×
Hyrja
Profili

Njerëzit me kokë më të madhe janë më të mençur

Njerëzit me kokë më të madhe janë më të mençur

· 7 · 545

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 14-07-2010, 14:42:47
Thënia e famshme “kokë madh” për njerëzit që janë vlerësuar si jo shumë të aftë, tani nuk vlen më. Është e kundërta. Njerëzit me kokë mëdhenj janë më të mençur, kanë vërtetuar hulumtimet e fundit.

Njerëzit me koka të mëdha kanë memorie më të mirë dhe janë më të mençur, tregon hulumtimi më i ri i shkenctarëve dhe profesorëve të Fakultetit Teknik në Munih, transmeton Bgnes.Shkenctarët zbuluan se njerëzit me koka të vegjla më shumë vuajnë nga problemet me memorien, se sa ata me koka më të mëdha.

Dallimi mund të shihet, edhe përkundër asaj se shuma e qelizave të trurit është e njëjtë. Shkenctarët e Universitetit Teknik në Munih në Gjermani sqarojnë se konstatimet e bëra theksojnë rëndësinë e zhvillimit optimal të trurit në fillim të jetës, meqë ai arrin 93 për qind të madhësisë së tij në moshën gjashtë vjeçare.

Pa marrë parasysh madhësinë e trurit, gjithçka varet nga gjenetika, ndërsa ndikojnë edhe regjimi ushqimor, infeksionet dhe ndezjet.

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#1 ne: 14-07-2010, 14:55:27
Më mirë mendjemadh(kokemadh) se mendjevogël..ka thene. Kadri Roshi :D

 • Postime: 4313
 • Gjinia: Mashkull
Brentiani
#2 ne: 14-07-2010, 15:03:32
Vallai njoh disa kokemedhenje qe jane pa fije truri.. :D

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer
Misss
#3 ne: 14-07-2010, 15:46:24
Interesante!
Me sa di une kjo "koke e madhe" e individeve , e cila deshmon per mencuri dhe zgjuarsi percakton kete cilesi vetem ne nje periudhe kohore! Kjo ndodh tek femijet ne nje moshe te caktuar, ku mund te dallohet dukshem koka e madhe e nje femije, ndryshe nga bashkemoshataret e tij/saj! Nuk e dija qe kjo vlen dhe per te rriturit, gjithsesi jam skeptike ne kete arsyjetim!

 • Postime: 277
mister x
#4 ne: 14-07-2010, 15:54:09


Per keta qe kane koken e madhe dhe te shtypur nga mbrapa "Brancoqefal" u jepen nota negative... po ketu kush zgjohet me heret me ba nje studim dali si te dali mjafton te marrim naj fond me lek .... flasim per jashte.

 • Postime: 3550
 • Gjinia: Mashkull
Nore
#5 ne: 14-07-2010, 19:55:06
esht e vertet qe kokmedhenjt jane me te mencur...:P

 • Postime: 7065
 • Gjinia: Femer
erlehta
#6 ne: 14-07-2010, 21:11:22
Ska rendesi madhesia, por cilesia :D
"koke e madhe" le te mbetet si gjithmone hjeshte nje epitet e  per mendimin tim nuk ka te bej fare me permasat