humanitar, nuk ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-06-2010, 15:05:10

Vlora turistike: Një ditë në plazhin e mrekullueshëm të Palasës

Zhavorri i imët, bregu shkëmbor dhe i thyer, krijojnë një peizazh të rrallë, që pothuajse nuk e ndesh askund në të gjithë bregdetin shqiptar. Uji i kthjellët i detit i bashkohet kësaj tabloje natyrore, ku gjithçka duket perfekte.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-06-2010, 00:12:42

Kush janë “tiransit” që i dhanë emër shtetit shqiptar

Nga Sulejman Pashë Bargjini, Beqir Balluku e deri tek Edi Rama dhe Bamir TopiBamir Topi ua ngrohu zemrat tiranasve kur u zgjodh President. Sepse banorët me prejardhje autoktone prej shekujsh e kanë ndjerë kompleksin se i kanë qeverisur të ardhurit. Por nëse bëjmë një histori të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2010, 16:12:50

Si u boshatis lugina e Topojanit

Migrimi i detyruarTre fshatra pa rrugë makine kanë aq pak njerëz, sa nuk mund të kenë një shkollëLugina e Topojanit në Kukës dhe më tej akoma deri në zonën e Gorës, ka njohur në dy dekadat e fundit ndryshimin më të thellë demografik, përkatësisht boshatisjen. Të parët kanë qenë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2010, 15:40:10

Veshja shqiptarçe, një traditë në zhdukje

ELBASAN - Disa familje me emër të besimit mysliman në qytetin e Elbasanit vazhdojnë të ruajnë me fanatizëm veshjen popullore qytetare, e cila dhe e transmetuar brez pas brezi në shumë prej tyre i ka kaluar të 100 vjetët.Ndër këto familje renditen pasardhësit e Sul Domit, familja Hasekiu, Bumçi, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: kostika, BeRni

Dimër mbi Elbasan

*
kostika
01-02-2010, 19:54:48
shume bukur
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 15:01:40

Histori nanash mirditore

Qielli është bërë njësh me tokën. Ndonëse janë orët e para të mëngjesit, një erë e ngrohtë, që vjen nga deti, na shoqëron gjatë gjithë udhëtimit tonë. Mati duket ca si i nxirosur. Teksa rrugëtojmë bri tij, mbi udhën e re, vëmë re shtëpitë e para të mirditorëve, të ngjitura mbi skërkat e kodrave ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 16:11:11

“Kaçakët shqiptarë erdhën në shek XVIII”

Nazim Rashidi BBC, ShkupNë Maqedoni botimi i "Enciklopedia Maqedonase", do të duhej të ishte një ngjarje e rëndësishme kulturore, por ajo ka shkaktuar debat dhe zemërim. Ambasadat britanike dhe amerikane në Shkup, kanë mohuar kategorikisht çdo lloj njoftimi që sugjeron ky botim, se ushtritë e dy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:39:12

Rruga e Markut

Rruga e MarkutEdison Ypi Përvojat mediokre as vijnë as ikin, ato thjesht ndodhin. Krejt ndryshe janë përvojat e forta, tronditëse, të cilat nuk ndodhin, por shpërthejnë. Sepse ato vijnë e ikin, ikin e vijnë, u afrohesh e të largohen, u largohesh e të afrohen, në një katrahurë em...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:29:13

Cfaka, ose Gjirokastra e panjohur

Cfaka, ose Gjirokastra e panjohurFATOS BAXHAKUMbi Gjirokastër janë mbledhur retë. Shirat e vjeshtës po i afrohen gurëve të qytetit. Në "18 Shtatori", pjesën e re të qytetit, njerëzit gjallojnë gjithandej. Përballë nesh mbi kryet tanë lartësohet kalaja e lashtë dhe Gjirokastra e vjetër, ajo e sht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: As.Ma., Rust, Isuf B.Bajrami

"Si Kosova dhe Epiri i Veriut"

As.Ma.
09-06-2009, 23:44:13
, , ,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: MaFiAsH, danjelaeri, Ami

Tropoja, Bajram Curri

MaFiAsH
09-05-2009, 09:17:36
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-04-2009, 21:24:58

