×

A e dini se..

A e dini se..

· 103 · 18108
Capkenja
#75 ne: 26-06-2008, 22:00:35
...kombi me i shëndoshë ne botë janë australianet.
Une mendoja Amerikanet :mmmm
Emira
#76 ne: 02-07-2008, 12:31:26
...ne Kolumbi ekziston një qyteze me emrin Albania  <>Ne Trier te Gjermanise ekziston nje rruge me emrin "Albanastraße"...

 • Postime: 2416
 • Gjinia: Femer
eurogina
#77 ne: 16-03-2009, 11:54:04
Gruaja me e vjeter e Europes eshte italiane


Lucia Lauria, e cila jeton afer qytetit Potenca te Italise se Poshtme, para disa ditesh mbushi 113 vjet jete, ndersa mendohet se eshte gruaja me e moshuar ne te gjithe Europen. Sekreti i saj, sipas mediave italiane, "jeta e qete dhe e programuar, pa te papritura, karakteri dhe fjala gjithnje e matur e saj". Persa i perket gjendjes se saj shendetesore, te vetin problem serioz e hasi ne vitin 1953, kur u operua nga apandesiti.
Qe atehere nuk eshte shtruar kurre ne spital.

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#78 ne: 17-05-2013, 14:23:13
A e dini se kush shtet ka burrat më të dhunuar?
 Eshtë pikërisht Turqia që ka numrin më të madh të burrave të dhunuar. Në këtë shtet skenat e dhunës ndaj burrave rriten çdo ditë e më shumë dhe sipas statisikave më shumë se një prej tyre vritet çdo ditë në Turqi nga bashkëshortët e ish-bashkëshortët.
 
Kjo gjëndje alarmante ka bërë që qeveria e kryeministrit islamik, Recep Tayyip Erdogan ta hapi së shpejti një qendër rehabilitimi për burrat, të cilët janë viktima të dhunës në familje.

Fatma Shahin, e vetmja grua në qeveri, ka shpjeguar se problemi është në formën embrionale, ndaj dhe qëndra do të shërbej për burrat e dhunuar.
 ”Qendra e parë e rehabilitimit nga dhuna për burrat, që mund të presë deri në 30 prej tyre, viktima të dhunës psikologjike, do të hapet në Stamboll duke qenë se atje janë regjistruar numri më i madh i viktimave për shkak të kësaj lloj dhune nga ana e bashkëshorteve. Vendodhja e qendrës do të jetë sekrete, me dritare me hekura dhe e ruajtur nga policia”, theksoi ministrja.”, deklaroi Shahin

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#79 ne: 17-05-2013, 14:25:54
A e dini se… qielli nuk ka ngjyrë blu?!

Shumica prej nesh jemi të sigurt se qielli kur nuk ka re, ka ngjyrë të kaltër. Kot nuk themi edhe bojëqielli. Por ja që nuk është saktësisht kështu.
 
Shkencëtarët na thonë se qielli duket sikur është ngjyrë blu nën dritën e diellit, pasi atmosfera tokësore ofron më shumë dritë me madhësi më të vogla valësh.
 
Madhësitë e ndryshme të valëve të dritës së diellit (pra, ngjyrat e ndryshme që i përbëjnë ato) shpërndahen në shumë drejtime dhe ngjiten në grimcat e ndryshme me të cilat ndeshen në atmosferë.
 
Ngjyra blu ka gjatësinë më të vogël të valës në gjithë ngjyrat që kap syri i njeriut, ndaj dhe përhapet më shumë në atmosferë, në krahasim me ngjyrat e tjera që shikon njeriu. Pra, thënë ndryshe, kjo është arsyeja që syri i njeriut e shikon qiellin në ngjyrë blu.
 
Kështu, grimcat që qarkullojnë në ajrin atmosferik, shërbejnë si pasqyrë ku reflektojnë ngjyrat e ndryshme të dritës së diellit dhe prej tyre bie më shumë në sy ngjyra blu.

