×

A e dini se..

A e dini se..

· 103 · 18378

 • Postime: 1609
BESIM
ne: 01-05-2004, 21:17:04
A e dini se..

Gjysma e popullsise ne bote fiton vetem rreth 5% te pasurise se botes
Nje njeri harxhon mesatarishte 3 vjet te jetes se tij ne banjo
DNA ka nje madhesi prej 1 mijtat e milimetrit,perbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe permbane 1 milion faqe njohuri
« Editimi i fundit: 26-04-2005, 02:41:48 nga BESiM »

 • Postime: 1609
BESIM
#1 ne: 05-05-2004, 23:14:41
Shqiptaret dhe sllovaket jane popujt me pesimiste ne bote ! Ky rezultat eshte nxjerre nga testimi i 65000 shtetasve ne tere boten. Nderkaq, si me optimiste rezultuan kosovaret dhe shtetasit e Hong-Kongut.


Gruaja mbylli ne banjo per 3 vjet burrin e saj. Kjo ka ndodhur ne Turqi, ku nje grua, duke qene e nervozuar nga mania e te shoqit per t'u lare 5 here ne dite, e mbylli te shoqin e saj ne banjo. Gjate te 3 vjeteve gruaja kishte frekuentuar burra te tjere !


Nje nene ne Taiwan e ka derguar te birin ne spital e tmerruar.Ajo, ne vend te nje medikamenti me pika per veshet, i ka hedhur te birit ne vesh disa pika superngjitesi. Pas nje operacioni qe zgjati 20 minuta te birit ia hoqen ngjitesin qe i kishte rrezikuar jeten.


Njeriu me i gjate ne bote eshte Usaid Bisad dhe jeton ne Angli . Me 2,36 m gjatesi dhe me 210 kg peshe, ai ka thyer rekordin e gjatesise.

 • Postime: 83
Star_Plash
#2 ne: 11-05-2004, 20:51:24
A e dini se.......

Per here te pare ne histori shkrepsja u zbulua ne vitin 1827 nga anglezi Xhon Vokeri.

Ne Italin e mesjetes puthjet nuk mund te merreshin ose jepeshin thjeshte.N.q.s nje burre e nje grua shiheshin ne publik duke u perqafuar ata ishin te detyruar te martoheshin. :)

Telefoni me i madh i cili aktualisht funksionon eshte i larte 2.47m, i gjate 6.06 dhe peshon 3.5 ton. Receptori i tij eshte i gjate 7.15m dhe ngrihet me ane te vinçit.

Parku me i madh ne bote "Bota e Dizit" gjendet ne Florida. Ka nje siperfaqe prej 11105 hektaresh dhe brenda vitit e vizitojne rreth 1 miljon vizitor. :)

Per here te pare koncepti i sinusit dhe cosinusit ne trigonometri eshte futur nga shkenctari arab Batani. Tabelen e pare te sinuseve e beri Hasan El-Marakeshi me 1299.

Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Federik Vinkelmeir, qe ka jetuar ne shek.VII. Ai ishte 2:78 m i gjate.
Gruaja me e gjate e te gjitha koherave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2:55 m.
Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe me konkurentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

 

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 15-05-2004, 09:10:43
Peshqit harrojne cdo gje qe ndodh vetem pas 10 min.
« Editimi i fundit: 26-04-2005, 02:43:24 nga BESiM »

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#4 ne: 21-05-2004, 11:21:35
Ne Filand,nje pronar i nje ferme tani ka nje makine,e cila perdor si karburant gazin qe nxjerin plerat ne dkompozin e siper. Makina punon me biogaz,i cili prodhohet nga plerat se seleksionohe dhe ngjeshen ne nje reaktor biogazi,qe gjendet ne fermen e pronarit te makines".Duke qene se digjet pa krijuar ndotje fare ,biogazi eshte karburanti me i mire qe perdore makina sot,dhe meqe prodhohet gjate riciklimit te plehravenuk eshte i demshem per mjedisin.Ne fakt nje nga nenproduktet e biogazit eshte plehut buqesor,mjaft i dobishemMakinat tashme qe jane prodhuar per te perdorur gazin natyror,te cilat jane dy milion me mbare boten,mund te punojne me biogaz.Ne Suedi shume autobuse urbane furnizohen me biogaz,dhe disa pika karburanti pervec karburanteve te tjeratashme shesin biogaz.
Ne artikull permendet dhe nje dobi e fundit "Biogazi eshte shume here me i lire se benzina ose nafta

