Shqipëria e para e grupit, shkon në B me një shans për Botërorin - Sporti

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Shqipëria e para e grupit, shkon në B me një shans për Botërorin

 Shqipëria e para e grupit, shkon në B me një shans për Botërorin

· 2 · 1468

  • Postime: 28611
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 19-11-2020, 17:18:17
 

Bjellorusia rrëzohet në Tiranë, e mundur 3-2 nga kuqezinjtë, që marrin fitoren e dytë radhazi në Nations League e që vlen vendin e parë të grupit 4 në Ligën C. Një arritje e kërkuar me ngulm nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe tekniu Edoardo Reja për dy arsye të qarta: ana financiare dhe një shans më i mirë për ecidionin e ardhshëm të kualifikueseve të Europianit, ku kapërcehet një vazo në short për të shkuar edhe një herë në finalet e një kampionati europian.

Pikërisht kështu, duke qenë se bëhet fjalë për vitin para Botërorit, fituesit e grupeve nuk shkojnë në Final Four, përvec atyre të A, ndaj favori i vetëm është një ngjitja në Ligën B, kalimi në një vazo më lart në shortin e edicionit të ardhshëm të kualifikueseve të Europianit, që i jep mundësinë kuqezinjve për kundërshtar komod, në tentativë për tu prezantuar për herë të dytë në Europian. Për më tepër luhet edhe një shans në kualifikueset për në Katar 2022, edhe pse është shumë e vështirë skema nëpër të cilën kalon kjo mundësi. Kualifikueset botërore mbeten fillimisht të pandryshuara, me 10 fitueset e grupeve që kualifikohen direkt për fazën finale në Katar. Formati i playoff ka ndryshuar e parashikon dy faza me eleminim direkt që kualifikon tre skuadra. Do të përfshihen 10 të dytat e renditura në grupe e dy fitueset më të mira të të grupeve të UEFA Nations League (në bazë të klasifikimit të përgjithshëm të UEFA Nations League) që nuk do të kualifikohen direkt. Për këtë duhej arritur vendi i parë, pikërisht në ‘finalen’ përballë Bjellorusisë, që deri para ndeshjes ishte dy pikë para në renditje. Një vend i parë i kërkuar nga tekniku, edhe kur dukej se mund të mos ia dilnim, sidomos kur në tetor kombëtarja fiksoi ndeshjen e tretë pa fitore në katër takimet e para të Ligës. Sprinti final me dy fitoret ndaj Kazakistanit dhe kjo finale me Bjellorusinë e katapultuan Shqipërinë në krye, të arritur me një perfomancë pozitive, në aspektin e intensitetit dhe veprimeve offensive, por që konfirmoi rëndësinë e Dermakut e Kumbullës në prapavijë.

Tre fitore, dy barazime dhe vetëm një humbje në gjashtë ndeshjet e luajtura në grupin C4, janë një bonus prej 1.1 milionë euro, që shkojnë për FSHF-në. Ky ishte edhe motivi për të mos u neglizhuar në kërkim të një vendi të parë, por që në rast suksesesh në sfidat e barazuara në transfertë, ku dominimi ishte evident, përfitimi financiar mund të kishte qenë më i madh. Shqipëria fitoi dy ndeshjet me Bjellorusinë, në debutim e në mbyllje të kompeticionit, humbi me Lituaninë brenda në Air Albania, barazoi jashtë me lituanezët e Kazakistanin, të cilin e mundi tre ditë më parë në Tiranë. 11 pikë në 6 takime për Rejan që mund ti gëzohet vendit të parë dhe ka në duar një bonus të fortë për rinovimin e kontratrës, që si ka thënë gjithnjë e konsideron një project shumë interesant, që i pëlqen ta vazhdojë./lapsi.al

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 27-11-2020, 07:17:52
Na e knoqni zemren  :D

Temat e fundit