Valbona, e gjunjëzuar para shkatërrimit - Shqiptaria

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Valbona, e gjunjëzuar para shkatërrimit

Valbona, e gjunjëzuar para shkatërrimit

· 2 · 867

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-09-2019, 16:52:03
"Valbona, e gjunjëzuar para shkatërrimit!
• Në emër të babëzisë,
• Në emër të krimit mjedisor,
• Në emër të paligjshmërisë,
• Në emër të shkatërrimit,
• Në emër të korrupsionit,
• Në emër të mjerimit njerzor,
• Në emër të antivlerës,
• Në emër të antishqiptarisë,
• Në emër të kaosit dhe rrumpallës,
• Në emër të të vdekurve që u ngritën nga varri për të firmosur që të të ngulin në zemër beton e hekur!
VALBONA dënohet me vdekje…!
Na fal ti Valbonë e hijshme, e freskët, miliona vjeçare.
Shkatërrimi yt u bë me një firmë me bojë, hedhur nga njerëz të pa bojë, sharlatanë.
Të ruajtën nga pushtuesit por në fund të përdhunuan zullumqarët e kohës tonë, të paudhët që ju dhe jetë e bereqet.
Na fal Vabonë!
Tashmë do të të vajtojmë për jetë e mot, sepse të shpërfytyruan dhe ti nuk do jesh kurrë më ashtu siç të bëri i madhi ZOT.
Ti nuk do të jesh kurrë më Valbona e lirë, e freskët dhe natyrale. Se ti ishe edhe më e magjishme se vetë imagjinata jonë për ty. Orët e malit e humbën shtëpinë e tyre, përgjithmonë.
Ti nuk do jesh kurrë më Valbona e legjendave, e historisë, simboli i bukurisë, jetës dhe përjetsisë.
Tashmë urdhër-shkatërruesit sharlatanë do të të përdorin si prostitutën e semaforit - vetëm për të bërë lek për tutorët.
Na fal Valbonë!
Me ty do bëhen vetëm konkurse se kush të vajton më bukur, me të vetmin subjekt – hijeshinë që ta vranë. Se ti ishe Valbona që nuk je e nuk do jesh kurrë më!
Na fal Valbonë!
Të paktën do ngushëllohemi me faktin që nuk ka falje për barbarët, një ditë do ketë drejtësi.Shpresoj që herët a vonë të shohim ndëshkimin për plagët që i hapen shtatit tënd, për ujin-kristal që ta turbulluan e përjetsinë që ta vranë.
Zoti mos i faltë barbarët zullumqarë!
Ç'të them?! Zoti nuk i ka vënë kufinj të keqes, dhe e keqja ra mbi ty, ra mbi ne!
Do të doja që edhe varret e atyre që ta bënë këtë, e i gjithë sojit të tyre të mos e prekin tokën e planetit tonë, se edhe të vdekur e ndyjnë atë!" /Abdulla Diku/

 

 

 

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 20-09-2019, 22:16:18
Ka qene perle po e shkaterruan

Temat e fundit