Çfarë ofron Durrësi në sezonin e ri turistik 2009

Sezoni veror 2009 ka nisur të trokasë edhe në qytet-portin më të madh të vendit, dhe kjo ndihet në zgjimin e shpejtë të agjencive turistike, lëvizjet e shumta të udhëtarëve, grupimeve të ndryshme sociale nga vendi dhe të huaja, që kanë nisur qysh javën e parë të këtij muaji. Durrësi 3000-vjeçar,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-04-2009, 11:34:58

Si po ndryshojne fytyre, fshatrat e larget veri-lindore

Nje djalosh i vogel, me bluze te kuqe pambuku, me pantallona jeshile, e me nje pale size dielli (qe kushedi kujt ia ka marre), po veshtron tej ne horizont; para tij shtrihet maje nje kodre nje kishe katolike, ndersa poshte nje gryke, pluhuri avitet ne ajer, per t'i lene vendin disa blloqeve te m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2009, 23:42:58

Demostrime anti-shqiptare ne Janine

Dhuna e para dy diteve ne Janine ka patur ne qender te saj konfliktin per Vorio Epirin dhe qendrimet fashiste te nacionalisteve greke edhe ndaj shqiptareve.Gjithcka nisi pasi grupe te majta sulmuan nje tubim te organizates se ekstremit te djathte “Krisi Avgji”, e ku po hidheshin parrulla te ndry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Logu
14-03-2009, 19:03:55

Te ruhemi nga ata te cileve u ka ra feja ne krye

Kjo eshte ajo tema ku shqiptaret duhet te kene kujdes e mos ta prishin zemren.Duhet me qene burre e mos me ia kendue bashkekombasit tjeter,qe beson ndryshe,sea ka me shkue ne parajse a ne ferr.Sepse keto jane pune te Zotit dhe vetem Ai e di kushku e ka vendin.Nga ana doktrinore fetare,prishja e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2008, 12:44:23

Emri i Korçës vjen nga fjala "Khoxha"

Sami Frashëri: “Mirahor Iliaz beu konsiderohej si njeri i shenjtë”Përurohet minarja e xhamisë së themeluesit të Korçës, Khoxha Mirahor Evel, Iljaz beutKorçë-Korça ka përjetuar një nga ngjarjet më të mëdha të saj. Së fundi, pas disa dekadash harrese, është përuruar ngritja e minares së themeluesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erion1986 Elbasanlli4ever
11-12-2008, 15:43:59

Kërkojë Ndonjë album apo kenge te Pleqte e Krujes

Kerkesen per kenge beje ne temen perkatese, jo teme me vete. Flm!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-11-2008, 15:48:43

Në Divjakë të Lushnjës është ngritur një kooperativë private

Në Divjakë të Lushnjës është ngritur një kooperativë private me 1000 hektarë tokë për prodhimin e perimeveTradita e kooperativave, rikthehet sipas modelit europianNdryshe nga kooperativat e para bujqësore shtetërore në sistemin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-08-2008, 11:17:46

Udhëtim drejt Kamenicës së pazbuluar

Udhëtimi gjithnjë ka qenë pjesë e njeriut, ndërsa turizmi si fenomen i përket një shoqërie moderne. Sidomos gjatë viteve të fundit, turizmi kulturor ka fituar mjaft popullaritet në të gjithë botën. Me të kemi filluar të "miqësohemi" edhe në Shqipëri. Asnjëherë nuk mungojnë të interesuarit, ndaj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-07-2008, 17:19:46

Mali me Gropa - pamje magjepsëse, të denja për guida turistike elitare

Ballenja e Martaneshit midis shenjtërisë, bukurisë, historisë dhe turizmit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-07-2008, 17:10:19

Plazhet e Adriatikut, një pasuri ende e pashfrytëzuar

Zona turistike e Gjirit të Lalzit , ndër më të preferuaratPlazhet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-07-2008, 16:54:16

Pika turistike e Shirokës ne Shkoder

Shirokës po i rikthehen miqtë e vjetërPjesët më të frekuentuara, ato të "rrasave", siç i quajnë prej vitesh shkodranët
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe