Shqiptaria - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema per bashkimin kombetar dhe ceshtjen shqiptare ne pergjithesi.

M A X
12-09-2011, 23:30:09

Bovilla, ku pinë ujë bashkë tiranasit dhe dhitë

Nga Ben AndoniMarrë nga Revista MAPO
Rezervuari i Bovillës është pak kilometra nga Tirana në një nga peizazhet më të bukura natyrore, ku Tirana ndahet me Krujën. Kushdo mund të shkojë... të lahet. Të kryejë nevojat personale dhe... të largohet i qetë. Ndërsa afër digës së tij, atje ku ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-09-2011, 08:49:15

Kolonja, historia dhe kontributi i spikatur i krahinës në Rilindjen Kombetare

Prof. As. Dr. Genc LUARASISa lë Fushën e Korçës dhe del në Qafë të Qarrit, përpara, në të majtë të shpaloset gjiganti, Mali i Gramozit, që në vitet e tranzicionit u kthye në Murin e Berlinit të shqiptarëve për në Greqi, me një ndryshim nga muri i vërtetë gjerman, se ky yni kishte shtigje, të vës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2011, 10:54:39

Greqi, mediat: Shqiptarët po na marrin heronjtë

Greqi, mediat: Shqiptarët po na marrin heronjtë
Nga: ANILA JOLE
Grekët mbeten të shqetësuar për mënyrën sesi shqiptarët e shkruajnë historinë. Në vigjilje të vitit të ri shkollor, mediat greke rikthehen të kritikojnë tekstet shkollore që përdoren në Shqipëri, të dhënat e të cilave i ref...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-09-2011, 10:30:38

Kepi Rodonit atje ku Skenderbeu, clodhte kockat dhe shpirtin pas betejave....

Fuoristrada katërcilindërshe, me galopin e një kali të ndrojtur që i ka zënë gozhda në mish, hidhet sa andej-këtej në monopatin shkëmbor të Kepit të Rodonit. Vapa e gushtit, për shkak të detit në të dy anët e gadishullit të vogël nuk ndihet. Ndoshta nuk ndihet edhe nga emocionet, pasi po hyjmë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-08-2011, 10:13:22

Ishulli i Sardës, një perlë turistike me vlera historike e arkeologjike

Jo shumë larg qytetit të Shkodrës, kufi me Liqenin e Vaut të Dejës, gjendet ishulli i Sardës, një nga perlat turistike që për vlerat e jashtëzakonshme, historike, arkeologjike e biologjike, po lakmohet gjithnjë e më shumë nga turistët. Për të mbërritur në Sardë, nëse nisesh nga qendra e qytetit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-08-2011, 09:44:19

Një udhëtim në madhështinë e Alpeve shqiptare

Nga Thethi, një ndër vendet më të veçanta të Alpeve të veriut, në Jug, aty ku shtrihet madhërishëm "Syri i kaltër". Nga vizitat në parqet kombëtare, te formacionet mbi strukturat pritëse të zonave malore. Nga akomodimi dhe kuzhina shqiptare te zbavitja dhe mundësitë e argëtimit përmes sportit. S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-08-2011, 10:19:09

Petrela turistike

Investimet e qeverisë shqiptare që janë realizuar këto 4 vite në infrastrukturën e komunës Petrelë në Tiranë, e kanë shndërruar këtë zonë në një fshat turistik nga më të preferuarit. PETRELA TURISTIKE SPECIALE Kjo pikë turistike pranë kryeqytetit frekuentohet çdo ditë të javës. Por potencialet e
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-08-2011, 10:07:32

Riviera shqiptare, parajsa nën këmbët e maleve

Nga Irma ToptaniPërgjatë vijës së thyer të detit Jon, mes Vlorës dhe skajit më fundor të Shqipërisë, Sarandës, gjithçka të sheh syri është një parajsë që shtrihet nën këmbët e maleve. Një perlë e natyrës, e pagëzuar me emrin Riviera Shqiptare…
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2011, 00:59:48

