Tragjedi në MotoGP, Simonceli humb jetën - Sporti

×
Hyrja
Profili

Tragjedi në MotoGP, Simonceli humb jetën

Tragjedi në MotoGP, Simonceli humb jetën

· 4 · 1124

  • Postime: 26706
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-10-2011, 12:54:16
Tragjedi në MotoGP, Simonceli humb jetën në një aksident shokues


Garat e sotme e MotoGP në Malajzi është kthyer në një tragjedi të vërtetë. Piloti italian Marco Simoncelli humbi jetën pas një aksidenti të rëndë në xhiron e dytë të garës për çmimin e madh të Malajzisë.

Pamjet e transmetuara nga mediat ndërkombëtare tregojnë sesi Simoncelli rrëzohet në pistë dhe në këtë kohë Colin Edwards nuk ka mundur ta shmangë duke i kaluar përsipër me motorrin e tij dhe duke e goditur në qafë. Fillimisht u njoftua se piloti 24 vjeçar ishte në gjendje kritike për jeten, por më pas u mësua se piloti vetem 24 vjeç kishte ndërruar jetë ende pa mbërritur në spital, si pasojë e një ataku kardiak dhe plagëve të rënda që kishte marrë ne qafë.

Marco Simoncelli po zhvillonte garën e tij të 149 në botëror, dhe që nga viti i kaluar garonte për Hondën në Moto GP.
(s.g/BalkanWeb)

  • Postime: 26706
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-10-2011, 12:57:57

  • Postime: 12347
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 23-10-2011, 23:07:52
Sa gjynaf vertet :S

RIP

  • Postime: 26706
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 06-11-2011, 23:42:00
Në kujtim të Markos, të gjithë me nr.58

Në kujtim të Marko Simoncelit, pilotët e MotoGP-së do të garojnë me numrin 58 (numri që mbante në pistë piloti i ndjerë Italian), përkrah numrit të tyre.

Nisma është ndërmarrë nga vetë pilotët, të cilët pasi e përcollën për në banesën e fundit Markon, gjejnë një tjetër formë për të përkujtuar atë që ai dha në pistë.

Kjo do të aplikohet gjatë provave si dhe gjatë garës për cmimin e madh të Valencias në Spanjë. /top channel

Temat e fundit