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5 ne: 21-05-2004, 11:21:54
Ne budrumin e nje muzeu ne Vjene eshte zbuluar nje cope papirusi formula me e vjeter e njohur ne bote per pasten e dhembeve ,e perdorur me se 1.500vjet para se marka colgate te nxirte ne treg pasten e pare te dhembeve ne vitin 1873"."Kjo formule e shkruajtur me boje te zeze te zbehte,te bere prej bloze dhe gome arabike te perzjere me uje,eshte shkruar nga nje kopjues i lashte egjiptian.Aty ai pershkruan me kujdes ate qe e quan 'pluhur per dhembe te bardhe dhe te persosur'.Kur przihet me peshtymen ne goje ,kjo perzjerje formon nje paste per dhembe te paster.Ky dokument i shekullit te katert te heres sone radhit perberesit,qe jane kripe guri ,mender,lulet e thate te bimes se shpatores dhe kokra piperi te zi,te shtypura e te perziera bashke.Ky zbulim beri buje ne nje kongres dentarte mbajtur ne Vjene."Asnje profesionistne fushen dentare se kishte menduar qe ekzistonte nje formule kaq e lashte dhe kaq e perparuar per paste dhembesh".tha dr Hajnc Njuman,i cili kur e provoi kete paste ndjeu gojen te fresket e te paster. "Vetem kohet e fundit dentistet kane zbuluar vetite e mira te bimes se shpatores ,e cila ka dale e efekteshme ne luften kunder semundjeve te mishrave te dhembeve dhe tani eshte futur ne treg."

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#6 ne: 21-05-2004, 11:22:37
"Njerezit qe jane mbi peshe ne moshen 40 vjecare,kane te ngjare te vdesin te pakten tre vjet me shpejt se ata qe jane te dobet ,e kjo do te thote se te jesh i shendosh gjate kesaj moshe eshte aq e demsheme per jeten sa dhe duhani". Ky studim po tregon se nese je mbi peshe ne mes te te 30-ave deri ne mes te 40-ave edhe po te humbesh peshe me vone ,prapeseprap do te kesh nje rrezik me te madhe per vdekje ",tha dr Serzh Zabur,drejtor e nje klinike spitalore per renien ne peshe ."Mesazi eshte qe duhet te punosh sa me shpejt me peshen .Po te presesh shume kohe,demi tashme mund te jete bere".Te biesh ne peshe mund te parandaloje edhe vdekjet nga kanceri.Pas nje studimi 16 vjecar te 900.000 njerez,Shoqata Amerikane kunder kancerit arriti ne perfindimin se "mbipesha mund te jete pergjegjese per 14% te vdekjeve nga kanceri te burrat dhe 20% te grate".Studime te ndryshme e kane lidhur mbipeshen me shume lloje kanceresh.


 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#7 ne: 21-05-2004, 11:22:43
A e dini se bimet komunikojne me njera tjetren,madje dhe me disa kafshe? Kerkuesit ne Hollande verejten se bimet e fasules se Limes,kur sulmohen nga merimangat e kuqe,leshojne nje thirje alarmime ane te substancave kimike.Kjo thirje terheqparazite te tjere qe qe ushqehen me keto merimanga te kuqe.
Ne menyre te ngjashme bimet e misrit,te duhanit dhe te panbukut,kur pushtohen nga vemjet,leshojne ne ajer substanca kimike qe terheqin grerezat,armike numer nje te vemjeve.Nje kerkues tha:"se bimet nuk thone vetem se jane demtuar por thone ne menyre specifike kush po i demton.Eshte nje sistem shume i nderlikuar dhe shume i mrekullushem."
Edhe komunikimi bime me bime eshte po kaq i mahnites.kerkuesit kane verejtur bimet e plepit te shelgut,verri dhe meshtekne qe degjojne peme te tjera te llojit te tyre,si dhe filiza elbi qe degjonin filizat e tjere te elbit.
Ne secilin rast bimet e demtuara qe po i hanin vemjet,qe ishin infektuar nga kerpudhat ose nga bloza,a qe ishin pushtuar nga merimanga e kuqe......dergonin sinjale kimike dukej se menjehere vinin ne pune mjetet mbrojtesete bimeve te pademtuara aty afer".Edhe bime qe nuk ishin te te njetit lloj u jane pergjigjur alarmeve kimike.
Kur i sulmojne ose kur marin paralajmerime per ndonje sulm,bimet vene ne pune mjetet e tyre mrojtese.Ketu perfshihen helmetqe vrasin insektet ose perberes qe ja pengojne ose dhe ja heqin pushtuesit aftesine per te ngrene bimen.Kerkimet ne kete fushe mahnitese mund te cojne ne zbulime edhe me mreselenese,disa nga te cilat dhe mund ti sjellin dobi bujqesise.


Lucent
#8 ne: 03-06-2004, 21:29:51
...ne Kolumbi ekziston nje qyteze me emrin Albania  <>

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#9 ne: 03-06-2004, 23:22:58
Kush e lexoi dje ate lajmin per nje grua ne Meksike, e cila i beri vetes operacion dhe nxorri femijen e saj nga barku. Ajo ishte  vetmuar dhe pa njeri prane e pas shume oresh pritje ne dhimbje dhe pas bindjes se nuk mund te kishte lindje normale, i beri vetes operacionin dhe nxorri femijen e saj. Si nena dhe femija jane ne gjendje te mire shendetsore.

 • Postime: 304
Alban
#10 ne: 22-06-2004, 16:18:04
Njerezit te cilet heqin dore nga duhani perpara moshes 35 vjece,jetojne si ata qe nuk kane perdorur fare duhan,bene te ditur nje studim i ri. Nese duhani lihet nga mosha 35 vjece atehere shmangen thuajse te gjitha demet qe duhani ka shkaktuar ne jetegjatesine dhe cilesine e jetes, tha autori i studimit dr.Donald H.
« Editimi i fundit: 26-04-2005, 02:47:31 nga BESiM »

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#11 ne: 05-07-2004, 11:35:08
Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

 • Postime: 73
Katilja
#12 ne: 21-07-2004, 18:46:29
Nje mushkonje ka 72 dhembe  :P

 • Postime: 782
ilir elb
#13 ne: 21-07-2004, 18:57:22
a e dini se ......
Njeriu gjate nates rritet nje centimeter...... por e humbet gjate dites........ ;)

 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#14 ne: 25-07-2004, 23:40:46
Me kane thene se nje cumcakiz per tu tretur pasi ja kemi shiju tan shijen :d i duhet 3 vjet :D

Morali: Mo hidhni pertoke cumcakiza :D
milanisti
#15 ne: 03-08-2004, 13:22:50
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.  :???

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.  8)

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.  :-\

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.  :)

Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.  :'(

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite. ;)

Delfinet flene me nje sy hapur.  gjum:
milanisti
#16 ne: 13-01-2005, 02:11:54
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 një miliardë më tepër dhe në 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
 
Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
 
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

4450 priftërinj në Amerikë kryejn mardhënie seksuale me fëmijë.

Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
 
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishuj.

Në 1870 në Londër jetonin më shumë irlandezë sesa në Dublin.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

Në Hollandë 84% e infermiereve abuzohen seksualisht në punë.

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.  
Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA-ve dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6%.

Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve që martohen ra nga 72% në 1970 në 60% në 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rritë nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % më e lartë se në martesën e parë.
 
Numri i vajzave adoleshente në Botë në një ditë që lindin fëmijë është 40.000.

Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanaçe alumin (rreth 3 trilion kanaçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanaçet e aluminit përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.

Sipas Byrosë së mirënjohur në SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.

çdo ditë në Botë sëmuren me sëmundjen e AIDS-it 6000 djem dhe vajza.
 
Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
 
ADN ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet të jetës në banjo.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
 
Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e balsamimit.
 
Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
« Editimi i fundit: 26-04-2005, 02:54:09 nga BESiM »

 • Postime: 1609
BESIM
#17 ne: 26-04-2005, 02:54:48
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,

Sipas  statistikave 100.000  njerëz  kanë bërë vetvrasje në shtetet komuniste  

Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.

Formuesi i çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte një fabrikator dinamiti.

Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

Një njeriu i duhen përafërsisht 32 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.

 • Postime: 386
reflektues
#18 ne: 27-01-2006, 12:41:16

Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithë ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do të mbulohej gjithë siperfaqja e tokes sone me një shtrese prej rreth 130  metrash.


Prejardhja e emrit  "tenis"

Fjala tenis është shkruar në  anglisht dhe anglezet e kanë marrë nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte  kundershtarit:"tenez" qe do të thotë:"mbaje".Anglezet i dhanë fjalës  formën qe ka sot.


Lotet e  krokodilit
Prej kohësh njerëzitë kishin vënë re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte përshtypjen se kjo kafshe qante prene e  ngrënë.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizinë e njerëzve te ligj. E vërteta  është se krokodilit nuk i vjen keq për kafshen e ngrënë,por është gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikërisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashtë ne formën e pikave  te loteve.