Pretendimet, 1.1 milion minoritarë në Shqipëri

Mbajtja e regjistrimit të popullsisë në tetor të këtij viti ka ngritur në këmbë strukturat përkatëse në shtetet fqinje, së bashku me pretendimet e tyre për minoritete etnike.Krahas kërkesave të hapura politike që kanë ardhur nga autoritetet më të larta politike, nuk mungojnë edhe pretendimet nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-08-2011, 11:27:52

Pogradeci, epiqendra e turizmit në Juglindje të vendit

Pogradeci mund të cilësohet gjatë sezonit të verës si epiqendra e turizmit në Juglindje të vendit. Mijëra pushues nga rrethe të ndryshme të vendit janë akomoduar në këtë qytet, ku janë ngritur të gjitha kapacitetet e nevojshme për të pritur pushues e turistë të huaj.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-08-2011, 10:33:11

Dhermiu - Bukurite e Dhermiut

Është data 16 gusht, por fluksi i pushuesve në bregdetin e Dhërmiut, 60 km në jug të Vlorës, është mjaft i lartë. Madje shumë më i lartë krahasuar me vitin e kaluar. Automjetet me targa të rretheve të ndryshme të vendit, kanë pushtuar rrugët brenda mjediseve të këtij bregdeti.Autoveturat e Tiran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-08-2011, 10:29:00

Gryka e Këlcyrës, Parajsa e 1001 burimeve ...

Gryka e Këlcyrës me vlerat e saj shkencore, didaktike dhe kulturore, përbën një nga peisazhet më të bukura turistike të natyrës shqiptare.E quajtur ndryshe ‘Parajsa e një mijë e një burimeve’, ky vend ia vlen të vizitohet në çdo stinë të vitit.Ndalesa e radhës e grupit të xhirimit të “ABC News”,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2011, 07:55:22

Vranishti, vendi që i dha Shqipërisë 63 dëshmorë e shumë heronj

HISTORIKU/ Në rrjedhat e kohëve, nga gjiri i fashatit kanë dalë shumë luftëtarë e kryetrima popullore.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2011, 07:51:17

Voskopoja, ja pse e quajnë “Qyteti i trandafilave”

Udhëtim në zonën turistike malore, një prej perlave të ShqipërisëSi gjithenjë, i përmallur, vij në fshatin tim: Voskopojën. E gjej vazhdimisht të ndryshuar. Një numur gjithënjë më i madh vilash dhe hotelesh, të përfunduara ose në ndërtim, i shtohen dhe e zbukurojnë atë. Çdo nder...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 11:50:29

Festa e "Birra Korça"

Festa e "Birra Korça", nata e tretë ndez qytetin, 35 mijë pjesëmarrësPas suksesit të dy netëve të para, festa e Birrës në Korçë ,tashmë ka hyrë në natën e tretë të saj me një pjesëmarrje të gjerë, mbi 35 mijë vetë. Këngë ,birra Korça dhe kërnacka gjithcka tradicionale korçare kanë mbajtur në she...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 11:42:05

Turizmi, Durrësi në agoni

Shqipëria deklarohet në pikun e sezonit turistikdhe një destinacion turistik i preferuar nga të huajt dhe shqiptarët e Kosovës në vecanti.Por plazhi i Durresit, plazhi me i madh dhe me masivi ne vend, i cili prej vitesh ishte bere destinacioni edhe i pushuesve nga Kosova e shqiptaret e Maqedon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 11:41:04

Lezhë, zbulime të reja në kala

Germimet arkeologjike kane nxjerre ne pah varreza masive dhe sende te ndryshme esenciale dhe tregues së kultures së lashtë në qytetin e Lezhës.Për katër ditë gërmime në Qafen e Kalase janë zbuluar eshtrat e disa personave brenda një varri si dhe një kishe,e cila nuk dihet ende së cilës periudhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:18:06

A ka aristokraci Tirana?

Nga Bledi Mane* Elitat janë paria e çdo vendi, nuk i tremb as politika dhe as krimi ordiner, nuk frustrohen apo yshten, nuk komandohen dhe as përdoren. Unë nuk besoj se ky vend, Shqipëria ime dhe e juaja, ka formuar tashmë klasën e saj të lartë, atë kastë njerzish aristokratë nga portofoli, mend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 14:31:38

Shpella miliona vjeçare

Rreth 30 kilometra në jug të Prishtinës gjendet Shpella e Gadimës. Bazuar në vlerësimet e ekspertëve shpella e Gadimës është e vjetër rreth 80 milion vjet. Ajo ishte zbuluar rastësisht nga një banor i zonës në vitin 1969.Vlerësohet njëra ndër pasuritë më të rralla natyrore të Kosovës por edhe Ev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Nore
12-06-2011, 18:21:48

A eshte e bukur raca shqiptare!?

Pershendetje...c'mendim keni!...faleminderit... :) 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2011, 00:53:19

Udhëtim në Zadrimë

Zadrima është vendlindja e emblemave të historisë së kombit shqiptar. Pikërisht ky vend ishte subjekt i reportazhit të emisionit ‘Pasdite’ në Top Channel.Kjo zonë, e cila në ndarjen e sotme administrative shtrihet pjesërisht në Lezhë e pjesërisht në Shkodër, trashëgon mes brezave lavdinë e bijve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 14:10:04

Korça, Republika dhe Getoja e një qyteti të ndarë më dysh

Korça, Republika dhe Getoja e një qyteti të ndarë më dyshSHKRUAN: Alfred Lela 29-03-2011 11:33Rrugëtimi Tiranë-Korçë, sidomos në fundmars, e sidomos në një vend si Shqipëria, ku piktoreskja sa hap e mbyll sytë mund të shpërfaqet si masakër, është një lojë me emocionet. Edhe natyra është befasues...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 15:38:25

Nuset elbasanase, ballokume për qytetin bregdetar

SarandëEdhe në Sarandë, që njihet si kryeqyteti veror i Shqipërisë, 14 Marsi ka marrë një tjetër kuptim. Ai është festuar dhe përjetuar si dita e parë e verës, me gjithë traditën e munguar në vite.Duke qenë një ndër qindra ditët me diell, shëtitorja dhe rrugët e Sarandës kanë qenë dukshëm më të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 10:16:54

Pensionet bëjnë vllehët grekë

Prej vitesh, popullsia vllehe është tentuar të përdoret nga qarqe të caktuara për t’i dhënë udhë një teorie të rreme se ata janë grekë.Siç zbuloi reportazhi i edicionit qëndror të lajmeve, “Shqipëria Tjetër”, plani është vënë në jetë në mënyra të ndryshme, jo vetëm në trajtë deklaratash mediatik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

toni69
05-03-2011, 22:45:28

Beteja e Jasharajve

Beteja e Jasharëve Pas sulmit të 30 dhjetorit 1991, 22 janarit 1998, mbi Familjen Jashari, me 5 mars fillon Beteja e Jasharëve. Kështu, forcat ushtarako-policore serbe kishin vënë në shënjestër që moti shtëpinë e Jasharëve. Dhe edhe sulmi mbi familjen Jashari, pikërisht me datën, 5 mars 1998, që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

toni69
05-03-2011, 22:37:49

Historia e Skenderajt

Populli i komunës së Skënderajt është i ngulitur që nga lashtësia në këto troje. Ai kishte prirjen që të mos nënshtrohet ndaj asnjë pushtuesi, pa marrë parasysh fuqinë e tij. Pra, Skënderaj është një nga qendrat dhe trevat më kryengritëse në të gjitha trojet shqiptare. Ai u ngrit kundër Perandor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
01-02-2011, 10:55:01

Prizreni, qyteti i lidhjes dhe i ndarjes së historisë së shqiptarëve

Në bjeshkët e Sharrit me të rikthyerit nga spastrimi serb; Brezovica, rrëzimi i lavdisë së qendrës më të famshme të skijimit në Evropë, kur politika shoviniste e populloi me serbë të butë e myslimanë të Bosnjës, si bashkëjetojnë sot me shqiptarët e sapoardhur:Në ditët kur tetori ka diell, Prizre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-02-2011, 10:23:12

