Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 14-01-2012, 16:17:59 »

Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) ka shqyrtuar të enjten kërkesën e klubit të futbollit Prishtina për pjesëmarrje në Superligën e Shqipërisë në futboll dhe ka mbështetur parimisht kërkesën e Prishtinës, por nuk ka marrë një vendim të prerë, në pritje të shprehjes së një opionioni nga Federata e Kosovës si dhe nga FIFA dhe UEFA. Klubi Prishtina në mes të dhjetorit kishte kërkuar nga FSHF-ja që t'i lejonte të merrte pjesë në Kategorinë Superiore. Letra e dërguar në FSHF u bë e ditur vetëm javën e kaluar, pasi "Aleanca KuqeZi" riaktualizoi idenë për themelimin e një lige të përbashkët Shqipëri - Kosovë. Prishtina kishte kërkuar zyrtarisht që vetëm ajo t'i bashkohej Superiores së Shqipërisë, por nga drejtues të këtij klubi u tha që kërkesa është bërë për dy klube kosovare, njëra prej të cilave patjetër duhet të jetë Prishtina.

"U mor në shqyrtim kërkesa e KF Prishtina për pjesëmarrje në Kategorinë Superiore. Komiteti e mbështet si ide, por duhet parë shumë gjëra, jo vetëm nga ana juridike, por edhe nga ajo institucionale", thuhet në komunikatën e FSHF-së, të lëshuar pas mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të enjten.

Në të vërtetë, FSHF-ja të martën ka kërkuar mendimin e FIFA-s e UEFA-s në lidhje me kërkesën e Prishtinës. Federata Shqiptare, ka  kërkuar opionion edhe nga Federata e Futbollit të Kosovës. Prishtina kërkesën në FSHF e ka paraqitur pa konsultim paraprak me FFK-në.

"Kërkesa e Prishtinës është shqyrtuar dhe është përkrahur parimisht. Vendim nuk ka, pasi ka mbetur që të bëhen konsultime institucionale me të gjitha palët, pra Federatën e Kosovës, FIFA-n e UEFA-n", ka njoftuar zëdhënësi i FSHF-së, Lirim Zalla. "Ne i kemi nisur letër FIFA-s e UEFA-s ku i kemi njoftuar këto dy institucione me kërkesën e Prishtinës. Përgjigje nuk kemi marrë ende".

Federata e Kosovës- Ndërkohë, FFK-ja të enjten i ka nisur një letër FSHF-së. Nga shtëpia e futbollit kosovar dhe nga FSHF, letra nuk është bërë publike. Sekretari i përgjithshëm i FFK-së ka bërë të ditur se në letër është shkruar se kërkesa e Prishtinës është paraqitur në kohë të ndjeshme. FFK-ja është duke tentuar që të pranohet në FIFA e UEFA. "Në letër fillimisht kemi falenderuar presidentin e FSHF-së, Armand Duka për kontributin që ka dhënë për futbollin e Kosovës. Kemi njoftuar se kjo është hera e dytë që Prishtina vepron pa e njoftuar paraprakisht FFK-në. Kemi shkruar se ideja është interesante, por e paraqitur në një kohë shumë sensitive", ka thënë Salihu të enjten. Ai vlerëson që gjasat që FIFA e UEFA të lejojnë paraqitjen e ekipeve kosovare në Superioren e Shqipërisë janë shumë të vogla. Sipas Salihut një gjë të tillë e pengojnë nenet 79 e 80 të statutit të FIFA-s, që edhe pamundësojnë zhvillimin e ndeshjeve miqësore.

"Prishtina si klub e ka obligim ligjor që të informojë federatën para se të paraqesë kërkesë në një federatë tjetër. Prishtina nuk mund të përfaqësojë askënd, vetëm interesat e veta të ngushta. Po ashtu, nuk shkon që ky klub të anashkalojë të gjitha klubet e tjera", ka theksuar Salihu. /gazeta ekspres