Lisipi - Skulpturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lisipi

Lisipi

· 3 · 2143

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 28-04-2007, 02:22:09
Lisipi, nje nga skulptoret e rendesishem te shek IY p.e.s
Ka punuar rreth 1500 vepra, kryesisht ne bronz.
Skulptura e Aresit, perendeshes se luftes, ka qene nje skulptur madheshtore.. Megjithate skulptura apo vepra kryesore e Lisipit ishte Apoksiomeni, atleti qe pastronte trupin pas perfundimit te ushtrimeve gjimnastikore.
Gjymtyret e tij ishin te zhdervjella, ndarja plastike te formave zevendesohej me kalimet e buta te efektit te drites dhe te hijes..

Lisipi me punen e tij kaloi pak nga tradita, ai u ngjit nje shkalle me siper, ne zhvillimin e metejshem te artit grek.

Vepra te tjera te Lisipit ishin:

Hermesi qe lidhte sandalen
Herakliu
Portreti i Aleksandrit
Beteja e granikut, ku paraqiten 25 kalores dhe 9 kembesore.
etj..

Lisipi konsiderohet si skulptori me i mire plastik i antikitetit dhe rreshtohet pas Fidias
Lisipi dallohet si mjeshtri i portretit.

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 12-05-2007, 12:58:22
Busti i Skratit i punuar nga mjeshti Lisip  • Postime: 5503
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 03-10-2007, 05:04:25
Busti i Skratit i punuar nga mjeshti Lisip

Shume Bust i Bukur. Paska shume talent ky Lisipi. Sa mire e ka gdhendur kete skulpturen, detajet e fytyres, rrudhat, vijat, wow sa mire! SHUME ME PELQEU! :)

Temat e fundit