Patriotizmi, Nacionalizmi dhe Shqiptarët - Shqiptaria

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Patriotizmi, Nacionalizmi dhe Shqiptarët

  Patriotizmi, Nacionalizmi dhe Shqiptarët

  · 1 · 437

  • Postime: 1610
  • Karma: +0/-0

  ne: 21-08-2022, 10:23:45
   

  Sot Patriotizmi dhe Nacionalizmi shkojnë bashkë dhe në një frazë përmblidhen në këtë formë: Patriotizmi është « dashuria për të tutë » dhe Nacionalizmi « urrejtja për të tjerët »
  Patriotizmi shjegohet shumë mirë në gjuhën shqipe sepse kemi, « dashuria për të tutë », ku në fjalën « tutë », kemi kuptimin e fjalës « të gjithë », në gjuhën ilaliane « tuti », dhe fjalën « frikë », « tuta », prerja e tutës, një procesion për fëmijët që mbasi mbarojnë procesin e kacavjerrjeve nëpër muret dhe objektet e shtëpisë kanë frikë të ecin në këmbët e tyre.
  Këtyre fëmijëve u duhet hequr frika (prerë tuta) që të ecin në këmbët e tyre dhe kanë nevojë për « procesionin e prerjes së tutës ». Pra Patriotizmi në gjuhën shqipe ka brenda sajë « dashurinë » dhe « frikën » për njerëzit tuaj, pra është i plotë në semantikën e gjuhës shqipe
  Nacionalizmi për shqiptarët është i pa kuptimtë sepse shqiptarët nuk e kanë të qartë se kë duhet të urrejnë « të vetët » apo « të tjerët », « të huajt » sepse për shqiptarët, »të vetët » dhe « të huajt » janë e njëjta gjë në kuptimin nacionalist të fjalës, pasi Nacioni i shqipëtarëve (Shqipëria) është i rrethuar i gjithi me shqipëtarë!!!

  Nga: Preng Molla
  MEDIA INDEPENDENT
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: