Skulpturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Kryevepra të mëdha të mjeshtrave të skulpurës.

Berni
16-01-2010, 20:26:28

Genti Tavanxhiu: Këmba e shqiptarit, në kullën më të lartë të botës

Skulptori shqiptar Genti Tavanxhiu që prej vitesh jeton në Ascoli Piceno të Italisë e po prej vitesh talenti i tij gërsheton suksesshëm traditat e shkollës së gurgdhendësve shkodranë me vlerat antike dhe “absolute” të skulpturës italiane. Një nga veprat e skulptorit Tavanxhiu, e titulluar “Barra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

gentfaja
29-01-2008, 01:19:24

Odhise Paskali

SkulpturaOdhise Paskali, një nga themeluesit e skulpturës shqiptareStilian Adhami*Artisti i Popullit, Odhise Paskali mund të cilësohet pa frikë si themeluesi i skulpturës shqiptare dhe një nga personalitetet më të rëndësishme të artit shqiptar. Odhisea lindi në vitin 1903 në Përmet. Ai u rrit dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-01-2008, 11:46:51

Skulptori shqiptar Genti Tavanxhiu, drejt Dubait

Ky vit ka nisur mbarë për skulptorin shqiptar, Genti Tavanxhiu, i cili prej vitesh jeton në Itali. Pas sukseseve të vitit të kaluar artisti shkodran prezanton programin e tij për këtë fillimviti. Gjatë këtij muaji do të përurohet skulptura monumentale me titull “Spiral”. Eshtë një vepër që do të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2007, 12:56:16

Skopas nga Parosi.

.395-350 p.e.s Skulptor antik i cili ka punuar vetem me mermer. Ne punimet e tij ai paraqiti levizjen e vrullshme si shprehje e pasioneve te fortaNga origjinalet e punuara prej tij me teper njihet Manada e paraqitur ne momentin e ekstazes se valles dionisjane, me koken e perkulu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
10-05-2007, 04:31:19

Praksiteli dhe Leohari.

Te dy mjeshter te artit te bukur te skulptures antike greke.Praksiteliishe nga mjeshtrit qe pati ndikim te madh ne zhvillimin e artit grek e me pas dhe atij romak.Me shkollen e tij, lidhet edhe koka e Apollonit te Butrintit, Dea.Leohari beri perpjekje per tu k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
04-05-2007, 03:42:49

Kresilias.

Kresilas.Skulptor i madh, bashkohes i Fidias. Vepra e rendesishme e tij ishte "Amazona e plagosur" te cilen e punoi ne nje konkurs me Fidian e Poliktetin per qytetin e Efesit,Veper tjeter teper e njohur eshte dhe Portreti i Perikliut, ku idealizimi i tipit te ud...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-04-2007, 04:13:35

Skulpturat antike nuk ishin të bardha !

Imazhi që na është ngulitur për ngjyrën e bardhë të monumenteve greko-romake me ç‘duket përbën një gabim historikNë fakt nuk është se përbën ndonjë risi absolute, të paktën për njerëzit që pretendojnë të jenë specialistë të fushës së arkeologjisë. Porse për shumicën e njerëzve n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: valmi, wiliams, celjeta

Skulptura e Davidit!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-09-2005, 11:02:10

Skulptura!

Skulptori shqiptar që gdhendi Musolinin Zbulohen letrat që flasin për bustin e Duçes bërë nga Odhise Paskali A rtisti i shquar Odise Paskali i njohur si skultori i Skënderbeut, Enver Hoxhës, Naim Frashërit, Stalinit, etj, dy muaj më pasi Shqipëria u pushtua ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe