Shqiptaria - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.

Berni
16-11-2006, 23:33:01

Tirana - Si u shndërrua qendra modeste në kryeqytet të Shqipërisë !

Në buletinin e botuar nga Bashkia e Tiranës në vitin 1937, me rastin e 25-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, thuhet: "U themelua për të qenë një qendër modeste shkëmbimesh për një popull bujk, që vuante mungesën e një tregu të afërt". Po si do të ndryshonte pas vitit 1920, kur Tirana u shpall...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
05-06-2006, 07:26:33

Elbasani i viteve’30

Një anglez me biçikletë drejt Elbasanit të viteve’30 Bernard Njumën *****E kemi titulluar kështu këtë fragment të librit me mbresa udhëtimi të anglezit Bernard Njumën. Me titull “Derë e pasme e Shqipërisë”, ky libër u botua në Londër në vitin 1936, e më tej njohu dhe ribotim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-05-2006, 11:11:47

KRRTRSH miraton planin rregullues të Kryeqytetit!

Berisha: Të ndërtohet tramvaj në TiranëKëshilli i Rregullimit të Territorit të Shqipërisë ka miratuar dje, planin rregullues për qytetin e Tiranës. Kreu i Qeverisë Sali Berisha ka deklaruar se, në planin e prezantuar nga Bashkia është e nevojshme që të bëhen disa ndryshime, ku n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Gentiani
18-05-2006, 09:13:56

Lufta mediatike Sërbe kundër Pavarësisë së Kosovës dhe reagimi Shqiptar

Skjarim:Këshilli nacional sërb për Kosovën ka angazhuar shoqaten Lobi-s'të Amerikane "Venable" që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
25-04-2006, 13:50:37

Ndarja që çon në integrim!?

Gazeta VETEVENDOSJE! Nr. 32 EditorialNDARJA QË çON NË INTEGRIM!?Në prill të vitit 2005, Grupi i Kontaktit dhe BE-ja u deklaruan se as ndarja e Kosovës as bashkimi i saj me ndonjë vend tjetër fqinj nuk është opcionale. Këto janë disa prej parimeve udhërrëfyese të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hej
24-04-2006, 11:11:55

Cfare eshte e nevojshme per te arritur ne "bashkejetese".

Uroj qe tema te kuptohet per qellimin qe ka.Nese (presuposojme) Shqiptaret e Kosoves iu jepet mundesia te vendosin per te ardhmen e mardhenieve mes Serbeve dhe Shqiptareve, cfare do te kerkonin ata nga Serbet?Cfare do ti bente Shqiptaret e Kosoves qe te pranojne Serbet perseri?Cfare duhet te bej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Outime
20-04-2006, 08:48:40

Pronat Shqiptare të çamërisë po shiten..

Dy muaj më parë Prokuroria Greke ka zyrtarizuar një dokument nëpërmjet të cilës legjitimon shitjen e pronave shqiptare të çamërisë. Jevgjitë-Grekë, kanë hapur fonde për t'i blerë ato prona. SPASTRIM ETNIK I GJALLË NDAJ NESH!Ku janë biznismenët shqiptar?Ku është Qeveria e Shqipërisë?Ku ja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Llapjanja, nadia, Prishtinasja

Himara, kështjella shekullore mbi Jon

Llapjanja
18-04-2006, 19:11:08
shume e bukur
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Outime
11-04-2006, 15:11:08

Nga Kosova: ZOTËRINJ, PSE NDIHENI INFERIORË?

ZOTËRINJ, PSE NDIHENI INFERIORË?Nga Blerim GashaniApr 6, 2006, 12:45   Pallati i Kongreseve, pamje nga koncerti i Goran Bregovicit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
25-02-2006, 10:16:28

Kosova issue inflaming separatism in EU neighbours

Kosova issue inflaming separatism in EU neighbours24-02-2006By Andrew RettmanBrussel, EUObserver: The idea of Kosovan independence as a precedentfor other separatist states is catching on in South Caucasus, withdamaging implications for EU energy interests.The breakaway Georgian...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-01-2006, 11:00:00

Si ka evoluar qyteti hero i Skënderbeut "Kruja"

Pazari i Derexhikut dhe udhëtim në Krujën e viteve 1900Pazari i Derexhikut. Kështu vazhdojnë ende ta quajnë krutanët e hershëm pazarin karakteristik të qytetit të tyre. Historia e pazarit është po aq e vjetër sa edhe luf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-12-2005, 13:42:13

Elbasani Qyteti i lashtë, me kishat historike të ndërtuara që në kohën bizantine

Zbulimet e fundit në kalanë e Elbasanit kanë vërtetuar se në pjesën perëndimore të saj, pikërisht në vendin ku qëndronin 1500 legjionarë romakë, mes objekteve të tjera, ka ekzistuar edhe një kishë. Ndërtimi i kishës përkon me periudhën romake ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-12-2005, 07:00:46

15 vjet nga demonstrata antikomuniste në Shkodër

13 Dhjetori, monument demokracieKanë kaluar 15 vite nga dita kur qindra e mijëra shkodranë, kryesisht të rinj dhe studentë u ndeshën me diktaturën komuniste, në demonstratën e 13 Dhjetorit. Ajo ditë historike tregoi para gjithë shqiptarëve, para komunistëve, ndërgjegjes shkodran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe