Kosova duhet te shkembeje territore me Serbine! Detyrimisht! - Shqiptaria

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kosova duhet te shkembeje territore me Serbine! Detyrimisht!

Kosova duhet te shkembeje territore me Serbine! Detyrimisht!

· 16 · 1405

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

ne: 31-05-2019, 23:25:00
Une e pranoj hapur dhe jam shume pragmatist ne kete pike. Definitivisht Kosova duhet te shkembeje territore me Serbi e te rehatohet nje here e mire. Pretendime per kufij te arritur me gjak, pasuri nentoksore ne veri e gjera si keto jane pallavra. Kjo esht e vetmja rruge qe Kosova te stabilizohet me ne fund e te behet shtet gati sovran. E kjo arrihet vetem me nje marreveshje me Serbine. Kush mendon dhe argumenton ndryshe bujrum le ta ma mbushe mendjen pse une e Thaci e kemi gabim.

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 01-06-2019, 10:26:51
Petritsch: Ideja e ndryshimit të kufijve nuk ka vdekur, ajo nuk hap kutinë e Pandorës. https://lapsi.al/2019/06/01/petritsch-ideja-e-ndryshimit-te-kufijve-nuk-ka-vdekur-ajo-nuk-hap-kutine-e-pandores/

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 02-06-2019, 23:35:12
Të shkëmbejë apo të falë! Nëse shkëmben I bie të jape qen e të mare këlysh. Nëse fal s'është hera e parë por shpresoj të jetë e fundit. Unë nuk jam pragmatike në këtë aspekt se i takoj një popullate që ngeli jashtë kufijve shqipëtare, e sot e kësaj dite vazhdon lufta e identitetit konkret. Mirëpo jam dakord për stabilizimin e plotë të vendosur nga një spektër I gjërë i mendimeve të popullatës Kosovare.

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 03-06-2019, 12:14:17
Mitrovica veriore, Zubin Patok e Leposaviq banohen nga serbe e nuk do te integrohen kurre shqiptaret. Presheva banohet ne mase nga shqiptare. A nuk do kish qene shkembim i mire ky? E mbi te gjitha fitohet nje fare normalizim me nje fqinj te keq, qe mbetet fqinj dhe me te duhet jetuar duam a nuk duam ne. Per mua duket Deal shume i mire.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 03-06-2019, 12:21:02
Dakord, por me sa e di une sërbët marin minierën e Trepcës -  një pasuri mjaft e madhe. I thonin dikur: Trepca radi - Beograd se gradi (Trepca punon - Beogradi ndërton). Këtu e ke qenin dhe këlyshin.  ;)

Megjithatë mbase ky është cmimi i stabilizimit.

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 03-06-2019, 12:23:16
Dakord, por me sa e di une sërbët marin minierën e Trepcës -  një pasuri mjaft e madhe. I thonin dikur: Trepca radi - Beograd se gradi (Trepca punon - Beogradi ndërton). Këtu e ke qenin dhe këlyshin.  ;)

Megjithatë mbase ky është cmimi i stabilizimit.

Kjo do jete nje tradheti kombetare nqs ndodh.

Nuk vlen kjo kosto. :(

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 04-06-2019, 16:48:21
Dakord, por me sa e di une sërbët marin minierën e Trepcës -  një pasuri mjaft e madhe. I thonin dikur: Trepca radi - Beograd se gradi (Trepca punon - Beogradi ndërton). Këtu e ke qenin dhe këlyshin.  ;)

Kjo duket me shume se legjende dhe cdo kosovar e beson e thote kete. Vetem se ku eshte kjo pasuri qe nuk po perdoret keto 20 vite pavarsi nga Serbia? Mandej, ka me shume rendesi kjo "pasuri" materiale se sa bashkombasit (preshevaret)?

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 04-06-2019, 20:17:53
"Legjendë" të njëjtë pati edhe Danimarka para disa vitesh me një ishull të pasur me naftë që ja fali Norvegjisë. Sot Norvegjia ka sigurim total të popullatës për shumë dekada. Pasuritë mbeten legjenda nëse nuk punohet gjë që sërbët do e shfrytëzojnë 1000 %. Megjithatë le të shpëtojmë çfar të mundemi. 🤔

 • Postime: 7521
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 05-06-2019, 16:06:41
jam dakord qe te ndryshohen territoret, te jepet Sanxhaku deri tek Molla e Kuqe dhe lugina poshte... Keshtu fillon edhe nje paqe e gjate me Serbet. Pa keto nuk ka paqe por gjendje lufte e vazhdueshme ne mos sot mbas 20 vjetesh. ;)
Me pas edhe Mali i zi duhet me i kthy ca territore mbrapsht edhe Maqedonia po ashtu te ndahet ne mes pasi a gjysma Shqiptare pastaj ne fund dmth qershia mbi torte edhe Greku ka ca borxhe me tokat tona dhe duhen kthyer edhe ato dhe me pas Ballkani mund te kthehet ne normalitetin qe duan te gjithe. Pa keto ndryshime normalitet nuk do kete. ;) Jo per gje por shoqeria po i kthehet konservatorizmit dhe nacionalitetit me shpejt se sa ishte parashikuar. ;)

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 05-06-2019, 16:15:53
jam dakord qe te ndryshohen territoret, te jepet Sanxhaku deri tek Molla e Kuqe dhe lugina poshte... Keshtu fillon edhe nje paqe e gjate me Serbet. Pa keto nuk ka paqe por gjendje lufte e vazhdueshme ne mos sot mbas 20 vjetesh. ;)
Me pas edhe Mali i zi duhet me i kthy ca territore mbrapsht edhe Maqedonia po ashtu te ndahet ne mes pasi a gjysma Shqiptare pastaj ne fund dmth qershia mbi torte edhe Greku ka ca borxhe me tokat tona dhe duhen kthyer edhe ato dhe me pas Ballkani mund te kthehet ne normalitetin qe duan te gjithe. Pa keto ndryshime normalitet nuk do kete. ;) Jo per gje por shoqeria po i kthehet konservatorizmit dhe nacionalitetit me shpejt se sa ishte parashikuar. ;)

Nē rast tē shkëmbimit të patjetërsueshēm, ky do ishte ai ULTIMATIVI, nga që nuk ka mbetur edhe aq "shqipëtare" në Sanxhak.

 • Postime: 7521
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 05-06-2019, 16:18:03
Nē rast tē shkëmbimit të patjetërsueshēm, ky do ishte ai ULTIMATIVI, nga që nuk ka mbetur edhe aq "shqipëtare" në Sanxhak.
Te tere Boshnjaket aty jane Shqiptare ;)

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 05-06-2019, 16:24:55
Te tere Boshnjaket aty jane Shqiptare ;)

Pa diskutim, por sa "shqipētar" e ndjejnë veten! Kërkoj ndjesë se nuk dua të paragjykoj por e kam nga programet dokumentarë që kam ndjekur.

 • Postime: 7521
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 05-06-2019, 16:27:26
Pa diskutim, por sa "shqipētar" e ndjejnë veten! Kërkoj ndjesë se nuk dua të paragjykoj por e kam nga programet dokumentarë që kam ndjekur.
Epo ketu duhet me punu edhe ne, sic punojne edhe Serbet per pakicen e tyre ne kosove. ;) 

 • Postime: 234
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 05-06-2019, 16:28:29
Pa diskutim, por sa "shqipētar" e ndjejnë veten! Kërkoj ndjesë se nuk dua të paragjykoj por e kam nga programet dokumentarë që kam ndjekur.

Me pak perkushtim,pune,interesim kthehen ne origjine.

Jo vetem ata,por e ata te Malit te Zi,e ata te komunitetit Cam ne Greqi ,me gjithe ate diskriminim qe i'u jane bere.

Por kjo nenkuptohet qe behet vetem nqs shteti ame ka reputacionin e duhur,te ndertoje,se sikurse e ka e ka pertoke. :)

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 05-06-2019, 21:46:40
Shoh qe pasket dale shume jashte kontrollit me enderra te medha qe nuk i pergjigjen kurrsesi me realitetit. Ndersa kjo qe don te arrij Thaci e Vucic eshte shume e mundshme dhe e realizueshme.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 06-06-2019, 07:09:32
Besoj se edhe do të realizohet. Ju thjesht kërkuat argumente për pro ose kundër dhe i dhamë. Mbetshi të përshëndetur.

Temat e fundit