Skulptura e Davidit! - Skulpturë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Skulptura e Davidit!

Skulptura e Davidit!

· 4 · 2897

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 31-08-2006, 18:32:57
Skulptura e Davidit

U realizua ne periudhen nga viti 1501 deri 1504 nga i madhi Mikelanxhelo ne Florenz, nje nga Metropolet e aritit ne Toskane e madje ne gjithe italine.

Derisa statuja ishte perfunduar askush nuk mori vesh qe mjeshti i madh kishte nje kryeveper ne dore.

Mikelanxhelo figuren e Davidit e ka huazuar nga Bibla, por Davidi i molekelanxhelos paraqitet ndryshe, ai eshte shume me teper muskuloz, me shume burreror.

Sot kjo statuje eshte vetem nje gjysem mijevjecar, e vjeter dhe kuptohet koha ka vepruar mbi siperfaqen e statujes dhee ka demtua ate.Origjinali I satujes dergohet me 1863 ne Galerine Akademike te Florentines. Nje kpje e statujes qendrron ne
Piazza della Signoria perballe Palazzo Vecchio .

Nje kopje tjeter prej Bronxi ndodhet ne Mes te Sheshit Mikelanxhelo.

Me 2004 eshte bere rikonstruktimi i Statujes

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 04-09-2006, 18:13:31
Skulptura e Davidit.


#2 ne: 04-09-2006, 19:38:06
me pëlqen..
« Editimi i fundit: 04-09-2006, 21:05:46 nga M A X »

  • Postime: 63
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 08-12-2006, 17:37:56
Pieta ia kalon dhe Davidit per nga punimi

Temat e fundit