Kalaja e Peqinit, simbol i qytetërimit mijëravjeçar

Kjo kala e vjetër duhet të shërbejë si një nga pikat më të frekuentura edhe nga turistët e huajQyteti i Peqinit për nga lashtësia e tij identifikohet me kalanë, që ndodhet në qendër të tij, nga xhamia me kullën e lartë e me sahatin gjigant, dhe kështjellën e vjetër në periferi t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:26:41

Dick Marty: Si punoi për t'i akuzuar shqiptarët

Metoda e Dick Marty-t është e veçantë: ai preferon që evidencat rrethanore t'i paraqesë si dëshmi. Ndërsa raportin e tij ai e sheh edhe si nisje të hetimit e jo si përfundim të tij. Gjahtari i mafias nënvleftësohet.Evidencat rrethanore si dëshmiKur Dick Marty paraqet një raport hetimor investiga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2011, 09:45:34

Delvina, perla e pazbuluar e jugut

Delvina, qyteti ku ndërthurret mrekullisht trashëgimia e së shkuarës me mrekullinë e natyrës dhe traditat shqiptare u vendos në fokusin e kamerave të emisionit të pasdites në Top Channel.Dikur një fshat i vogël, por edhe qendër sanxhaku në shekullin XVI, Delvina i jep mirëseardhjen vizitorëve të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dr.oz, MBRETI I TREGUT, kengaime

Diçka qe ka/thojn vetem ne ferizaj ?!!

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 00:42:42

Në shtëpinë ku lindi shqipja do flitet vetëm maqedonisht

Qeveria maqedonase ka shënuar një tjetër rast të paprecedent nacionalist në dëm të shqiptarëve. Në shtëpinë muze ku u mbajt Kongresi i Manastirit, që vendosi alfabetin e gjuhës shqipe, do të përdoret si gjuhë zyrtare vetëm maqedonishtja.Në vendim përfshihet edhe vendosja e emrit të muzeut që i t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:10:13

Unë me Serbinë, Kosova me Amerikën dhe BE

Intervista e Dick Marty dhënë në gazetën zvicerane "Tagesanzeiger" të datës 20 shkurt 2008 flet qartë për pikëpamjet antishqiptare të deputetit zviceran në Këshillin e EuropësUnë me Serbinë, Kosova me Amerikën dhe BEKosova nuk është gati për pavarësi. Ajo është qendër për tregti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-12-2010, 14:31:44

Berati, kryeqendra e Despotatit të Epirit

(Testamenti i Gjon Muzakës dhe të birit)Despotati i Epirit ishte një nga trevat më të rëndësishme të perandorisë Bizantine. Kjo perandori u themelua nga Kostandini i Madh më 11 maj të vitit 330 dhe pushoi se ekzistuari më 29 maj 1453, pasi u pushtua nga sulltani turk Muhameti II. Kjo perandori j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-12-2010, 10:21:16

Shkodra, një histori deri në 1939-ën

Disa të dhëna historike për Shkodrën, si qendër e rëndësishme ekonomike dhe kulturore e venditE shkuara mbresëlënëse e një qyteti të lashtë që ka bërë historiShkodra (Scodra) është një nga qytetet më të lashta dhe më të mëdha të Shqipërisë, qendër e rëndësishme ekonomike dhe kulturore. Shtrihet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-10-2010, 18:04:39

Prizreni, me dhe pa shqiptarë!

Prizreni, qyteti i lidhjes dhe i ndarjes së historisë së shqiptarëve; në bjeshkët e Sharrit me të rikthyerit nga spastrimi serb; Brezovica, rrëzimi i lavdisë së qendrës më të famshme të skijimit në Evropë, kur politika shoviniste e populloi me serbë të butë e myslimanë të Bosnjës, si bashkëjetoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 01:14:45

Konsulli grek: Korça është Greqi, korçarët popull helen!

KORÇË- "Korça është Greqi, qytetarët e saj janë çliruar nga ushtarët grekë 70 vjet më parë". Kjo është deklarata e bërë dje nga konsulli grek në qytetin e Korçës, në prani të zyrtarëve të shtetit shqiptar, të cilët nuk kanë marrë asnjë masë ndaj tij. Ata kanë qëndruar të ulur në vendet e tyre du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe