Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne - Shqiptaria

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne

Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne

· 1 · 1393

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-11-2011, 00:22:54
Kalaja e Beratit së shpejti me një infrastrukturë moderne

Kalaja e Beratit, një ndër qendrat muzeale më të vjetra në vend dhe e vizitueshme nga turistët, i është nënshtruar zbatimit të një projekti të financuar nga KE për rikonstruksionin e sistemit të ujësjellës-kanalizimeve, rrjetit elektrik dhe atij telefonik.

Kryetari i Bashkisë së Beratit, Fadil Nasufi, tha se, pas këtij projekti të rëndësishëm, do të vijojë ai për përmirësimin total të infrastrukturës së kalasë, për ta kthyer këtë qendër në krenarinë e turizmit historik në vend, për t' i bërë sa më të prekshme vlerat unikale dhe për ta bërë atë sa më të vizitueshëm.

Kalaja e Beratit, fortesa e Arbërve siç e kanë quajtur dikur romakët është një nga monumentet më të mëdha dhe më të rëndësishëm për historinë dhe kulturën shqiptare. Ajo ka një formë në trajtën e një trekëndëshi dhe ngrihet mbi një kodër të lartë 187 m, në bregun e djathtë të lumit Osum, duke dominuar luginën e tij. Ndryshe nga kështjellat e tjera, kalaja e Beratit ka qenë e pajisur me 24 kulla dhe së bashku me muret, ato i përkasin periudhave të ndryshme të ndërtimit, që nisin qysh nga shekulli IV pk dhe përfundojnë gjatë kohës së sundimit të Ali Pashë Tepelenës (1813-1821).

Brenda sipërfaqes prej 9.6 ha të kalasë ndodhen disa kisha, një pjesë e të cilave rrënojë. Sarajet turke, rrënojat e dy xhamive, sternat e ujit të quajtura Saranxha, sheshi i Sallabandës, sheshi i quajtur fusha e madhe etj. Pjesën më të madhe të këtij oborrit të brendshëm e zënë një sërë rrugicash, kopshtesh, bahçesh dhe shtëpi banimi, pjesë përbërëse e lagjes “Kala”.

Ekzistenca e qytetit daton qysh para shekullit VII, si një vendbanim, në shekullin e VII-V p.e.s. Si një pikë strategjike e rëndësishme, ajo u shndërrua në qytet kështjellë me mure, në një gjatësi deri në 1.400 metra dhe me një sipërfaqe prej 10 ha.
(m.a/ata/BalkanWeb)

Temat e fundit