Popullsia e botës deri sot

Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerëzore ne botë kanë jetuar mbi 80 miliard njerëz.


Pse  Deti i Zi quhet kështu?

Perqindja e vogël e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi një ngjyrë te erret karakteristike.


Gjuhet e  botës

Ne shoqërinë e sotme njerëzore fliten 2796 gjuhe të ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin këto gjuhe përdorin rreth 8000 dialekte.


Kanguru

Kur u duken për herë të parë ne Australi,europianet vune re një kafshe te  çuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndërsa ne bark kishte një si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'është kjo?- i pyesnin ata  indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e çuditshme u quajt kanguru.Kur me vonë studjuan gjuhën vendase,evropianet mesuan  se "kanguru" do të "nuk kuptoj".


"Insekti  i zbutur"

Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.


Elefanti  frikacak

Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin këta edhe te  vegjel.


Sa  kushton 1 kg mjalte?

Për te  prodhuar një kilogram mjalte,një blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për këtë te pershkoje një rrugë me gjatesi rreth 300.000  kilometra.


Numri i gjallesave ne det

Ne çdo liter ujë te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100  metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15  gjallesa.


Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve

Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit  Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.


Floket  dhe njeriu

Zakonisht një njeri ka ne kokë rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne  90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet diçka ne mes te këtyre dy shifrave.Mesatarish t,çdo  ditë bien nga 50 deri ne 100 fije floku.


Njerezit me te gjatë e me te shkurter

Njeriu  me shtatin me te lartë ka qenë austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne  shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjatë.Gruaja me e gjatë e të gjitha kohrave ka qenë  gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qenë Xhin  Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetëm 38 cm.


Shpikesi i telefonit

Uaston,hajde  këtu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nëpërmjet telefonit nga shpikesi i  tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.


Kuriozitete demografike

çdo ditë ne botë lindin 250.000 njerëz.Ne çdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshëm popullsia e botës do të dyfishohet.


Shpenzimet ushtarake

Ne vitin 1979 u harxhuan për qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.


Pabarazite sociale

Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botës kishte te ardhura mbi 20 herë me te mëdha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerëz) kanë te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kanë 20.000 $.

 • Postime: 822
 • Gjinia: Femer
ProudToBeAlbanian
#19 ne: 22-04-2006, 20:43:43
shume interesante kjo teme

 • Postime: 11
 • Gjinia: Mashkull
ilirduka
#20 ne: 23-04-2006, 03:07:42
Dor-ina të uroj gezuar ditelindjen edhe u befsh njeqind vjeçe. me fal se jam me vonesë.

 • Postime: 1632
 • Gjinia: Mashkull
arbias
#21 ne: 23-04-2006, 06:37:16
>Gjdo njeri ne bot ka ditlindjen me 9 milon njerz te tjer;duke krahasu ket shifer me 6 milard gjithesesi.
wiliams
#22 ne: 11-09-2006, 14:13:06
2 shtepite me te shtrenjta ne Evrope jane:
"Updown Court" ne Windlesham(Angli)-139 milion $
"Toprak Mansion" ne  Londer(Angli)-92 milione$

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#23 ne: 17-10-2006, 17:07:50
2 shtepite me te shtrenjta ne Evrope janë:
"Updown Court" ne Windlesham(Angli)-139 milion $
"Toprak Mansion" ne  Londer(Angli)-92 milione$

S'paskam me munde ta blej asnjeren  :D

 • Postime: 7049
 • Gjinia: Femer
erlehta
#24 ne: 18-10-2006, 19:40:27
2 shtepite me te shtrenjta ne Evrope janë:
"Updown Court" ne Windlesham(Angli)-139 milion $
"Toprak Mansion" ne  Londer(Angli)-92 milione$

kush i ka ne perdorim keto more :D
 

Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Barbana Dini (info, foto, video)

Nisur nga M A XRubrika Vipat Shqiptare

Postimi i fundit 22-04-2020, 20:57:52
nga M A X
Gjithçka duhet të dini për koronavirusin

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 17-03-2020, 23:45:30
nga M A X
Ergi Dini (Lajme, Info, Foto, Video)

Nisur nga InfoZRubrika Vipat Shqiptare

Postimi i fundit 12-04-2020, 22:35:14
nga M A X
Si ta dini se i pëlqeni atij?

Nisur nga M A XRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 21-01-2020, 22:30:01
nga M A X