Shqiptaria - 6

×
Hyrja
Profili

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.Pergjigje nga: celjeta, cangonj, BeRni

Kavaja!M A X
ne: 05-06-2006, 07:26:33

Elbasani i viteve’30

Shqiptaria

Një anglez me biçikletë drejt Elbasanit të viteve’30 Bernard Njumën *****E kemi titulluar kështu këtë fragment të librit me mbresa udhëtimi të anglezit Bernard Njumën. Me titull “Derë e pasme e Shqipërisë”, ky libër u botua në Londër në vitin 1936, e më tej njohu dhe ribotim...Berni
ne: 27-05-2006, 11:11:47

KRRTRSH miraton planin rregullues të Kryeqytetit!

Shqiptaria

Berisha: Të ndërtohet tramvaj në TiranëKëshilli i Rregullimit të Territorit të Shqipërisë ka miratuar dje, planin rregullues për qytetin e Tiranës. Kreu i Qeverisë Sali Berisha ka deklaruar se, në planin e prezantuar nga Bashkia është e nevojshme që të bëhen disa ndryshime, ku n...
*
Gentiani
ne: 18-05-2006, 09:13:56

Lufta mediatike Sërbe kundër Pavarësisë së Kosovës dhe reagimi Shqiptar

Shqiptaria

Skjarim:Këshilli nacional sërb për Kosovën ka angazhuar shoqaten Lobi-s'të Amerikane "Venable" që të lufton kundër pavarësisë së kosovës, dhe kan krijuar një faqe me titull savekosovo.org është f...*
reflektues
ne: 25-04-2006, 13:50:37

Ndarja që çon në integrim!?

Shqiptaria

Gazeta VETEVENDOSJE! Nr. 32 EditorialNDARJA QË çON NË INTEGRIM!?Në prill të vitit 2005, Grupi i Kontaktit dhe BE-ja u deklaruan se as ndarja e Kosovës as bashkimi i saj me ndonjë vend tjetër fqinj nuk është opcionale. Këto janë disa prej parimeve udhërrëfyese të...

*
Hej
ne: 24-04-2006, 11:11:55

Cfare eshte e nevojshme per te arritur ne "bashkejetese".

Shqiptaria

Uroj qe tema te kuptohet per qellimin qe ka.Nese (presuposojme) Shqiptaret e Kosoves iu jepet mundesia te vendosin per te ardhmen e mardhenieve mes Serbeve dhe Shqiptareve, cfare do te kerkonin ata nga Serbet?Cfare do ti bente Shqiptaret e Kosoves qe te pranojne Serbet perseri?Cfare duhet te bej...

Pergjigje nga: BeRni, Shkodrania, treminator

Kavaja, qytet i harruar*
Outime
ne: 20-04-2006, 08:48:40

Pronat Shqiptare të çamërisë po shiten..

Shqiptaria

Dy muaj më parë Prokuroria Greke ka zyrtarizuar një dokument nëpërmjet të cilës legjitimon shitjen e pronave shqiptare të çamërisë. Jevgjitë-Grekë, kanë hapur fonde për t'i blerë ato prona. SPASTRIM ETNIK I GJALLË NDAJ NESH!Ku janë biznismenët shqiptar?Ku është Qeveria e Shqipërisë?Ku ja...

Pergjigje nga: Llapjanja, nadia, Prishtinasja

Himara, kështjella shekullore mbi Jon
*
Outime
ne: 11-04-2006, 15:11:08

Nga Kosova: ZOTËRINJ, PSE NDIHENI INFERIORË?

Shqiptaria

ZOTËRINJ, PSE NDIHENI INFERIORË?Nga Blerim GashaniApr 6, 2006, 12:45   Pallati i Kongreseve, pamje nga koncerti i Goran BregovicitKjo letër iu adresohet të gjithë atyre, që në një mënyrë, kanë pa...


*
reflektues
ne: 25-02-2006, 10:16:28

Kosova issue inflaming separatism in EU neighbours

Shqiptaria

Kosova issue inflaming separatism in EU neighbours24-02-2006By Andrew RettmanBrussel, EUObserver: The idea of Kosovan independence as a precedentfor other separatist states is catching on in South Caucasus, withdamaging implications for EU energy interests.The breakaway Georgian...

Berni
ne: 27-01-2006, 11:00:00

Si ka evoluar qyteti hero i Skënderbeut "Kruja"

Shqiptaria

Pazari i Derexhikut dhe udhëtim në Krujën e viteve 1900Pazari i Derexhikut. Kështu vazhdojnë ende ta quajnë krutanët e hershëm pazarin karakteristik të qytetit të tyre. Historia e pazarit është po aq e vjetër sa edhe luftërat e Skënderbeut.Sipas dokumenteve, ky ...


Berni
ne: 29-12-2005, 13:42:13

Elbasani Qyteti i lashtë, me kishat historike të ndërtuara që në kohën bizantine

Shqiptaria

Zbulimet e fundit në kalanë e Elbasanit kanë vërtetuar se në pjesën perëndimore të saj, pikërisht në vendin ku qëndronin 1500 legjionarë romakë, mes objekteve të tjera, ka ekzistuar edhe një kishë. Ndërtimi i kishës përkon me periudhën romake të ndërtimit të kalasë në shekujt I dhe II pa...


Berni
ne: 13-12-2005, 07:00:46

15 vjet nga demonstrata antikomuniste në Shkodër

Shqiptaria

13 Dhjetori, monument demokracieKanë kaluar 15 vite nga dita kur qindra e mijëra shkodranë, kryesisht të rinj dhe studentë u ndeshën me diktaturën komuniste, në demonstratën e 13 Dhjetorit. Ajo ditë historike tregoi para gjithë shqiptarëve, para komunistëve, ndërgjegjes shkodran...Berni
ne: 15-11-2005, 09:03:06

Myzeqeja, atje ku jetohet i uritur

Shqiptaria

Një ditë me banorë të fshatrave të LushnjësVendasit janë larguar, kurse ata që janë tregojnë për varfërinë e mbjellë në vite. Nga statistikat mësohet se numri i të punësuarve është mjaft i vogël, ndërkohë që, aktualisht, aty numërohet rreth 120 mijë banorë si Prefekturë. Të flas...

Pergjigje nga: ilir_85_elb, arjan, Je e imja

Ali Pashë Tepelena

*