Nëse do të gjendeshim për pak në Hënë apo në një vend tjetër në hapësirë, do të vërenim që dielli ynë do të kishte ngjyrë të bardhë, kurse qielli (hapësira) do të dukej e errët. Kjo, pasi në kozmos nuk ekziston atmosfera tokësore, ndaj dhe drita nuk depërton. Jo vetëm kaq, por nga Hëna planeti ynë Tokë duket ngjyrë blu.

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#80 ne: 17-05-2013, 14:28:36
A e dini se kush është familja me flokët më të gjatë në botë?

Terelynn Russel është femra me flokët më të gjatë në botë, por përveç gjatësisë së flokëve të saj prej 6 metra, ajo këtë dashuri ia ka trashëguar dhe tri vajzave të saj.
 
Nënë nga rrethinat e Çikagos tashmë do të futet në librin e rekordeve Gines me titullin si “Familja me flokët më të gjatë”.
 
Russel e cila jeton me burrin dhe fëmijët e saj është shprehur për një television se :”Duhet të kesh shumë durim të jetosh në një shtëpi me gjithë këto flokë, por asnjë herë nuk më ka shkuar në mendje që ti pres ato.

”/alb-observer.com/

 • Postime: 12738
Mishel...............
#81 ne: 17-05-2013, 14:39:46
Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën.

Më 29 shtator 1913, pothuajse një shekull më parë, Rudolf Diesel, inxhinieri gjerman i cili studioi dhe prodhoi motorrin me djegje të brendshme që ende mban emrin e tij,vdiq në rrethana misterioze.
13 vjet pasi arrin ne botën e yjeve me motorin diezel, shkon ne nje ekspozite per prezantimin e tij t në Paris.Po me vone c'ndodhi..?Në anijen "Drezden" atë 29 shtator ishte hera e fundi qe ai eshte pare ne publik.
Kjo eshte kronika në mënyrën me të thjeshtë i nje suksesi te menjëhershëm teknologjik si shumë të tjerë.. U shpike një motor. Motori diesel.Patenta u prodhua në vitin 1892.
Megjithate nuk u trajtua si nje sukses i madh.Por ky nuk ishte një sukses.Ky ishte nje revolucion .Shumë efikas ne motorat me avull dhe benzinë.Vajrat dhe karburanti u prodhuan nga bimet vegjetale.. Ne ato dy vjet u be kthesa historike e shekullit te njezete. U prodhua bionafta.
Motori, u mbiquajt me emrin e zbuluesi te tij, Rudolf Diesel, inxhinier gjerman,nje pacifist i bindur.Ishte e mundur qe aplikimet e motorit të tij te ishin shume te mëdha si në aktivitetin civil dhe ate ushtarak. .
Marina gjermane vendosi që t'i montonte neper nendeteset e saj të gjitha motorët zhytes diezel, per konsumin e paket te energjisë.Por Rudolf Diesel nuk ishte dakord. Ai ishte një pacifist. Dhe motorin nuk e shpiku për këtë qëllim.
Një zhdukje misterioze. Vetëvrasje apo vrasje? Disa ditë pas 29 shtator 1913, një trup është gjetur në Kanalin la Mansh. Te dhenat personale janë në gjendje për të gjetur identitetin e tij. Ishte Rudolf Diezel
Më 29 shtator 1913 Rudolf Diesel merr nje bilete,per ne anijen "Drezden" për të shkuar në Londër.Niset nga Franca per ne Londer per te mos mberritue kurre.Zhduket.. Asgjë... Deri në ditën e zbulimit.Një version i besueshëm per vdekjen e tij nuk është formuluar kurrë.
Si dhe pse ai vdiq njeriu që mund të ndryshonte ekonominë botërore?
Ditari i atij udhëtimi është gjetur në anije.Data e 29 shtatorit përshkohet e kryqezuar.. Një mesazh.Një akt i paramenduar nga Rudolf Diesel ..?
Keshtu kane menduar ata qe donin ta arkivonin ceshtjen 'Diezel',si vetvrasje.Nje tjeter version...ai u vra se ishte ne borxh.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#82 ne: 17-05-2013, 14:45:49

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#83 ne: 19-05-2013, 09:49:42
1. Numri i kombinimeve të mundshme në shah, vetëm pas 4 lëvizjeve nga fillimi i lojës është 319.979.564.000.

 2. Në shumë spitale në Kinë nuk ekziston butoni i katit të katërt në ashensor.
Shqiptimi i numrit katër në Kinë është shumë i ngjashëm me shqiptimin e fjalës “vdekje” dhe kjo është arsyeja pse shumica e spitaleve kineze nuk e kanë këtë buton.

3. Numrin më i madh i fëmijëve të lindur vetëm nga një grua është 69. Rekordi, regjistruar në Guinness i atribuohet ruses Vassilet. Në total, lindjet ishin 27: 16 lindje binjakësh, 7 trinjakësh dhe 4 lindje katërnjakësh.

4. Ernest Vincent Wright shkroi një roman me 50.000 fjalë ku nuk duket asnjëherë shkronja “e”.

5. Kur jemi në det dhe shikojmë horizontin përpara nesh, distanca që na ndan nga pika më e largët që ne mund të shohim është rreth 5 km.

6. Gjatë jetës sonë thithim rreth 20 kilogramë pluhur

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#84 ne: 20-05-2013, 18:11:26
Qeveria Suedeze dhe Finlandeze, paguan studentet e saj me rroge mujore, nese ata ndjekin shkollen e mesme dhe universitetin.

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#85 ne: 12-06-2013, 15:02:49
Kim Ung-Yong e kuptoi algjebren ne moshen 3-vjecare, mund te fliste 4 gjuhe rrjedhshem po ne ate moshe, filloi universitetin 4 vjec dhe u diplomua kur ishte 8 vjec. Ai ka nivelin e inteligjences me te larte ne bote - IQ (210)

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#86 ne: 12-06-2013, 15:44:44
Ernest Hemingway i mbijetoj Malaries , Pneumonisë , Dizenterisë , Kancerit të lëkurës , Hepatitisit , Anemisë Diabetit , Tensionit të lartë të gjakut , dy përplasjeve të aeroplanit , infektimit në veshkë , dëmtimit të mëlcisë ,krisje të unazave të qafës , dëmtimit në kafkë e shumë tjera.

 • Postime: 12738
Mishel...............
#87 ne: 12-06-2013, 16:18:37
Ernest Hemingway i mbijetoj Malaries , Pneumonisë , Dizenterisë , Kancerit të lëkurës , Hepatitisit , Anemisë Diabetit , Tensionit të lartë të gjakut , dy përplasjeve të aeroplanit , infektimit në veshkë , dëmtimit të mëlcisë ,krisje të unazave të qafës , dëmtimit në kafkë e shumë tjera.

dhe nga se vdiq ky mbi njeriu?

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#88 ne: 12-06-2013, 16:24:32
Vrau veten idioti ne 61shin

 • Postime: 12738
Mishel...............
#89 ne: 12-06-2013, 16:32:23
hahahaah i paska ardh pikerisht nga Zoti

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#90 ne: 12-06-2013, 16:45:56
e kishte tradite familjare kte vetvrasjen

 • Postime: 12738
Mishel...............
#91 ne: 12-06-2013, 17:32:39
thuj shyqyr kena kasapllekun si tradite

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#92 ne: 13-06-2013, 11:16:32
BUQETA ME E MADHE NE BOTE

Nje i ri nga Anglia vendosi qe propozimin e marteses ta bej ne nje menyre shume te vecante. Ai numeroj te gjitha ditet qe kishte kaluar me te dashuren e tij dhe porositi po aq lule sa edhe ditet. Buqeta kishte plot 2190 lule te llojeve te ndryshme.

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#93 ne: 13-06-2013, 11:17:25
thuj shyqyr kena kasapllekun si tradite

lol

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#94 ne: 13-06-2013, 22:31:03

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#95 ne: 13-06-2013, 22:32:13

 • Postime: 7278
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#96 ne: 14-06-2013, 16:09:31
kali ka kater kembe.. :P

 • Postime: 12738
Mishel...............
#97 ne: 14-06-2013, 16:10:42
jo po a e dini se po nuk qe dite jashte eshte nate..
elton.asllani
#98 ne: 14-06-2013, 18:14:37

 • Postime: 12738
Mishel...............
#99 ne: 14-06-2013, 18:44:12
kush do vi te ikim ne neptune i vrap pele