Ndryshon formula e Champions League - Sporti

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ndryshon formula e Champions League

Ndryshon formula e Champions League

· 2 · 759

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-01-2020, 17:28:18
 

Ashtu si ishte njoftuar pranverën e kaluar nga ECA, nga sezoni 2024/25 formati i Champions League mund të ndryshojë. UEFA e ECA po studiojnë në fakt detajet e reformës, me vullnetin për të diskutuar më shumë ndeshje ndërkombëtare, mbi të gjitha për të patur të ardhura më të mëdha ekonomike.

Sipas asaj që bëhet e ditur nga Spanja As e nga Anglia The Times, do të jenë me shumë mundësi katër (e jo dhjetë si ishte fillimisht kërkesa e ECA) ndeshjet më shumë që skuadrat duhet të përballojnë e po vlerësohet idea për të shtuar numrin e pjesëmarrësve nga 32 në 36. Hipotezat e propozuar e që janë në tavolinën e ECA e UEFA, janë dy: krijimi i grupeve me nga 6 skuadra e jo me 4, me rrjedhojën e një kalendari prej 10 javësh, ose një fazë me grupe ekstra (për tu luajtur mes 1/8 dhe cerekfinaleve) me dy grupe nga katër skuadra e dy të parat e cdo grupi të kualifikuara në gjysëmfinale.

Në hipotezën e parë në 1/8 e finaleve do të shkonin dy skuadrat më të mira të cdo grupi plus katër të tretat më të mira, duke i dhënë jetë eleminimit klasik direct me ndeshje vajtje ardhjederi në finale me një ndeshje. Aktualisht, dy skuadrat e afta të arrijnë deri në finale të kompeticionit diskutojnë 13 takime në total, ndërsa me formulën e re do të luanin 17. Lapsi.al

  • Postime: 7092
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-01-2020, 15:12:19
Fare se mora vesh  :D

Temat e fundit