Shqiptaria - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.

Berni
13-12-2005, 07:00:46

15 vjet nga demonstrata antikomuniste në Shkodër

13 Dhjetori, monument demokracieKanë kaluar 15 vite nga dita kur qindra e mijëra shkodranë, kryesisht të rinj dhe studentë u ndeshën me diktaturën komuniste, në demonstratën e 13 Dhjetorit. Ajo ditë historike tregoi para gjithë shqiptarëve, para komunistëve, ndërgjegjes shkodran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-11-2005, 09:03:06

Myzeqeja, atje ku jetohet i uritur

Një ditë me banorë të fshatrave të LushnjësVendasit janë larguar, kurse ata që janë tregojnë për varfërinë e mbjellë në vite. Nga statistikat mësohet se numri i të punësuarve është mjaft i vogël, ndërkohë që, aktualisht, aty numërohet rreth 120 mijë banorë si Prefekturë. Të flas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ilir_85_elb, arjan, Je e imja

Ali Pashë Tepelena

*
ilir elb
09-11-2005, 17:35:37
pershendetje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Outime
27-10-2005, 23:20:01

Sami Frashëri mbi çamërinë

Sami Frashëri mbi çamërinëSami Frasheri mbi çamerine dhe disa nga qytetet e saj kryesore,marre nga vepra e tij "Fjalor i pergjithshem i historise dhe i gjeografise" (Konstandinopoje 1889).Vepra 2 e Sami Frasherit,botim i Akademise se Shkencave,1988.Tesprotia (çamërinë)Adjonati (...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-10-2005, 12:36:45

Shpërndahen trakte me thirrje për luftë

Vlorë - Shumë familje vlonjate, mëngjesin e djeshëm kanë gjetur poshtë portave apo dyerve të tyre nga një zarf me mbishkrimin LC. Të habitur kanë nxituar të shikojnë, se çfarë fshihej në të dhe kurioziteti i tyre ka përfunduar në leximin e një thirrjeje luftarake, që një e ashtuquajtur Lëvizja ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Outime
25-10-2005, 21:23:36

BASHKËQEVERISJA GREKO-GJERMANE NË çAMËRI NË VITET 1941-1944

BASHKËQEVERISJA GREKO-GJERMANE NË çAMËRI NË VITET 1941-1944 DHE GJENERALI NAPOLEON ZERVAhttp://www.jehonacenter.org/impakt/Ibrahim D. Hoxha,historian e fokloristTiranë, m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
20-10-2005, 05:59:21

Premtimi, vitin tjetër sjellin Nënë Terezën në bronx

Tre vjetori i Lumturimit i Shenjtores shqiptareSHKODER – Vitin tjetër në qytetin e Shkodrës do të ngrihet një përmendore kushtuar Nënë Terezës, shqiptares që fitoi admirimin e miliona njerëzve në botë për humanizmin e saj. Lajmi është bërë publik dje gjatë ceremonisë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
20-10-2005, 05:57:24

Berisha e Gjukanoviç firmosin për Liqenin e Shkodrës

SHKODER   Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Ballkan do të jetë prioritet i punës së qeverisë shqiptare dhe asaj mala­zeze. Nisma është marrë dy ditë më parë gjatë një seminari ndërkombëtar, i cili ka pasur në qendër të vëmendjes problemet e këtij liqeni. Në ditën e parë të semina...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
19-10-2005, 06:47:02

Qyteti me 100 banore

Kurbneshi, fantazma e qendres se dikurshme industriale. Braktisja dhe shkaterrimi I krenarise se dikurshme te socializmit. Deri ne vitet '90 qyteti I minatoreve numeronte mbi 5000 banore, por pas vdekjes se minieres se bakrit, te gjithe jane larguar. Te mbeturit e fundit I mbajne syte ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
19-10-2005, 06:09:47

I panjohur, tregomë Tiranën tënde!

Suedezi ju fton në njohjen e Tiranës. Projekti i çuditshëm i artistit Knute Wester për të zbuluar qytetin mes historive të të tjerëve. Në Muzeun Historik Kombëtar deri në 29 tetorKa kaq shumë rrugë për të shkelur e gjëra për të zbuluar. Mund të kesh vite që jeton në kryeqytet, m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
15-06-2005, 01:24:39

: Divjaka!

Kryetari i Partisë Demokratike prezantoi kandidatin për deputetë në Divjakë Divjaka vërshon në shesh me BerishënDivjakaQytetarët e Divjakës mbushën brenda kapacitetit të tij sheshin përpara Bashkisë së qytetit. Me brohoritje dhe entuziazëm, ata i uruan mirëseardhjen kryetarit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2004, 18:37:20

Kalaja e Tiranes

Kalaja e Tiranes, berthama historike e kryeqytetit.Kalaja e Tiranes ishte nje stacion rrugor i vijes Egnatia i tipit Mansio-Mutatio. Ajo perbente qendren e nje vendbanimi, te emertuar me nje variacion emrash qe ne shekujt e pare te eres sone.Tirkan (shek IV e.s ), Tergiana (1297) kur ne te ishte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

milanisti
21-08-2004, 14:04:35

Pozita gjeografike e Shqiperise, mjedisi, klima, portet dhe Popullsia

Shqiperia eshte nje vend ne Europen Juglindore, ne perendim te gadishullit te Ballkanit.Ajo ndodhet midis koordinatave gjeografike 39 grade e 38' dhe 42 grade e 39' te gjeresise veriore dhe 19 grade e 16' te gjeresise lindore, ne largesi pothuajse te barabarte nga Ekuadori dhe Poli i Veriut.Sipe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2004, 07:00:34

Korca ne luften e pare boterore dhe Republika e saj

Me 1916 ushtrite aleate ishin vendosur ne te gjithe Shqiperine. Deshtimet e aleateve me te vegjel i kishin detyruar fuqite e medha te zinin pozicionet e tyre ne vend. Ne vjeshten e vitit 1916, Italianet kerkuan te okuponin Korcen. Kjo kerkese u kundershtua nga Venizellos, ish kryeminister i Greq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe